Izaberi eterično ulje shodno njegovim namjenama

12 MAY 2017
Autor:
Medicicom

Eterična ulja potpuno su prirodni ekstrakti dobiveni iz biljaka kod kojih imaju ulogu sličnu našem imunološkom sustavu. Dobijamo ih uglavnom hladnim tještenjem ili destilacijom, vrlo su koncentrisana i lako su hlapljiva. Mali broj eteričnih ulja može se nanositi izravno na površinu kože, a i tada u vrlo maloj količini na malu površinu (npr. jedna kap na ubod ose).

Najčešće su to blaga ulja koja ne iritiraju kožu, poput prave lavande i čajevca. Ipak, treba izbjegavati osjetljivija područja. U pravilu ih nanosimo na kožu razblažena u biljnim uljima, a koncentracija otopine varira zavisno o potrebama.

Eterična ulja osim u kozmetici koriste se i u liječenju najrazličitijih bolesti i tegoba, tjelesnih i duševnih. Ova je knjižica premalena da bi dublje ušli u tu temu, ali kad god se koristimo uljima dobro je imati na umu i njihovo djelovanje na naše zdravlje i raspoloženje. Tako će nas slatka naranča razveseliti, lavanda opustiti, ruzmarin će nam pomoći razbistriti glavu, a metvica ublažiti glavobolju.

 

ulje za masazu



Zbog složenosti njihovog sastava nema ulja koje djeluje samo na jedan organ ili pomaže samo kod jedne tegobe. Zato za jedan problem (recimo akne), možemo upotrijebiti cijeli niz eteričnih ulja, a kad tu uključimo njihove kombinacije, mogućnosti su gotovo beskonačne. Ovdje su navedena samo neka eterična ulja, a odabir je vođen načelima jednostavnosti i dostupnosti. Uz njih su navedena djelovanja po kojima su ta ulja najpoznatija, ali i to je vrlo pojednostavnjeno. Kako
onda odabrati ulje? Najbolja moguća preporuka je: nosom.

 

etericna ulja


Naše tijelo na instinktivnoj razini prepoznaje spojeve koji mu najbolje odgovaraju. Dakle, ako npr. želimo eterično ulje za kožu s aknama, u trgovini možemo pomirisati eterična ulja rimske kamilice, geranija i čajevca, pa odabrati ono koje nam se najviše svidjelo. Ono je vjerovatno u tom trenutku najbolji odabir za nas.



Bergamot (Citrus bergamia)

djeluje protivupalno i posebno je korisno za njegu masne i aknaste kože. Djeluje i antistresno i pomaže kod oštećenja kože, herpesa i peruti. Fototoksično je i ne smije se koristiti neposredno prije izlaganja suncu.

 

Borovica (Juniperus communis)

djeluje protivupalno, posebno je korisna u njezi masne i aknaste kože, te celulita.

 

Bušin (Cistus ladaniferus)

potiče vlaženje kože (zrela i dehidrirana koža) i zaustavlja krvarenje (njega nakon brijanja).

 

Cedar (Cedrus atlantica)

regulira proizvodnju sebuma pa se upotrebljava za njegu masne i suve kože, a koristan je i kodseboreje. Izbjegavati u trudnoći.

 

Geranij (Pelargonium graveolens/odorantissimum- alžirski, Pelargonium burbon 

S ostrva Reunion, Pelargonium roseum – marokanski, Pelargonium xasperum – egipatski) ima mnogo hemotipova, ali uglavnom sličnog djelovanja, pri izboru najbolje je povesti se za nosom. U njezi kože je cijenjen zbog sposobnosti regulacije lučenja sebuma, pa je jednako koristan i za masnu i za suhu kožu. Potiče regeneraciju, pa je dobar izbor i za zrelu ili oštećenu kožu.

 

Kamilica rimska (Chamaemelum nobile)

najnježniji hemotip kamilice djeluje snažno protivupalno, pa je koristan kod svih upalnih stanja kože i akni. U blagoj koncentraciji pogodna i za njegu malenih, pomaže utonuti u miran san.

