Intervju

21 DEC 2019
Autor:
Medicicom

Prof. Dr Boško Radomir, kardiohirurški anesteziolog
Svjetska iskustva iz kardiohirurgije stižu u UKC RS

Sadržajna radna biografija prof. dr Boška Radomira, anesteziologa međunarodnog ugleda, uvodi nas u priču o pripremama uslova za početak rada Klinike za kardiohirurgiju Univerzitetskog kliničkog centra RS u Banjaluci. Planirano je da to bude početkom marta iduće godine. Do tada intenzivno se radi na obuci medicinskih kadrova koji će, uz vrhunsku opremu, potencijalnim pacijentima omogućiti bezbjednu zdravstvenu zaštitu. U odabranom timu “učitelja” supervizora je i prof. dr Radomir koji ima više od 38 godina iskustva iz anestezije i intenzivne terapije u kardiovaskularnoj i torakalnoj hirurgiji. Ilustracijom sa nekoliko brojčanih podataka skrećemo pažnju na njegovo praktično primijenjeno znanje: više od 10 000 anestezija za operacije u kardiohirurgiji odraslih, blizu 2000 u vaskularnoj i više od 1000 njih u grudnoj hirurgiji. Pod nadzorom prof. dr Radomira izvedeno je gotovo 25 000 anestezija za operacije na otvorenom srcu. Dostigao je i vrh medicine kao anesteziolog kod 17 transplantacija jetre, sedam srca i jednu pankreasa.

Meidici.com
Prof. dr Radomire, otkuda to da ste ponovo u Banjaluci, s obzirom na to da po rođenju pripadate ovom kraju (Bajinci, opština Srbac), generaciji učenika banjalučke Srednje medicinske škole iz 70-ih godina, visiting profesor na postdiplomskim studijama iz urgentne medicine Medicinskog fakulteta univerziteta u Banjaluci?
-Najbolji način edukacije je kada imate nekog u posjeti, ko će da vam prenese direktno svoje znanje, da ga demnostrira i da radite pod njegovom supervizijom. Posebno kada uvodite nove procedure. Danas je lakše, iako je to veliki izazov, obezbijediti sredstva i izgraditi neku od vrhunskih zdravstvenih ustanova, ali jako je teško izgraditi tim. Ovdje imam čast da su me pozvali iz Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske u Banjaluci, prof. dr Vlado Đajić, generalni direktor, i kolega dr Nikola Šobot, budući načelnik Kardiohirurške klinike, da im pomognem u stvaranju tima. Naravno, svojim iskustvom. Izgrađene su četiri sale, dvije za kardiohirurgiju odraslih i po jedna za vaskularnu i torakalnu hirurgiju. Uz to, i 18 kreveta za intenzivnu njegu. Sve je rađeno na najvišem nivou prema najboljim standardima. Rukovodstvo UKC RS je već obezbijedilo edukaciju doktora u najuglednijim centrima. Moja uloga je da im pomognemo kada se vrate i da ih vodimo ka samostalnom radu. Potrebno je uraditi „ustav”, protokole kako se svaka procedura izvodi. S obzirom na to da sam učestvovao u radu dva centra na najvišem mogućem nivou, jedan na Dedinju u Beogradu i jedan u Kuvajtu, pokušaću to svoje iskustvo ugraditi i u temelje buduće Kardiohirurške klinike UKC RS u Banjaluci. Jer, kao što je transplantologija bila okidač za napredak srpske medicine, tako će i kardiohirurgija u Republici Srpskoj biti okidač i pokretač napretka svih ostalih grana medicine.

Medici.com
Anesteziologe prati atribut “doktora iz sjenke”. Očigledno da se danas izgubio.
-Anesteziolozi učestvuju u svim granama medicine. Danas se rade vrlo kompleksne operacije sa kombinovanim vrstama anestezije kako bi se umanjilo štetno dejtsvo tih anestetika. Postoperativno liječenje kao i predoperativne pripreme pacijenata su takođe značajan domen anesteziologije. Prisutni smo i u intenzivnoj njezi, kada se vodi računa da pacijent osjeća što manju bol, odnosno o analgeziji. Mi oduzimamo pacijentu mogućnost da diše. Preuzimamo kontrolu nad disajnim putem. Najveći broj komplikacija u anesteziji je upravo vezan za taj put. Stoga je za bezbjednost i sigurnost pacijenta na prvom mjestu odgovoran anesteziolog. Sa ove današnje distance slobodno svjedočim da mi je anesteziologija lično omogućila da dostignem najviše nivoe medicine. Jer, moramo biti obrazovani u svim njenim granama s obzirom na to da dajemo anesteziju za sve moguće hirurške specijalizacije. Učestvujemo u zbrinjavanju hitnih slučajeva u urgentnim centrima kao i u kardio-pulmonalnoj reanimaciji.

