Blagodeti sna, zašto je san tako bitan?

14 MAR 2017
Autor:
Medicicom

Izvor slike: http://thebestyoumagazine.co/essential-guide-good-healthy-sleep-roman-soluk-2/

Često čujemo da je spavanje zdravo i to više nije nikakvo posebno otkriće. Svi znamo da puno bolje funkcionišemo tokom dana ako se dobro naspavamo. Ne samo to - kvalitetan i redovan san ima nevjerojatan pozitivan utjicaj na naše zdravlje. Dobar san nije potreban samo za kvalitetan odmor, bolju koncentraciju i produktivnost na poslu. Kvalitet mnogo životnih segmenata zavisi od kvalitetnog sna. S druge strane, nedostatak sna donosi veću šansu za razvoj mnogih bolesti.

Evo nekoliko aspekata našeg života  na koje san posebno utiče. 

Stres - Ako tijelo ne dobiva kvalitetan i redovit san, ono diže uzbunu, zbog čega slijedi porast tlaka i pojačano stvaranje hormona stresa – kortizola. Visoki tlak povećava opasnost od cijelog niza bolesti.
 

Mršavljenje - Potvrđeno je da osobe koje spavaju manje od 7 sati imaju povećani rizik od pretilosti.  Osim toga, manjak sna negativno uteče na balans hormona koji kontroliraju apetit.

Produktivnost i pažnja - Dobar san poboljšava vašu pažnju, ispunjava energijom i pozitivno utječe na produktivnost tokom dana. Kvalitetan san pomaže da budemo sigurni i oprezni. Svaki dan zbog nedostatka sna na cesti nastrada ogroman broj ljudi.

Pamćenje - Upravljanje pamćenjem se dešava tokom noćnog sna, kada tijelo prerađuje informacije od prijašnjeg dana i međusobno povezuje događaje, iskustva i osjećaje.

Depresija - Nedostatak sna je izravno povezan sa niskom razinom serotonina u mozgu. Poznato je da ljudi sa manjkom serotonina imaju veći rizik od depresije. Noćni san igra važnu ulogu u radu našeg mozga i direktno utječe na raspoloženje.

Imunitet - -Nedostatak sna nas može doslovno učiniti bolesnima jer je naš imunitet oslabljen i ne može se učinkovito boriti sa virusima i bakterijama. Redovit san ne samo da pomaže brzom oporavku od bolesti, nego nas i štiti da se ne razbolimo! Poznato je da naš imuni sistem najbolje radi tijekom noćnog sna.

Ljepota - Izraz „uspavana ljepotica“ itekako ima smisla, jer dok spavamo naše tijelo se regenerira i oporavlja. Ovaj proces uključuje obnavljanje stanica kože i mišićnih tkiva. Nedostatak sna ubrzava proces starenja, zbog čega koža gubi čvrstoću  i elastičnost, nastaju bore i tamni podočnjaci.

zdrav san

Izvor slike:https://www.ada.at/en/sleeping/neck-cushions/

Zdravlje srca - Manjak sna povezan je sa povećanim krvnim tlakom i kolesterolom, koji su glavni čimbenici kod bolesti srca, moždanog udara i mnogih drugih bolesti. 

Prevencija dijabetesa - Ljudi, inače zdravi i vitki, pokazivali su inzulinsku rezistenciju (simptom koji je povezan sa dijabetesom tipa 2) nakon toga što su ostali bez dubokog sna samo nekoliko noći! Iz toga se vidi da nas redovit i kvalitetan san štiti od dijabetesa.

Intelektualna snaga - Redovan san pomaže mozgu da obrađuje informaciju brzo i kvalitetno i omogućuje da lakše shvatimo nove pojmove. Dobar noćni odmor omogućuje veću intelektualnu snagu tokom dana. Naša koncentracija se poboljšava i učenje postaje lakše.

Koordinacija - Ako se bavite sportom ili drugim aktivnostima koje zahtijevaju dobru koordinaciju, kvalitetan san će vam pomoći da budete u najboljoj formi. San također utječe na izgradnju mišića i izdržljivost.

Kreativnost - Mnogi umjetnici i znanstvenici došli su do genijalnih otkrića upravo u snu ili odmah nakon buđenja od dubokog sna. Ne samo to – mnogi eksperimenti su pokazali da je san ključan za kreativno rješavanje problema.
 
Dugovječnost - Istraživanja su pokazala da osobe, koje imaju redovit i kvalitetan noćni san žive duže – vjerojatno zbog zdravstvenih dobrobiti nabrojenih gore.

Ciklus spavanja
Evo kako izgleda tipični ciklus spavanja po fazama, a veoma je važno naglasiti da je svakom čovjeku potrebno različito vrijeme spavanja da bi mu se teijlo oporavilo.
Po pravilu ne bi trebalo da vam je potrebno više od 15-30 minuta da zaspite, a ako vam je potrebno više trebalo bi da se obratite lekaru za pomoć koji će vam propisati lekove.

Faza 1 – Faza sna/REM, trenutak kada se hormoni otpuštaju do mozga I provjeravaju koliko vam je sati delta sna potrebno. To je svakako najpoznatija faza spavanja

Faza 2 –  To je faza kada polako dolazite do delta sna u kome mozak određuje koji su hormoni na raspolaganju i koje količine hormona su potrebne da san bude kvalitetan. To je isto kao kad na vašem računaru gledate film pa računar sam pogasi sve ostale funkcije koje bi ometale vaše gledanje filma.

Faza 3 – faza u kojoj se preklapaju funkcije iz faze 2 i faze 4.

Faza 4 – delta faza dubokog sna. U ovoj fazi se hormoni prerađuju, a telo se oporavlja.

Koliko spavati?
Svaka je osoba individualna. Zbog toga potrebe za snom mogu se razlikovati od osobe do osobe. Spavajući provedemo neverovatnu jednu trećiu života, Međutim, tijelo spava u ciklusu od 90 minuta i zato je potrebno da spavate ili 4 I po , 6, 7 I po ili 9 sati. Kako počnemo zaspivati naše tijelo je bliže svijesnom stanju, a kako više zapadamo u duboki san sve više se bližimo podsvijesnom stanju. Najdublji san se naziva delta san, a ako vas je neko nekad zvao na telefon dok ste spavali, a vi se ne sjećate da ste čuli zvonjavu verovatno ste bili u fazi delta sna. Ako vas alarm probudi tokom delta sna velika je vjerovatnoća da ćete se cijeli dan vući kao prebijeni, a ponekad je dovoljno svega pola sata spavanja da se telo odmori i napuni energijom.

Među najčešće stvari koje nam utiču na dobar san spadaju: loše planiranja, neudoban krevet, iznenadni stres, uobičajni stres oko porodice, novca ili posla, manjak seksa, loša ishrana, loša mentalna stabilnost, povreda ili bol, buka, spavanja tokom dana.

 

Naši partneri

Pročitajte još...

07 JUN 2024 Autor: Medicicom

Stručnjaci iz BiH otkrili prirodan lijek za masnoć