Ne­na­pi­sa­ni me­mo­a­ri

24 APR 2017
Autor:
Medicicom

Ne­na­pi­sa­ni me­mo­a­ri

Iz knjige „I lekari su ljudi“, autor Dragutin P. Gregorić

Aka­de­mik Isi­dor Pa­po

Ne­po­sred­no po­sle po­vrat­ka s uspe­šne ope­ra­ci­je ko­ja je nad njim oba­vlje­na u Hju­sto­nu, kra­jem sep­tem­bra 1982. go­di­ne, po­se­tio sam aka­de­mi­ka Isi­do­ra Pa­pa u nje­go­vom sta­nu na Dor­ćo­lu. Bio je že­ljan dru­štva, pa se naš raz­go­vor, ili pre nje­gov mo­no­log, ko­ji sam ja ne­po­treb­no pre­ki­dao pi­ta­nji­ma, ote­gao u bes­kraj. Ali, čuo sam ne­ke isti­ne ko­je ugled­ni pro­fe­sor ni­ka­da, ni pre, ni­ti po­sle to­ga, ni­je iz­no­sio u jav­nost. Mo­žda je to od­lu­čio, jer se ma­lo pre to­ga po­ja­vi­la me­mo­ar­ska knji­ga ge­ne­ra­la Goj­ka Ni­ko­li­ša, ina­če nje­go­vog pri­ja­te­lja, sa­bor­ca i ko­le­ge, u ko­joj su opi­sa­ni mno­gi rat­ni do­ga­đa­ji ko­je su za­jed­no pro­ži­ve­li.
Pri­me­tiv­ši da, po na­vi­ci, sni­mam raz­go­vor, za­mo­lio me je da, ako bu­dem sma­trao da je ono što pri­ča za­ni­mlji­vo i po­že­lim ne­što od to­ga da ob­ja­vim, to sva­ka­ko uči­nim tek na­kon nje­go­vog od­la­ska. Taj nje­gov ama­net ostao je za­be­le­žen na mag­ne­to­fon­skoj tra­ci.
Uči­ni­lo mi se da je naj­za­ni­mlji­vi­ji deo pro­fe­so­ro­ve pri­če, ipak, bio onaj ko­ji se od­no­sio na rat. Reč je o frag­men­tu ve­ćeg opu­sa.
– Mo­star je bio je­din­stve­ni grad u na­šoj ze­mlji, po­seb­no za vre­me ra­ta. Go­di­ne 1941. u nje­mu se kre­ta­lo slo­bod­no, a par­ti­za­ni su s Ve­le­ža si­la­zi­li u grad i iz­vo­di­li ra­zno­ra­zne ak­ci­je. Se­ćam se da su jed­nom bi­li u se­ver­nom lo­go­ru da bi, pre­svu­če­ni u do­mo­bran­ske uni­for­me, do­ve­zli ka­mi­on, na­to­va­ri­li ga mu­ni­ci­jom i od­ve­zli ga do­sta rđa­vom ce­stom na vrh Ve­le­ža, u Do­br­ću.
Me­đu Mo­star­ci­ma tih da­na bi­lo je ve­li­kih ju­na­ka, kao što su Me­ha Tr­bo­nja, La­ca, Ćim­ba, En­ver Će­ma­ro­vić i mno­gi dru­gi…
Bio sam le­kar u mo­star­skoj bol­ni­ci na­kon što sam po­be­gao iz Sa­ra­je­va, gde sam bio na pri­sil­nom ra­du u Voj­noj bol­ni­ci, jer me je tra­žio Ge­sta­po… Bi­lo je to ne­gde av­gu­sta me­se­ca. Ni­sam ni­kad no­sio žu­tu tra­ku, jer je to bi­lo is­pod mog i sva­kog ljud­skog do­sto­jan­stva, a uz to, s njom bih bio la­ko pre­po­znat kao Je­vre­jin i si­gur­no bi me od­ve­li u lo­gor, kao što su to uči­ni­li sa ce­lom mo­jom fa­mi­li­jom.
Sva mo­ja po­ro­di­ca je na­stra­da­la: se­stru su ubi­li 13. de­cem­bra 1941. go­di­ne na br­du u Brč­kom i ba­ci­li s mo­sta sku­pa s 267 Sr­ba i Je­vre­ja, a bra­ća mog oca, se­stre mo­je maj­ke i svi dru­gi stra­da­li su u lo­go­ru u Ja­se­nov­cu, ta­ko da od mo­je rod­bi­ne go­to­vo ni­ko ni­je pre­o­stao.
Ni­ka­da ni­sam raz­mi­šljao o to­me ko­ji je pre­lom­ni tre­nu­tak to bio, šta je od­re­di­lo da ob­u­čem par­ti­zan­sku uni­for­mu. Oti­šao sam u Mo­star­ski ba­ta­ljon i na­šao se na Bo­rač­kom je­ze­ru, gde smo ima­li bol­ni­cu u ko­joj sam ra­dio do ju­na 1942. go­di­ne, ka­da su nas na­pa­li čet­ni­ci, pa smo pre­ko Cr­nog po­lja oti­šli na Ti­so­vi­cu i ta­mo bi­li sve do do­la­ska pro­le­ter­skih bri­ga­da ko­je su za­u­ze­le Ko­njic. Ta­da smo i mi za­po­se­li Ostro­žac. Tu sam se pr­vi put sreo s Goj­kom Ni­ko­li­šem, a to na­še upo­zna­va­nje pra­ti jed­na aneg­do­ta ko­ju je i on za­be­le­žio u svo­jim me­mo­a­ri­ma. Na­i­me, od­mah me je upi­tao tre­ba li mi još ne­ki ma­te­ri­jal. Od­go­vo­rio sam da mo­gu ja nje­mu da dam, ako mu je po­treb­no.
Ostao sam s Mo­star­ci­ma u Du­ga­ma krat­ko vre­me, a po­sle su me po­vu­kli kao hi­rur­ga – mo­ram re­ći ne­svr­še­nog hi­ru­r­ga, jer sam me­di­ci­nu za­vr­šio 1937. go­di­ne, ali imao sam iz­ve­sna is­ku­stva, pa sam za­to ra­dio na hi­rur­škom ode­lje­nju. Na­kon iz­ve­snog vre­me­na Goj­ko Ni­ko­liš me je po­vu­kao u hi­rur­šku eki­pu Vr­hov­nog šta­ba. Šef hi­rur­gi­je, pam­tim, bio je dok­tor Đu­ra Me­šte­ro­vić.
