Sličnosti i razlike konvencionalne i alternativne

27 MAR 2017
Autor:
Medicicom

Izvor slike: http://drandreapurcell.com/treatments-for/womens-health/uterine-fibroids/

Akupunktura, homeopatija, fitoterapija, kiropraktika, joga, reiki i taj-chi su orijentisane prema čovjeku kao cjelini. Zovemo ih alternativnom medicinom koja stavlja naglasak na duh jednako kao i na tijelo. Prije hiljadu godina sva medicina je bila alternativna te se u liječenju često posezalo za biljnim pripravcima. Sam naziv alternativna medicina govori kako je riječ o terapiji ili vrsti liječenja koja nije sastavni dio konvencionalne medicine

Briga o zdravlju tijela i duha mogu spriječiti pojavu bolesti. Jedna od značajki takozvane alternativne medicine, osim što obuhvata fizičko, emocionalno i duhovno stanje čovjeka, je ta da stavlja naglasak na prevenciju bolesti. Sigurno se pitate kako možete spriječiti pojavu određenih bolesti? Jedan od savjeta koje ćeš svakako čuti od praktičara alternativne medicine je izbjegavanje stresa. Naime, stres može iscrpiti progesteron u tijelu i dovesti do navale estrogena. Priuštiti kvalitetan san, jer manjak sna može pridonijeti stresu. Također, pripaziti da tvoja prehrana bude raznolika i redovinaa. Paziti što i kako jedeš. Vježba je takođe bitan faktor kod prevazilaženja stresa, a i kod regulacije tjelesne težine, koja je takođe bitna za zdravlje tijela i duha.

Konvencionalna medicina ili biomedicina usko definiše zdravlje kao odsustvo bolesti čiji su najčešći uzročnici patogeni (bakterije, virusi, gljivice) ili se radi o narušenoj biohemijskoj ravnoteži. Zvanična definicija zdravlja glasi: zdravlje nije samo odsustvo bolesti već jedno stanje opšteg fizičkog, psihičkog i socijalnog (materijalnog) blagostanja.
Za razliku od konvencionalne nekonvencionalna ili alternativna medicina znatno veću pažnju u liječenju poklanja stanju duha. Često ćemo se u tzv. alternativnoj medicini susresti i sa pojmom čakra tj. tjelesnih energetskih polja koja imaju svoja uporišta u medicini Dalekog istoka (Kini, Indiji itd.).  Tako na primjer u kineskoj medicini tijelo se posmatra kao sat koji ima svoj dnevni raspored tj. svaki unutrašnji organ ima svoje vrijeme obnavljanja. Prema tradicionalnoj kineskoj medicini unutrašnji organi imaju sljedeći dnevni raspored obnavljanja:

1.    PLUĆA: 3.00-5.00 h Pluća se obnavljaju (čiste) dok spavamo i izbacuju štetni otpad. Ako se loše hranimo posao pluća je daleko teži. Sve su to razlozi zbog kojih se često budimo kašljući a da pri tome nismo pušači.
2.    DEBELO CRIJEVO: 5.00-7.00 h Važno je popiti čašu vode čim se probudimo kako bi olakšali posao debelom crijevu da izbaci toksine iz organizma.
3.    ŽELUDAC: 7.00-9.00 h Ovo je najbolje vrijeme za doručak jer nam je tada želudac najefikasniji.
4.    SLEZINA: 9.00-11.00 h
5.    SRCE: 11.00-13.00 h
6.    TANKO CRIJEVO: 13.00-15.00 h Ako se hranimo hranom koja ne odgovara našem organizmu a da toga nismo svijesni u spomenutom vremenskom periodu sigurno ćemo biti obaviješteni i to nekim od slijedećih simptoma kao što su nadimanje, gasovi, mučnina, bolovi u stomaku itd.
7.    BUBREZI I MOKRAĆNI MJEHUR: 15.00-19.00 h Ukoliko se u ovom periodu dana osjećamo umorno to je još jedan od pokazatelja da jedemo hranu na koju smo preosjetljivi (intolerantni) u izvjesnoj mjeri jer poslije podne trebamo biti puni energije a ne tromi i umorni.
8.    PANKREAS: 19.00-21.00 h Najznačajniji hormon pankreasa je insulin koji je odgovoran za regulaciju nivoa šećera u organizmu. Loša ishrana često izaziva glad za slatkišima, posebno u ovo doba dana.
9.    KRVNI SUDOVI I ARTERIJE: 21.00-23.00 h
10.    JETRA I ŽUČNI MJEHUR: 23.00-3.00 h Loše spavanje takođe može ukazivati na izvjesnu preosjetljivost na hranu. Teško uspavljivanje može biti posljedica preopterećenosti jetre koja ima zadatak da tijelo očisti od toksina.

 

alternativna medicina

Iz prethodne satnice unutrašnjih organa zaključujemo da se svi obnove u roku dva sata osim bubrega i jetre za čije obnavljanje su neophodna četiri sata što i ne čudi jer predstavljaju glavne puteve detoksikacije  (uklanjanje toksina) organizma.
Takođe, prema kineskoj medicini zdravlje možemo čitati sa kože lica i ono se najviše dovodi u vezu sa plućima i debelim crijevom.
Savremeni pristup liječenja treba da poveže konvencionalnu sa alternativnom medicinom u izvjesnom stepenu radi postizanja boljih rezultata i zato budimo otvorenog uma pa ćemo lakše stizati do cilja.

Pripremila: Mr. ph. Dragana Lošić
spec. nutricionizma, vaš savjetnik za ishranu
Ukoliko želite individualni plan ishrane, kontakt telefon: +387 (65) 900 002


 

Naši partneri

Pročitajte još...

28 JAN 2024 Autor: Medicicom

Zlatna medalja u Rusiji za lijek iz BiH