Medici.com
Učili ste od poznatih stručnjaka - domicilnih i inostranih.
-Kardiovaskularnom anesteziologijom i intenzivnim liječenjem počeo sam da se bavim 80-ih godina prošlog vijeka na Institutu za kardiovaskularne bolesti “Dedinje” u Beogradu, zahvaljujući prof. dr Laleviću koji je prepoznao moj talenat i opredijelio me u tom smjeru. Tadašnji profesori, doktori Adamov i Vučinić bili su veliki vizionari i uspjeli su da ostvare saradnju sa američkim Hart institutom u Hjustonu, gdje su slali mlade stručnjake na dodatnu edukaciju. Na osnovu rezultata rada izborili smo se da, u okviru našeg instituta, osnujemo i prvu Kliniku za anesteziologiju i intenzivno liječenje. Bio sam njen upravnik do odlaska na rad u Kuvajt. Sjećam se da smo u početku imali samo 179 kardiohirurških operacija, a samo nekoliko godina kasnije njih više od 2000 godišnje. Tada smo već bili jedan od vodećih centara u regionu i ovom dijelu Evrope. Bio sam na edukaciji u Hanoveru, u Njemačkoj, u vezi sa transplantacijom organa i tkiva u svrhu liječenja. Mi smo, da se pamti, uprkos sankcijama, na Institutu za kardiovaskularne bolesti uradili prvu kadaveričnu transplantaciju jetre, srca i pankreasa. Ništa to ne bi bilo moguće bez saradnje sa najvećim svjetskim stručnjacima. Odlazili smo kod njih i oni su dolazili kod nas. U tome je prednost prave obuke. U Kuvajtu sam radio 18 godina. Imali su vrhunsku opremu, ali nedovoljno stručnog kadra. Prihvatio sam i taj izazov i tamo sam bio senior konsultant i načelnik Odjeljenja anestezije i intenzivnog liječenja za grudnu, dječju i kardiohirurgiju odraslih, a od 2004-2018. godine Clinikal tutor for Kuwait board of anaesthesia faculty of anaesthesia, Kuwait Institut for medical specialization.

Medici.com
Dr Radomir, tokom svoje karijere ljekara obišli ste mnoge svjetske medicinske centre. Kakve utiske je na Vas ostavio sadašnji UKC RS u Banjaluci i uslovi u njemu i kako bi ga ocijenilu u odnosu na ostale centre iz regiona i svijeta?
Oduševljen sam činjenicom da je Republika Srpska dobila najsavremeniju i najmoderniju bolnicu u regionu. Impresioniran sam uslovima i opremom koja će značajno uticati na unapređenje standarda bolničnog liječenja. Na tome Univerzitetskom kliničkom centru RS mogu da pozavide mnogi evropski i svjetski centri koje sam imao priliku da obiđem i da u njima radim. Koliko sam informisan puno se ulaže u edukaciju i sadašnji menadžment UKC RS na čelu sa prof.dr Đajićem je na pravom putu da izgradi centar svjetskog ranga i svi ćemo se sa njim truditi da to i postignemo.
Prof. dr Boško Radomir do odlaska u penziju bio je aktivan član mnogih profesionalnih udruženja internacionalnog karaktera. Sada je u timu “učitelja” koji će svoje iskustvo i znanje darovati budućem radu Kardiovakularne klinike Univerzitetskog kliničkog centra RS u Banjaluci. S obzirom na njegovo već pomenuto porijeklo, dolazimo do istine u onoj narodnoj “svaka ptica svome jatu leti”. Od ovakvog profila stručnjaka nisu nam potrebni svi odgovori. Dovoljno je da oni postoje.
Napomena: Opširan razgovor sa prof. dr Boškom Radomirom, u trajanju od 60 minuta, možete pratiti u zdravstveno naučnoobrazovnoj emisiji „Higijena života“ koja je u kontinuitetu u programu Radija RS 20 godina. Na sajtu RTRS pod datumom 12.12.2019. Urednica i voditeljka ove emisije i autor priloga je Anđa S. Ilić, izvršna urednica časopisa „Medici.com“.

Medici.com

 

Pogledajte galeriju

Naši partneri

Pročitajte još...

21 DEC 2019 Autor: Medicicom

Riječ urednika