Ta­da smo uče­stvo­va­li u bi­ci za Ku­pres. Ni­smo ga osvo­ji­li, a ima­li smo mno­go ra­nje­ni­ka i ope­ri­sa­li ih u pri­lič­no te­škim uslo­vi­ma. Sa­ni­tet­skog ma­te­ri­ja­la ima­li smo ma­lo, ni­je bi­lo čak ni sred­stva za ane­ste­zi­ju, ali mo­ram re­ći da je u ta­kvom par­ti­zan­skom ra­tu, s etič­kog sta­no­vi­šta, bi­lo va­žno za bor­ce da zna­ju da ima­ju hi­rur­šku eki­pu za so­bom, da su sve­sni da će im se pru­ži­ti sva mo­gu­ća po­moć. Oni ni­su zna­li ka­kvim sred­stvi­ma i ka­kvim zna­njem ras­po­la­že­mo. Jer, ni­smo bi­li is­ku­sni hi­rur­zi, ali smo mo­gli iz­vr­ši­ti bar naj­o­snov­ni­je ope­ra­tiv­ne za­hva­te, kao što su ob­ra­de ra­na ili am­pu­ta­ci­ja. Ra­di­li smo i tr­bu­šne ope­ra­ci­je, isti­na pod vr­lo te­škim uslo­vi­ma, kao što re­koh, bez sa­ni­tet­skog ma­te­ri­ja­la, bez sve­tla, sa­mo s kar­bit­nim lam­pa­ma…
Da bih vam opi­sao jed­nu ope­ra­ci­ju ka­rak­te­ri­stič­nu za ono vre­me, za par­ti­zan­ske uslo­ve, mo­ram da pre­đem na 1944. go­di­nu kad je Sa­ni­tet­ski od­sek Vr­hov­nog šta­ba, od­no­sno Goj­ko, od­re­dio da idem u Ita­li­ju ka­ko bih se upo­znao s rat­nom hi­rur­gi­jom. Ta­da sam se na­la­zio na Me­de­nom po­lju, bli­zu Bo­san­skog Pe­trov­ca, gde smo dr Vla­šić, or­to­ped iz Spli­ta, i ja, za­jed­no s ra­nje­ni­ci­ma, če­ka­li avi­on da bi­smo oti­šli u Ba­ri. Dok­tor Vla­šić je od­jed­nom do­bio otok is­pod bra­de i vi­so­ku tem­pe­ra­tu­ru. S na­ma je bio i iz­ve­sni En­glez hi­rurg Me­ken­zi, pa smo od­lu­či­li da mu pro­se­če­mo otok ka­ko bi is­cu­rio gnoj. Pred­ve­če mu je Me­ken­zi dao pen­to­tal u ve­nu kao ane­ste­tik, a ja sam na sto­lu u obič­noj se­o­skoj so­bi, pod jed­nom kar­bit­nom lam­pom, oba­vio za­hvat i gnoj je is­te­kao… Od­jed­nom, dok­tor Vla­šić je pre­stao da di­še! Tek ka­sni­je smo sa­zna­li da pen­to­tal ne tre­ba da­va­ti kod obo­lje­nja vra­ta, jer do­la­zi do spa­zma, do gr­ča na gr­klja­nu. Me­ni ni­je pre­o­sta­lo ni­šta dru­go, ne­go da mu ura­dim tra­he­o­to­mi­ju, da mu otvo­rim du­šnik. Istim no­žem s ko­jim sam mu pro­se­kao onaj otok, otvo­rio sam mu i du­šnik, ali ni­sam imao ka­ni­lu za tra­he­o­to­mi­ju, već sam ma­ka­za­ma dr­žao otvo­ren du­šnik sve do če­ti­ri sa­ta uju­tru, dok je ku­rir iz Dr­va­ra do­neo tu tu­bu za tra­he­o­to­mi­ju. Uba­cio sam je i dok­tor Vla­šić je pro­di­sao, pa smo prek­su­tra oti­šli u Ba­ri. Tek ta­mo sam mu iz­va­dio tu­bu. Za ve­li­ko ču­do dok­to­ru Vla­ši­ću ni­je bi­lo gno­je­nja, bez ob­zi­ra što sam ra­dio bez ika­kvih asep­tič­nih uslo­va! On je, i dan-da­nas, živ. Eno ga u Spli­tu…
Ov­de sam na­pra­vio di­gre­si­ju sa­mo da bih is­pri­čao šta smo sve u par­ti­za­ni­ma mo­gli ra­di­ti. I to bez in­stru­me­na­ta, s ma­ka­za­ma i no­žem.
Kon­gres par­ti­zan­skih le­ka­ra odr­žan je, kao što se zna, u Bo­san­skom Pe­trov­cu. Ni­sam pri­su­stvo­vao kon­gre­su, ali sam dao re­fe­rat o pre­lo­mi­ma ko­sti­ju. Ni­sam bio, jer smo ta­da za­u­zi­ma­li Jaj­ce, pa sam u to vre­me ra­dio u Mr­ko­njić-Gra­du, gde sam ob­ra­đi­vao ra­nje­ni­ke ko­ji su sti­za­li pra­vo s bo­ji­šta. Tu sam ope­ri­sao de­set ra­nje­nih bo­ra­ca, a ura­dio sam ne­ko­li­ko am­pu­ta­ci­ja i ne­ko­li­ko tr­bu­šnih ope­ra­ci­ja...
Sa mnom je u to vre­me bi­la i dok­tor­ka Ol­ga De­di­jer, ko­ja je ka­sni­je umr­la usled po­vre­de. Uslo­vi za rad su i ta­da bi­li iz­u­zet­no te­ški, jer smo se uglav­nom snab­de­va­li od ne­pri­ja­te­lja, kao i od na­ših sim­pa­ti­ze­ra pre­ko par­tij­skih or­ga­ni­za­ci­ja u oku­pi­ra­nim gra­do­vi­ma. Ali, ipak smo us­pe­li da ob­ra­di­mo sve ra­nje­ni­ke ko­ji su do­la­zi­li iz Jaj­ca, a bio ih je ve­li­ki broj, ne bih se sad se­tio ko­li­ko, pam­tim sa­mo mo­jih de­set ope­ra­ci­ja.
Taj kon­gres je imao ve­li­ki zna­čaj ne sa­mo za par­ti­zan­ske le­ka­re, već uop­šte, za le­ka­re u ce­loj ze­mlji. Jer, mi smo ta­da, te 1942. go­di­ne, ima­li ma­len broj struč­nja­ka, a hi­rur­ga po­seb­no. Svi ti hi­rur­zi mo­gli su se iz­bro­ja­ti na pr­ste, jer ih, ko­li­ko ja znam, ni­je bi­lo vi­še od pet-šest, s ma­njim ili ve­ćim op­štim zna­njem, ali, ipak, s do­sta zna­nja iz hi­rur­gi­je. Taj kon­gres je imao zna­čaj i zbog to­ga što ne znam ko­me bi pa­lo na pa­met da te, 1942. go­di­ne, u oku­pi­ra­noj ze­mlji odr­ža­va ta­kav skup! To smo je­di­no mi mo­gli da uči­ni­mo. Kon­gres je pre­no­si­la Ra­dio Ju­go­sla­vi­ja i za nje­ga su zna­li svi ko­ji su slu­ša­li tu ra­dio-sta­ni­cu! To je bio i po­ziv mno­gim le­ka­ri­ma da raz­mi­sle o to­me da se pri­klju­če na­šem po­kre­tu.
