Događaj dana

23 OCT 2021
Autor:
Medicicom

Univerzitetski klinički centar Republike Srpske

Finale trodnevnog Kongresa kardiologa RS

U okviru Petog kongresa kardiologa Republike Srpske sa međunarodnim učešćem u Univerzitetskom kliničkom centru RS održano je nekoliko radionica koje su za cilj imale razmjenu praktičnih znanja iz ove oblasti.

Svoje finale, trodnevni Kongres kardiologa Republike Srpske dobio je održavanjem radionica u okviru kojih su mladi stručnjaci Univerzitetskog kliničkog centra imali priliku da uče od svjetskih stručnjaka među kojima je bio i prof. dr Gordan Samouković, kardiohirurg Mek Gil univerziteta u Montrealu.

„Odabrali smo slučajeve pacijenata gde je potrebno konzilijarno odlučivati i svakako imati mišljenje eksperata, kakav jeste prof. dr Gordan Samouković, te smo zajedno odlučivali da li je predstavljeni pacijent za kardiohirurgiju, treba li mu hirurgija ili ne, a sve u kontekstu pripreme otvaranja Odjeljenja kardiohirurgije u UKC RS“, rekla je prof. dr Tamara Kovačević Preradović.

„Trenutna situacija je takva da je lični kontakt nemoguć, ali video-linkovi, Zoom konferencije su jednostavno postali naša stvarnost. I u ova teška vremena mi smo uspjeli u Banjaluci da organizujemo jedan ogroman kongres i to je prilika da se poslije dužeg vremena vidimo, družimo, razmijenimo stručna mišljenja i što predstavlja kontinuitet naše edukacije“, istakao je prof. Samouković.

Dr Nikola Šobot, načelnik Klinike za kardiohirurgiju, ističe vrhunsku saradnju sa ljekarima širom svijeta i da im je čast i zadovoljstvo da svjetski strčnjaci danas posjete našu kliniku.

„Sve smo preduzeli da napravimo prostorno kliniku, operacioni blok kardiohirurgije UKC-a izgrađen po svjetskim standardima, sa najsavremenijim operacionim salama, instrumentarijumom i operacionim setovima, napravili smo intenzivnu jedinicu i sada nam predstoji tender za nabavljanje potrošnog materijala i kako se bude išlo s dinamikom, vjerujem za 3-4 mjeseca trebalo bi da budu i prve operacije”, poručio je prof. dr Vlado Đajić, generalni direktor UKC Republike Srpske.

Troje ljekara Univerzitetskog kliničkog centra trenutno su na edukaciji iz oblasti kardiohirurhije u Sremskoj Kamenici i Beogradu. Dogovorena su i gostovanja stručnjaka iz ove oblasti, koji će dolaziti u UKC.

 

Tokom trećeg dana V kongresa kardiologa Republike Srpske sa međunarodnim učešćem održane su tri radionice u Klinici za kardiologiju Univerzitetskog kliničkog centra RS.

U skladu s razvojem tehnologije i medicine, posebno napretka u kardiologiji i ehokardiografiji, ultrazvuk srca se gotovo u potpunosti izmijenio u odnosu na postojeći naziv, a razvile su se brojne nove metode bez kojih je moderna kardiologija nezamisliva. Tu spadaju trodimenzionalna (3D) i četiridimenzionalna (4D) ehokardiografija i deformacija miokarda speckle tracking.

4D transezofagealna ehokardiografija je u UKC RS uvedena 2018. godine i prva smo zdravstvena ustanova u RS i BiH gdje se pregled izvodi. Omogućava pregled srca u tri dimenzije i to u realnom vremenu njegovog kretanja. Radionicu su vodili prof. dr Gordan Samouković, kardiohirurg iz Monterala, Kanada, i prof. dr Tamara Kovačević Preradović, uz aktivno učešće dr Sanje Stojković, dr Ljiljane Kos i viših medicinskih sestara: Jelice Turković, Arete Davidović i Marine Radanović. Tokom radionice pregledi su urađeni kod pacijenata sa kompleksnim nalazima na mitralnom aparatu i aortnoj valvuli kao i kod pacijenata sa urođenim srčanim manama. Pregledi su omogućili detaljno sagledavanje radi donošenja odluke o optimalnom liječenju ovih pacijenata. Radionici je prisustvovao veliki broj mladih kolega na specijalizaciji u UKC RS čime je edukacija podignuta na značajno viši nivo. Značaj uvođenja najsavremenijih ultrazvučnih metoda, kao što je 4DTEE je utoliko veći imajući u vidu skoro otvaranje Klinike za kardiohirurgiju u UKC RS gdje se ova vrsta pregleda radi i intraoperativno, tj. tokom same operacije, radi što preciznije dijagnostike.