Re­kao bih ne­ko­li­ko re­či o Pro­zor­skoj bi­ci. Bio sam ta­da šef hi­rur­ške eki­pe Tre­će di­vi­zi­je. Zna­te da su di­vi­zi­je for­mi­ra­ne u Bo­san­skom Pe­trov­cu. Ta­da ni­smo do­bi­ja­li ni­ka­kvu po­moć od Sa­ni­tet­skog od­se­ka Vr­hov­nog šta­ba, osim one od Goj­ka Ni­ko­li­ša, jer sam ja „za­ro­bio“ nje­gov ma­te­ri­jal ko­ji je on slao iz Bi­ha­ća. Uče­stvo­vao sam u bi­ci za Bi­hać, a Goj­ko je slao ma­te­ri­jal u Sa­ni­tet­ski od­sek. Ta ko­lo­na je pro­la­zi­la po­red mo­je hi­rur­ške eki­pe… Pi­tao sam gde idu, a oni od­go­va­ra­ju u Sa­ni­tet Vr­hov­nog šta­ba. Ob­ja­snim im da je „taj od­sek ov­de“, pa sam uzeo sve što je va­lja­lo. Ra­zu­mlji­vo da sam is­tr­peo po­sle­di­ce zbog to­ga, opo­me­nu, ne pam­tim šta, kao što to Ni­ko­liš opi­su­je u svo­jim me­mo­a­ri­ma.
Jed­nu, ipak, pam­tim: ka­da sam iz Bo­san­skog Pe­trov­ca po­šao s Tre­ćom di­vi­zi­jom, zbog te mo­je „haj­du­či­je“ ni­je mi da­to ni­šta. Da bu­dem po­šten, ni­šta mi ni­je ni tre­ba­lo, jer sam imao sve. Išli smo na Pro­zor, a po­zna­to je ka­kva je ta­mo bi­la si­tu­a­ci­ja. Ima­li smo cen­tral­nu bol­ni­cu s ve­li­kim bro­jem ra­nje­ni­ka, pa je ta ak­ci­ja i na­zva­na Bit­ka za ra­nje­ni­ke. Pro­zor je mo­rao da se uzme, jer ni­smo ima­li kud, i ja sam, do­bro se se­ćam, pri za­u­zi­ma­nju va­ro­ši 72 sa­ta ne­pre­kid­no bio na no­ga­ma i ope­ri­sao. Mo­že­te na­ći taj po­da­tak kod Goj­ka, kad opi­su­je Pro­zor­sku bit­ku.
Znam do­bro da sam jed­no ve­če ra­dio u ne­kom se­lu či­jeg se ime­na ne se­ćam, ali su­tra­dan po no­ći pre­ba­čen sam ne­gde is­pod za­se­o­ka Gmi­ći, bli­zu ita­li­jan­skih bun­ke­ra. Bi­lo je hlad­no, bi­lo je i sne­ga s dru­ge stra­ne. Kad smo za­u­ze­li va­ro­ši­cu, mo­ja hi­rur­ška eki­pa, sa­sta­vlje­na ma­hom od Mo­sta­ra­ca, od ve­štih le­ka­ra, s opre­mom na­to­va­re­nom na če­ti­ri ko­nja, na­pu­sti­la je Pro­zor s 19 ko­nja! Jer, od ita­li­jan­ske di­vi­zi­je Mu­đe za­ro­bi­li smo i in­stru­men­ta­rij i sa­ni­tet­ski ma­te­ri­jal, a ra­zu­mlji­vo je da ni­smo za­bo­ra­vi­li da po­ne­se­mo i hra­nu. Tu je bi­lo pi­rin­ča, za­še­će­re­nog mle­ka, ka­fe i ko zna če­ga sve još… Se­ćam se do­bro – po­sled­nji ko­ma­dić sla­ni­ne ko­ji sam uzeo iz tih ta­li­jan­skih skla­di­šta po­jeo sam 12. ju­na, baš pred po­gi­bi­ju Sa­ve Ko­va­če­vi­ća, ko­ji je smrt­no ra­njen na Su­tje­sci, na Kre­ko­vi­ma, 13. ju­na uju­tru. Taj po­sled­nji ko­ma­dić po­de­lio sam s dvo­ji­com-tro­ji­com sa­bo­ra­ca.
Po­sle Pro­zor­ske bit­ke bio sam u Se­o­ci­ma.
Do­bio sam na­re­đe­nje od ko­man­dan­ta na­še di­vi­zi­je Pe­re Ćet­ko­vi­ća, ve­li­kog voj­ni­ka i još ve­ćeg čo­ve­ka, da ide­mo pre­ko po­zna­tog mo­sta ko­ji je bio po­ru­šen, i da pre­đemo na le­vu stra­nu Ne­re­tve. Na­re­đe­nje ni­sam iz­vr­šio jer su „štu­ke“ go­spo­da­ri­le ne­bom. A bi­lo je po­zna­to da se bo­jim avi­o­na kao đa­vo kr­sta, to ne kri­jem ni da­nas. Kad je Pe­ro Ćet­ko­vić, ko­ji je bio ve­o­ma hra­bar čo­vek i ni­je uz­mi­cao ni pred čim, ka­sni­je, na Ne­ve­sinj­skom po­lju, po­gi­nuo od avi­o­na, svi su se pi­ta­li, gde je bio Pa­po, jer su zna­li da bih ja sva­ka­ko na­šao ne­ko skri­ve­no me­sto, ne­ku pe­ći­nu ili ne­što slič­no, da bih se obez­be­dio da mo­gu ope­ri­sa­ti ne stra­hu­ju­ći od avi­o­na…
Mo­ram da spo­me­nem da ni­kad ni­sam na­pu­stio ra­nje­ni­ka kad su avi­o­ni kr­sta­ri­li ne­bom. Se­ćam se do­bro, u Jaj­cu 1943. go­di­ne, mo­ja hi­rur­ška eki­pa bi­la je sme­šte­na na že­le­znič­koj sta­ni­ci. Bi­la je to slo­bod­na te­ri­to­ri­ja i ra­di­li smo kao u mir­no­dop­sko vre­me. Ali, dok sam jed­nom Dal­ma­tin­cu ope­ri­sao ki­lu, na­pa­le su nas „štu­ke“: Dal­ma­ti­nac se raz­ga­la­mio da se sklo­nim u po­drum! Sti­snuo sam zu­be i re­kao da pri­če­ka­mo, da će sko­ro bi­ti go­to­vo, ali ra­nje­ni­ka ni­sam osta­vio. Ili, re­ci­mo, na Ba­ra­ma, ka­da smo bom­bar­do­va­ni, na­sta­vio sam po­sao, jer, po­mi­šljao sam – da osta­vim ra­nje­ni­ka i po­beg­nem ka­ko bih za­šti­tio se­be, mo­gao bih istog ča­sa oti­ći i iz par­ti­zan­skog po­kre­ta, jer bi se ta­kav ku­ka­vič­luk pro­čuo me­đu mo­jim sa­bor­ci­ma.
Re­koh da ni­sam iz­vr­šio na­re­đe­nje Pe­re Ćet­ko­vi­ća, jer me je Arap, Mo­sta­rac, po­sa­ve­to­vao: „Sta­ri, ne­moj bi­ti lud da ide­mo oko­lo pre­ko mo­sta, ta­mo je sve za­kr­če­no ra­nje­ni­ci­ma! Znam gaz na Ne­re­tvi, mo­že­mo je pre­ći kod Ostro­šca.“ I po­slu­šao sam ga, pa smo pred­ve­če, si­gur­ni da avi­o­ni ne­će le­te­ti, kre­nu­li. Pe­ro me je sreo u Ostro­šcu i re­kao lju­ti­to: „Pa, do­bio si na­re­đe­nje da ideš pre­ko Ja­bla­ni­ce!“ Od­go­vo­rim mu da je­sam, ali da po­sto­ji ov­de gaz pre­ko re­ke. „Do­bro“, re­če, „ve­če­raj­te, pa ga­zi­te re­ku.“ Po­sle ve­če­re pre­đe­mo Ne­re­tvu i ušte­di­mo sav onaj te­ški put i gol­go­tu ko­ju su pro­šli ra­nje­ni­ci i bor­ci ko­ji su išli s nji­ma i pre­la­zi­li pre­ko onog na br­zi­nu skle­pa­nog mo­sta kod Ja­bla­ni­ce.
Pe­tu ofan­zi­vu pro­šao sam kao šef hi­rur­ške eki­pe Tre­će di­vi­zi­je, kao i svi osta­li, mo­žda i ne­što lo­ši­je. Se­ćam se do­bro da sam pred pre­la­zak mo­sta na Pi­vi iz žbu­nja za­čuo ne­ka­kav glas. Pi­tam: „Ko je?“ Od­go­vo­ri mi: „Je­la. Je­la Žu­nić“. Bi­la je apo­te­kar­ka u od­se­ku Vr­hov­nog šta­ba. Ima­la je ti­fus, pa sam je po­seo na svo­ga do­ra­ta i tu pre­šao pre­ko mo­sta. Se­de­la je na ko­nju ko­ji je bio vr­lo mi­ran, a ja sam mu se dr­žao za rep i ta­ko iz­veo i se­be i te­ta Je­lu, ka­ko sam je zvao, i pre­dao je u bol­ni­cu Pe­te bri­ga­de. Eto, ta­ko je spa­se­na i da­nas je ži­va.
Ta­da je bio ra­njen i Nu­ri­ja Po­zde­rac. On je, ina­če, imao di­ja­be­tes i obil­no je kr­va­rio iz po­vre­đe­ne ar­te­ri­je na no­zi, a ja sam mu pru­žio pr­vu po­moć. Jed­no vre­me sam ga no­sio s tro­ji­com bo­ra­ca, po­sle su ga pre­u­ze­li osta­li, a ja sam sa svo­jom hi­rur­škom eki­pom si­šao u Tjen­ti­šte.
Pred pre­la­zak pre­ko Su­tje­ske Sa­va Ko­va­če­vić mi je na­re­dio da uzmem naj­nu­žni­je i do­đem u štab. Ve­ro­vat­no je ti­me že­leo da me spa­se, da me ne iz­gu­bi kao hi­rur­ga. Osta­vio sam ko­nje, ra­zu­mlji­vo, i in­stru­men­ta­rij, pa smo pre­šli Su­tje­sku. To je bi­lo 12. pred­ve­če. Su­tra uju­tru, na Kre­ko­vi­ma, oko dva sa­ta, Sa­va je po­gi­nuo u mo­joj ne­po­sred­noj bli­zi­ni.
Po­sle to­ga sam s tro­ji­com Mo­sta­ra­ca išao do Igri­ja, jer je na­re­đe­nje Tre­će di­vi­zi­je bi­lo da se svi na­đe­mo on­de. Me­đu­tim, ta­mo ni­smo za­te­kli ni­kog – osim po­pa­lje­nih se­la! Niz Ne­re­tvu smo do­šli do Bo­rač­kog je­ze­ra, gde sam se s Mo­star­cem Sma­jom Br­ki­ćem sme­stio u ku­ću ne­kog Ni­ko­le Dra­ga­ni­ća, dok je dr Al­ta­rac, ko­ji je da­nas le­kar u Du­brov­ni­ku, jed­no­stav­no oti­šao – u Mo­star.
Mo­star­ci su po­sle Pe­te ofan­zi­ve si­šli u grad i ži­ve­li na le­voj oba­li Ne­re­tve. To je bio ta­kav grad da se mo­glo bez­bri­žno ži­ve­ti. Ja sam bio kod Ni­ko­le Dra­ga­ni­ća, ma­da hra­ne ni­je bi­lo ni za nje­ga. Po se­li­ma sam ško­pio ve­pro­ve, pa sam imao pri­vi­le­gi­ju da je­dem „be­le bu­bre­ge“, a ako bih od se­lja­ka do­bio i ne­što po­vrh to­ga, no­sio bih Ni­ko­li i Sma­ji Br­ki­ću. Jed­nom smo, čak, oti­šli u lov i ubi­li dva di­vo­jar­ca i ta­ko do­šli do ma­lo me­sa. Po­sle me­sec da­na, kad su nas čet­ni­ci uce­ni­li, pre­ba­če­ni smo kod Ha­mi­da Di­di­ka u Gla­va­ti­će­vo, gde smo bo­ra­vi­li iz­ve­sno vre­me. Po da­nu smo uglav­nom bo­ra­vi­li na ši­ši, gde smo re­di­li du­van. Ha­mid nam je da­vao ono­li­ko ko­li­ko je imao, ali hra­ne je bi­lo ma­lo.