Druga radionica je bila posvećena „2D speckle tracking“ ehokardiografiji kojom se vrši analiza naprezanja ili deformacije srčanog mišića pomoću koje se mogu registrovati oštećenja miokarda još u pretkliničkoj fazi. Radionica je bila posvećena pacijentima sa srčanom insuficijencijom, što je trenutno jedan od najaktuelnijih problema u kliničkoj kardiologiji. U radionici su učestvovali doc. dr Snežana Tadić (Sremska Kamenica), doc. dr Danijela Trifunović Zamaklar (Klinički centar Srbije) dr sc. Ivan Stanković (KBC Zemun) i prof. dr Tamara Kovačević Preradović. Zahvaljujući modernim tehnologijama, omogućeno je i aktivno učešće 42 kolega preko online platforme na način da su kolege mogle pratiti izlaganja i praktičan rad predavača, ali i sami aktivno učestvovati u analizama ehokardiografskih nalaza pacijenata. Imajući u vidu da su kardiovaskularne bolesti i dalje vodeći uzrok obolijevanja i umiranja, neophodno je primjenjivati savremene dijagnostičke metode kako bi se oštećenja miokarda otkrila u što ranijoj fazi bolesti i na taj način pravovremeno liječila.

 

Treća radionica se odnosila na fizološki pejsing.

Hiss-bundle (pejsing iz Hisovog snopa) i LBB pacing (pejsing iz lijeve grane H. snopa) predstavljaju relativnu novinu kada govorimo o cardiac pacing-u.

Obje procedure dobijaju sve više na značaju kada govorimo o alternativi pacing-u iz desne komore i u višem stepenu su fiziološke. Suštinski, osnovna razlika je u pozicioniranju ventrikularne elektrode, koja se u ovoj proceduri pozicionira u zoni Hisovog snopa, odnosno nekoliko centimetara distalnije (LBB pacing) u odnosu na konvencionalni način stimulacije desne komore (iz septuma ili apeksa desne komore). Glavni cilj je obezbijediti fiziološki obrazac ventrikularne stimulacije nativnim putem, odnosno preko Hiss-Purkinje sistema, a simim ti i izbjeći dissinhroniju između lijeve i desne komore. 

Upravo zahvaljujući saradnji sa vrhunskim timom stručnjaka iz Slovenije, predvođenim dr Davidom Žižekom (KC Ljubljana) i domaćim timom (dr Dragan Unčanin, dr Emil Vujić, instrumentari i RTG tehničari: Srđan Vujić, Marijana Goronja, Marijana Prosan, Milovan Kostić, Đorđe Jerković, Igor Ilić), a u sklopu radionice V kongresa kardiologa sa međunarodnim učešćem u Banjaluci (24-26. 9.2021), uspjeli smo da jednu takvu proceduru, kakva je LBB pacing uradimo sa velikim uspjehom kod dva pacijenta. 

Radilo se o pacijentima koji su imali elektrokardiografski verifkovan kompletan AV blok sa uskim QRS kompleksima te koji su u tehničkom smislu ispunjavali kriterijume za jednu ovakvu proceduru. 

Ono što takođe treba napomenuti je da smo prije dvije godine, u saradnji sa prof. dr Karolom Čurilom, uspješno izveli dvije procedure Hiss-bundle pacing-a.

Iskreno se nadam i sa velikim entuzijazmom vjerujem da smo na ovaj način implementirali ovu proceduru kao jednu od onih standardnih, koje radimo u našoj pacemaker sali, sa jednakim uspjehom, koji smo imali i u dosadašnjem radu.

 

Medici.com

 

Pogledajte galeriju

Naši partneri

Pročitajte još...

23 OCT 2021 Autor: Medicicom

Uvodna reč