Čet­ni­ci su sa­zna­li gde smo, pa nas je Ha­mid pre­ba­cio u Ma­le Bla­ce, gde smo osta­li sve do pa­da Ita­li­je. Mo­star­ci su ta­da do­šli na Bo­rač­ko je­ze­ro, pa su po­sla­li tro­ji­cu po nas da im se pri­klju­či­mo. Po­sle smo oti­šli u Umo­vi­će, is­pod Bje­la­šni­ce, gde smo osta­li tek ne­ko­li­ko da­na, jer je se­lja­ci­ma – s ko­ji­ma smo po­če­li po­li­tič­ki da ra­di­mo i da im tu­ma­či­mo raz­voj dru­štva, bi­lo pre­ko gla­ve mark­si­zma, a uz to, sva­kog da­na smo im kla­li po ne­ko­li­ko ov­no­va – jed­nog da­na pre­ki­pe­lo.
Za­pra­vo, po­te­ra­le su nas usta­še s jed­ne stra­ne, a čet­ni­ci s dru­ge, pa smo se pre­ba­ci­li pre­ko Ne­re­tve. Do­šao sam u Vr­hov­ni štab bos i bez jed­ne no­ga­vi­ce.
Za­bo­ra­vio sam re­ći da sam po­sle raz­bi­ja­nja na­še di­vi­zi­je, 13. ju­na, pet­na­est da­na s dvo­ji­com dru­go­va Mo­sta­ra­ca pre­ži­veo je­du­ći sa­mo cve­će i pu­po­ve bu­kve. Ma­da je me­te­o­ro­lo­ški to već bi­lo le­to, ta­mo je prak­tič­no bi­lo pro­le­će. Po­sle smo na­šli jed­nog ko­nja ko­ga smo za­kla­li: oko nas se od­mah oku­pi­lo mno­štvo par­ti­za­na, jer su ose­ti­li dim i mi­ris me­sa ko­je smo pe­kli. Imao sam uza se ma­li in­stru­men­ta­rij – je­dan skal­pel, ma­ka­ze i ne­kih sit­ni­ca, pa sam po­šte­no „pre­pa­ri­rao“ ko­nja i sva­ko­me dao sle­do­va­nje. I ta­ko smo pre­ži­ve­li. Da ni­je bi­lo tog ko­nja, ne ve­ru­jem da bi­smo da­nas raz­go­va­ra­li. Spa­va­li smo če­ti­ri sa­ta, a ho­da­li de­set mi­nu­ta, jer smo bi­li iz­glad­ne­li. To je tra­ja­lo dve pu­ne sed­mi­ce.
Kad sam do­šao u Vr­hov­ni štab, do­bio sam čin ma­jo­ra i opet po­sta­vljen za še­fa nje­go­ve hi­rur­ške eki­pe. Osta­li smo jed­no vre­me u Jaj­cu; išao sam u bol­ni­ce po slo­bod­noj te­ri­to­ri­ji oko Bu­goj­na i ope­ri­sao. Se­ćam se do­bro, pred Bo­žić, za Bad­nje ve­če, ima­li smo jed­no is­pe­če­no pra­se. Pred­lo­žio sam da ga po­je­de­mo od­mah, a ne­ko se us­ko­pi­stio: „Ne, to je za su­tra!“ Me­đu­tim, u če­ti­ri sa­ta uju­tru na­re­đen je po­kret, jer su Nem­ci na­pa­li Jaj­ce! Lu­ta­li smo ceo dan, a Ni­ko­liš je bio vo­dič i mo­ram re­ći da nas je vo­dio „vr­lo uspe­šno“, jer ka­da smo do­šli bli­zu Gla­mo­ča, ko­li­ko se ja se­ćam, Vr­hov­ni štab je bio na dru­goj stra­ni, pa smo se mo­ra­li vra­ti­ti. Pra­se ko­je smo ima­li sa so­bom ni­kad ni­smo po­je­li i sve mi­slim da bi bi­lo bo­lje da smo ga sli­sti­li na Bad­nje ve­če, kao što sam pred­la­gao...
Pam­tim da sam pro­fe­so­ra Pa­pa na kra­ju po­se­te pi­tao ko­li­ko pu­ta go­di­šnje od­la­zi u svoj rod­ni Mo­star?
– Kad mi ne­ko spo­me­ne Mo­star i, uop­šte, Her­ce­go­vi­nu, po­sta­jem sen­ti­men­ta­lan – od­go­vo­rio je ne kri­ju­ći za­do­volj­stvo što ga, ma­kar i ta­ko, pod­se­ćam na mla­dost. – Idem ne­ko­li­ko pu­ta go­di­šnje u Mo­star, vo­lim te lju­de, a i kad oni do­la­ze ova­mo oba­ve­zno svra­te kod me­ne – kao u ne­ka­kav kon­zu­lat. Naj­dra­že mi je da iše­tam na Sta­ri most i gle­dam u ze­le­nu Ne­re­tvu, da obi­đem Ku­jun­dži­luk, da po­se­tim čar­ši­ju i da se pod­se­tim svog de­tinj­stva. Mo­ram pri­zna­ti da vo­lim i be­har. Nažalost, u Mo­sta­ru ne­ma vi­še ni­kog mog bli­skog, ma­da je sva­ko u tom gra­du me­ni kao rod.
Ov­de, u Be­o­gra­du, ne iz­la­zim mno­go. Ne za­to što ga ne vo­lim, već zbog to­ga što sam umo­ran. Pa, mo­že­te da pret­po­sta­vi­te ka­ko se ose­ća čo­vek po­sle pet-šest oba­vlje­nih te­ških ope­ra­ci­ja?! Ja, ina­če, ni­ka­da u ži­vo­tu ni­sam spa­vao du­že od če­ti­ri sa­ta dnev­no, valj­da me i za­to umor lak­še su­sti­že?
Pri­zna­ću vam da vo­lim da slu­šam mu­zi­ku, da sa­ku­pljam mar­ke, što mi je strast iz de­tinj­stva, i da vo­lim pti­ce... A sve to sku­pa pret­po­sta­vlja osa­mu.
On­da me je po­veo u dru­gu so­bu da „upo­znam“ nje­go­ve in­dij­ske pti­ce du­gi­nih bo­ja ko­je, uza sve osta­lo, zna­ju da ka­žu i – „Pa­po“.
Bio sam u pri­li­ci 1980. go­di­ne da pri­su­stvu­jem ope­ra­ci­ji ko­ju je ra­dio aka­de­mik Isi­dor Pa­po. Bo­jim se da sam iz­gu­bio onaj nerv ko­ji mi je ne­kad po­ma­gao da s la­ko­ćom su­bli­mi­ram pri­ču i da je sve­dem na no­vin­sku vest, pa za­to pre­pri­ča­vam re­por­ta­žu ko­ja se po­ja­vi­la sa­mo ne­ko­li­ko da­na po­sle tog za­ni­mlji­vog do­ga­đa­ja. Ali, upra­vo za­hva­lju­ju­ći pro­fe­so­ru Pa­pu, bio je to i pra­vi no­vi­nar­ski pod­vig, jer su mo­je ko­le­ge be­ža­le od ope­ra­ci­o­ne sa­le kao đa­vo od kr­sta. Uosta­lom, dok­tri­na je bi­la ta­kva da ni­ko „do­kon“ ni­je mo­gao da za­vi­ru­je i opi­su­je, čak ni naj­be­za­zle­ni­je hi­rur­ške za­hva­te.
Ne­ko­me bi da­nas iz­gle­da­la čud­no mo­ja fa­sci­na­ci­ja ze­le­nom bo­jom ko­ja je do­mi­ni­ra­la ope­ra­ci­o­nom sa­lom u Voj­no­me­di­cin­skoj aka­de­mi­ji, jer be­la, ko­ja je aso­ci­ra­la na či­sto­tu i ne­vi­nost, bi­la je go­to­vo za­štit­ni znak me­di­ci­ne, pa i hi­rur­gi­je. Ta­ko sam svo­je či­ta­o­ce uveo u pri­ču o ugrad­nji če­tvo­ro­stru­kog baj­pa­sa iz­ve­snoj bo­le­sni­ci iz Bo­ra, kod ko­je je usta­no­vlje­na an­gi­na pek­to­ris.
Ta­kvi za­hva­ti su već ra­đe­ni kod nas, u Ju­go­sla­vi­ji: na VMA, u Dru­goj hi­rur­škoj i bol­ni­ci „Dr Dra­gi­ša Mi­šo­vić“, kao i u lju­bljan­skom Kli­nič­kom cen­tru, ali to im ni­po­što ni­je od­u­ze­lo eks­klu­ziv­nost, tim pre što je na nje­ga ta­da če­ka­lo 2.200 na­ših su­gra­đa­na, ko­ji ni­su mo­gli bi­ti ope­ri­sa­ni u ne­kom od ve­li­kih svet­skih cen­ta­ra.
– Pa­ci­jen­ti na na­šoj kli­ni­ci ima­ju pu­no po­ve­re­nje u do­ma­će le­ka­re. Za­što bi i išli u stra­ne kli­ni­ke kad mi ta­kve ope­ra­ci­je oba­vlja­mo uspe­šno? – pam­tim da mi je re­kao pro­fe­sor.
Za­ni­mlji­vo je da je on bio ro­do­na­čel­nik pri­me­ne ta­ko­zva­nog apa­ra­ta „sr­ce-plu­ća“ kod nas, a da je sa svo­jom eki­pom dnev­no oba­vljao i po če­ti­ri ope­ra­ci­je uz po­moć ovog ta­da hi­per­mo­der­nog apa­ra­ta!
Se­ćam se da je aka­de­mi­ku Pa­pu za uši­va­nje već pre­pa­ri­ra­nog krv­nog su­da bi­lo po­treb­no sa­mo (ta­da fan­ta­stič­nih) pet­na­e­stak mi­nu­ta! Ali, sve su to bi­le no­vi­nar­ske im­pre­si­je. Pra­vu pri­ču o ovom za­hva­tu čuo sam tek po­sle ope­ra­ci­je, u pro­fe­so­ro­vom ka­bi­ne­tu. Pre­pi­su­jem:
„Se­di­mo u ka­bi­ne­tu pro­fe­so­ra Pa­pa ko­ji je tog pre­po­dne­va oba­vio tri ope­ra­ci­je sr­ca. Bio je ma­lo ner­vo­zan. Na­ru­ču­je ka­fu. Na tre­nu­tak se obra­ća se­kre­ta­ri­ci Za­gi da bi joj u pe­ro iz­dik­ti­rao su­tra­šnji pro­gram, jer se vre­me ne­kih ope­ra­ci­ja mo­ra po­me­ri­ti. Ona mu pre­no­si po­ru­ke ko­je je pri­mio dok je bio u sa­li.
– Vi­de­li ste ka­ko ra­di­mo – ka­že mi. – Pa on­da pro­su­di­te da li je po­treb­no od­la­zi­ti u ino­stran­stvo?! Sve što bi se ra­di­lo u Švaj­car­skoj ili Ame­ri­ci, ra­di­mo i mi. A ima­mo i sa­vre­me­ni­ju opre­mu, i mla­đe ka­dro­ve. Ne­ki će se upi­ta­ti ka­kvi su re­zul­ta­ti. Po nji­ma da­nas se za­i­sta mo­že­mo po­re­di­ti s vo­de­ćim cen­tri­ma u sve­tu. Smrt­nost je sve­de­na na mi­ni­mum. To, opet, na­ma hi­rur­zi­ma ne da­je pra­vo da se uljulj­ka­mo u za­do­volj­stvu. Mo­glo bi vi­še da se ura­di na pre­ven­ti­vi, da sr­ča­ni bo­le­sni­ci do­la­ze bla­go­vre­me­no na na­še kli­ni­ke.
Na pi­ta­nje da li će u ne­kim pri­li­ka­ma pa­ci­jen­ti, ipak, mo­ra­ti da od­la­ze u ino­stran­stvo, pro­fe­sor od­go­va­ra:
– Za­pra­vo, ne­po­treb­no je baš za sve tra­ži­ti po­moć stra­nih struč­nja­ka. Ovo što ste da­nas vi­de­li ra­di­mo ru­tin­ski. Na­ši su pa­ci­jen­ti rad­ni­ci, se­lja­ci, lju­di ko­ji ne mo­gu da odu do Hju­sto­na, Mil­vo­ki­ja, Že­no­li­jea, Lon­do­na, Er­lan­ge­na... Ali, ti pa­ci­jen­ti ko­šta­ju naš SIZ i de­se­tak pu­ta ma­nje, ne­go ako bi se ope­ra­ci­ja oba­vi­la u ino­stran­stvu. A re­zul­tat je isti! Na pri­mer, kli­ni­ke kod nas za baj­pas do­bi­ja­ju oko tri­de­set hi­lja­da di­na­ra, dok se za isti ta­kav hi­rur­ški za­hvat u ino­stran­stvu mo­ra iz­dvo­ji­ti čak 20.000 do­la­ra.
Bo­le­sni­ci će, ob­ja­snio je, i da­lje od­la­zi­ti u ino­stran­stvo, ne sa­mo zbog su­je­te ne­kih na­ših kar­di­o­hi­rur­ga, već i za­to što su mo­guć­no­sti za ope­ra­ci­je kod nas još ne­do­volj­ne, a pa­ci­je­na­ta je sva­kim da­nom sve vi­še. Sa­mo na ope­ra­ci­ju ugrad­nje baj­pa­sa če­ka­lo je oko dve hi­lja­de bo­le­sni­ka, a to ne mo­že da se ura­di u ne­ko­li­ko na­ših kli­ni­ka za sa­mo go­di­nu da­na. To ne zna­či da su nam neo­p­hod­ni no­vi kar­di­o­hi­rur­ški cen­tri, već bo­lja or­ga­ni­za­ci­ja po­sla, ve­ća kon­cen­tra­ci­ja struč­nja­ka i nji­ho­vo pu­no an­ga­žo­va­nje. Kad bi­smo to po­sti­gli, sma­trao je pro­fe­sor, sma­nji­la bi se li­sta če­ka­nja na „mo­sto­ve ži­vo­ta“, a ušte­de­lo bi se do­sta de­vi­za. A i po­bolj­šao bi se pre­ven­tiv­ni rad kar­di­o­lo­ga i nji­ho­va mo­ti­va­ci­ja za ra­no ot­kri­va­nje bo­le­sti.
Ipak, oti­šli ste u ino­stran­stvo. Ni­ste se po­ve­ri­li svo­jim sa­rad­ni­ci­ma, ko­le­ga­ma.
– Dok­tor Ku­li je moj lič­ni pri­ja­telj. Bio sam si­gu­ran da ne mo­gu umre­ti kod pr­ve ope­ra­ci­je ka­da sam do­bio pet baj­pa­sa, me­đu­tim, od dru­ge ope­ra­ci­je ka­da su mi re­se­ci­ra­li ane­u­ri­zmu, to jest pro­ši­re­nu aor­tu u tr­bu­hu, ja sam tri­de­set da­na umi­rao. Pe­de­set i dva da­na ni­sam ni spa­vao, ni­ti sam jeo, osim što su mi da­va­li ma­lo le­da da okva­sim usta, bio sam obje­kat svih sa­vre­me­nih apa­ra­ta ko­ji po­sto­je u Ame­ri­ci. Po­red kre­ve­ta pe­de­set i dva da­na i no­ći bio je moj ver­ni ko­le­ga i pra­ti­lac, ane­ste­zi­o­log pro­fe­sor dr To­ma Ma­re­no­vić i za­jed­no sa njim ame­rič­ke ko­le­ge su od­lu­či­le da me po­no­vo ope­ri­šu, ali, na sre­ću, od­lu­či­li su da pri­če­ka­ju do su­tra ka­da je pa­la od­lu­ka da se ra­di o pa­ra­li­zi cre­va. Po­čeo sam da uno­sim teč­nost, br­zo sam se opo­ra­vio i kao što vi­di­te, da­nas se ose­ćam mno­go bo­lje ne­go pre ope­ra­ci­je.
U Hju­sto­nu je dr Pa­po bio po­što­van i uži­vao je po­ve­re­nje svog mla­đeg ko­le­ge Ku­li­ja.
– Ose­ćao sam se pot­pu­no si­gur­no kao da se na­la­zim u Be­o­gra­du. Znao sam da sam u naj­bo­ljim ru­ka­ma i ni­sam imao bi­lo ka­kav strah što idem na ope­ra­ci­ju. Ali, po­sle dru­ge ope­ra­ci­je bio sam si­gu­ran da umi­rem!
Upi­tan da li je imao ta­kvog, te­škog pa­ci­jen­ta, kao što je on bio dr Pa­po od­go­vo­rio je:
– Ta­ko te­škog ni­sam imao u svo­joj prak­si.
Oče­ki­vao je pro­fe­sor Pa­po da će po­no­vo ući u ope­ra­ci­o­nu sa­lu u svo­ju VMA, ali ni­je mu se že­lja is­pu­ni­la. Že­leo je da u svo­joj 68. go­di­ni po­no­vo ope­ri­še.
U tom tre­nut­ku dr Pa­po se se­tio ko­le­ge Ku­li­ja ko­ji mu je na ra­stan­ku u Hju­sto­nu re­kao:
„U ta­kvom sta­nju mo­žeš ope­ri­sa­ti. Od sr­ca ne­ćeš umre­ti!“
Pod­se­tio sam pro­fe­so­ra da za ko­ji dan pu­ni še­zde­set de­vet go­di­na.
– E, j... ga. Ne vi­dim ni­ka­kav raz­log da u mo­jim go­di­na­ma ne ra­dim da­lje i ne po­ka­žem mla­đi­ma, da se ospo­so­be, ma­da hi­rur­zi Hi­rur­ške kli­ni­ke VMA su spo­sob­ni da za­vr­še sve ope­ra­tiv­ne za­hva­te kao što se ra­di­lo ka­da sam ja vo­dio Kli­ni­ku.
Pi­tao sam na kra­ju dr Pa­pa da li je u tre­nut­ku ka­da je tre­ba­lo da se ope­ri­še bi­lo di­le­me da osta­ne kod ku­će ili da pu­tu­je u Hju­ston.
– Ni­ko ni­je od ko­le­ga pred­la­gao ta­ko ne­što, ni­ti bih ja pri­stao da me mo­ji uče­ni­ci ope­ri­šu. Ni­je u pi­ta­nju stvar po­ve­re­nja, si­gu­ran sam bio da oni ne bi hte­li me­ne da ope­ri­šu s ob­zi­rom na te­ško­će, na te­ško obo­lje­nje ko­je sam imao i na sr­cu i na aor­ti. Ne bi ni­je­dan od njih pri­stao, ma­da su oni spo­sob­ni da to ura­de. Ali, tu od­go­vor­nost oni ne bi pre­u­ze­li.
Ta­ko mi je go­vo­rio aka­de­mik Isi­dor Pa­po pre vi­še od tri de­ce­ni­je, a ja raz­mi­šljam o to­me ko­li­ko je bio u pra­vu i šta se u me­đu­vre­me­nu pro­me­ni­lo?

Ume­sto epi­lo­ga
Mo­ram pri­zna­ti da sam naj­vi­še re­por­ta­ža na­pi­sao bo­ra­ve­ći u ope­ra­ci­o­nim sa­la­ma i to naj­če­šće ka­da se ra­di­lo na sr­cu. Da li je to bi­lo u Hju­sto­nu, Mil­vo­ki­ju, Či­ka­gu, San Fran­ci­sku, Ha­no­ve­ru, Mo­skvi, Sko­plju, Min­he­nu, Stok­hol­mu, Za­gre­bu, Lju­blja­ni ili Be­o­gra­du, uvek je bi­lo ne­što po­seb­no ka­ko spe­ci­fič­no u za­hva­tu na „pum­pi ži­vo­ta“, sr­ča­nim za­li­sci­ma ili na­či­nu na ko­ji to ra­de umet­ni­ci skal­pe­la. I šta za vre­me ope­ra­ci­je vo­le da slu­ša­ju, da li ka­zi­va­nje ne­kih sti­ho­va ili da slu­ša­ju mu­zi­ku...
Me­đu­tim, ovo­ga pu­ta moj ne­delj­nik i glav­ni ured­nik, u to vre­me Mir­ko Bo­jić, pred­lo­žio je da se na­pi­še re­por­ta­ža o aka­de­mi­ku Isi­do­ru Pa­pu, še­fu Kli­ni­ke za kar­di­o­va­sku­lar­nu hi­rur­gi­ju VMA. Po­vod je bio je­dan ju­bi­lej.
Po­zvao sam se­kre­ta­ri­cu pro­fe­so­ra Za­gu da na­ja­vi do­la­zak. Ne­ko­li­ko mi­nu­ta ka­sni­je ja­vlje­no je da ko­le­ga Ži­ka Mi­lu­ti­no­vić urednik fotografije i ja bu­de­mo su­tra na Kli­ni­ci u 6.30 sa­ti.
Ko­le­ga Ži­ka se pr­vo us­pro­ti­vio, jer je vre­me „lu­do“ ra­no, ali je ka­sni­je pri­hva­tio.
Bi­li smo su­tra­dan tač­no u za­ka­za­no vre­me, ali pro­fe­sor ni­je bio u svom ka­bi­ne­tu. Se­kre­ta­ri­ca Za­ga se iz­vi­nja­va­la da će ge­ne­ral sva­kog tre­nut­ka sti­ći.
Če­ka­li smo 15 mi­nu­ta i od­lu­či­li da se vra­ti­mo u re­dak­ci­ju. Bi­lo je ra­no i ku­da će­mo ne­go u su­sed­ni „Šu­ma­to­vac“, na ju­tar­nju ka­fu. Ne­što po­sle se­dam sa­ti u ka­fa­nu je ule­teo por­tir „Po­li­ti­ke“ i uzru­ja­no po­zvao da se ja­vim ge­ne­ra­lu Pa­pu!
Uzeo sam slu­ša­li­cu i čuo ove re­či:
– Po­bo­gu, zar ni­ste mo­gli da sa­če­ka­te?! Iz­vi­ni­te, su­tra se vi­di­mo u 6.45!
Su­tra­dan u kan­ce­la­ri­ji nas je do­če­kao pro­fe­sor Pa­po s ci­ga­re­tom u usti­ma. Po­nu­dio nas je ci­ga­re­tom i ka­fom...
Dru­gi „gaf“ ko­ji sam na­pra­vio, po­sle ovog po­nov­nog do­la­ska i ne­če­ka­nja ge­ne­ra­la, usle­dio je na­kon ob­ja­vlje­ne re­por­ta­že.
Tekst je ob­ja­vljen na se­dam stra­na „Ilu­strova­ne Po­li­ti­ke“, ka­da je ona ima­la ti­raž oko 350.000 pri­me­ra­ka. Bi­la je či­ta­na u či­ta­vom sve­tu, a po­seb­no smo po­la­ga­li na ru­bri­ku „Iz ope­ra­ci­o­ne sa­le“. Ru­bri­ka je bi­la i na­ja­vlje­na, ali uma­lo da do­bi­jem i no­vi­nar­ski pre­kor od uva­že­nog Mir­ka Mi­loj­ko­vi­ća, jed­nog od di­rek­to­ra „Po­li­ti­ke“.
Na­i­me, na jed­noj fo­to­gra­fi­ji ob­ja­vljen je u gro pla­nu s jed­ne stra­ne pro­fe­sor Pa­po, s dru­ge pro­fe­sor dr Jo­sip So­ko­lić, a u sre­di­ni le­pa, pla­vih oči­ju, in­stru­men­tar­ka Bi­lja­na... Ova fo­to­gra­fi­ja je po­kva­ri­la či­tav naš trud, iako smo od ko­le­gi­ju­ma Ži­ka Mi­lu­ti­no­vić i ja do­bi­li po­hva­le za re­por­ta­žu. Čak i od ko­le­ga iz­van Ku­će. Sve smo po­kva­ri­li ob­ja­vlji­va­njem te fo­to­gra­fi­je.
Zbog nje s Pa­pom ni­sam raz­go­va­rao tri i po go­di­ne. Tek po­sle ope­ra­ci­je sr­ca u Hju­sto­nu po­zvao me je pro­fe­sor dr To­ma Ma­re­no­vić, nje­gov ane­ste­zi­o­log i pra­ti­lac na hju­ston­sku ope­ra­ci­ju kod pro­fe­so­ra Ku­li­ja.
– Ima­te po­ziv mog še­fa, ge­ne­ra­la Pa­pa, da se ču­je­te – re­kao je pro­fe­sor Ma­re­no­vić.
Ni­sam du­go če­kao. Okre­nuo sam te­le­fon i na dru­goj stra­ni ži­ce čuo se glas pro­fe­so­ra Pa­pa:
– Ka­da mo­gu da do­đem u va­šu re­dak­ci­ju?
– Kad že­li­te.
Već su­tra­dan auto­mo­bil „vol­vo“ bio je is­pred re­dak­ci­je u Ce­tinj­skoj uli­ci. S njim su u re­dak­ci­ju sti­gle pro­fe­sor­ka Kro­tin i nje­go­va pa­ci­jent­ki­nja Da­rin­ka Mi­la­di­no­vić iz Tre­bi­nja ko­joj je Pa­po 1964. go­di­ne ugra­dio pr­ve sr­ča­ne za­liske. Bi­la je te­žak bo­le­snik, ali spret­ne ru­ke pro­fe­so­ra uči­ni­le su da Da­rin­ka za­snu­je i svo­ju po­ro­di­cu. Od­mah je pao do­go­vor da pa­ci­jent­ki­nja Da­rin­ka i pro­fe­sor Pa­po sa pro­fe­so­rom Ma­re­no­vi­ćem bu­du go­sti u mo­joj te­le­vi­zij­skoj emi­si­ji.
Se­ćam se da je u jed­nom tre­nut­ku, ko­men­ta­ri­šu­ći bo­ra­vak u Hju­sto­nu, dr Ma­re­no­vić re­kao:
– Ni­je sa­mo Hju­ston bio za me­ne ve­li­ki iza­zov, već du­go­go­di­šnja bri­ga o zdra­vlju pro­fe­so­ra Pa­pa. Ka­da vas je­dan ge­ne­ral, aka­de­mik, iza­be­re za lič­nog le­ka­ra, to je ne sa­mo pri­vi­le­gi­ja, već po­čast!

 

Pogledajte galeriju

Naši partneri

Pročitajte još...

24 APR 2017 Autor: Medicicom

Riječ urednika