 

Klinčić (Syzygium aromaticum)

zagrijava i djeluje kao lokalni analgetik, pa ga najčešće koristimo kod zubobolje i masaže bolnih mišića. Odbija komarce.

 

Lavanda prava (Lavandula angustifolia)

djeluje smirujuće i idealna je za njegu osjetljive kože, ali i uboda, opekotina i manjih ranica. Dovoljno nježna za njegu najmanjih beba, korisna je i za sve upale kože.

 

Lavanda širokolisna (Lavandula spica)

smiruje i obnavlja (oštećena koža). Izrazito dobro njeguje sve tipove kože.

 

Lavandini (Lavandula x hybrida)

dolaze u mnogo varijacija, svaki sa svojim svojstvima. Neki djeluju smirujuće poput prave lavande (npr. lavandin super), a kod drugih je izraženije antibakterijsko i antigljivično djelovanje (npr. lavandin abrial). Kod nas udomaćeni
su Budrovka i Bjelika.

 

Limun (Citrus limonum)

osvježava mirisom, a zbog protuvirusnog djelovanja koristi se protiv bradavica i herpesa.

 

Mandarina (Citrus nobilis)

najnježnije citrusno ulje, pogodno za njegu osjetljive i dječje kože.

 

Matičnjak (Melissa officinalis)

ovo skupo ulje djeluje smirujuće i protiv raznih infekcija kože (virusnih, gljivičnih i bakterijskih). Koristan za sva upalna stanja (alergije) i njegu masne kože. Izbjegavati u trudnoći.

 

Metvica paprena (Mentha piperita)

ulje snažnog mirisa koje na koži treba koristiti oprezno zbog jakog efekta hlađenja. Koristi se u pastama za zube, dezodoransima i osvježavajućim ljetnim pripravcima. Izbjegavati u trudnoći, kod problema s visokim pritiskom i kod djece mlađe od tri godine.

 

Pačuli (Pogostemon cablin)

ulje dubokog mirisa, pogodno je za njegu suhe i ispucale kože.

 

Palmarosa (Cymbopogon martinii)

je dovoljno nježna za sve tipove kože, ali djeluje snažno antibakterijski i sprečava upale, što ju čini idealnom za njegu akni. Učinkovita je i kod gljivičnih oboljenja.

 

Ravintsara (Cinnamomum camphora)

jedno od najjačih protuvirusnih ulja (bradavice, herpes), a opet dovoljno nježno za uporabu kod sasvim male djece (disajni putevi). Važno je ne zamijeniti je s Ravensarom (Ravensara aromatica Sonnerat.), ravintsara u sastavu na prvom mjestu mora imati “1,8 cineol”.

 

Ruža (Rosa damascena)

izuzetno skupocjeno ulje korisno za sve tipove kože, posebice suhu i zrelu, ali uglavnom se koristi zbog mirisa i njegovog jakog utjecaja na psihu.

 

Ružmarin verbenon (Rosmarinus off.ct.verbenon)

potiče obnovu kože, pogodno za sve tipove kože, posebice masniju. Izbjegavati u trudnoći, kod problema s visokim pritiskom, epilepsijom i kod djece mlađe od tri godine.

 

Sjeme mrkve (Daucus carota)

djeluje snažno regenerativno, ali dovoljno je nježno i za
svakodnevnu njegu. Koristi se za zrelu, ali i oštećenu, oslabljenu kožu. Izbjegavati u trudnoći.

 

etericna ulja

 

 

Slatka naranča (Citrus sinensis)

nježno, slatko citrusno ulje podiže raspoloženje i korisno je kao nježna njega masne kože.

 

Smilje (Helichrysum italicum)

je skupo i moćno ulje koje djeluje protivupalno i regenerativno. Korisno je za spriječavanje nastanka modrica i ublažavanje
tamnih podočnjaka.

 

Spearmint (Mentha spicata)

je blaže od paprene metvice i pogodno za djecu. Korisno je u njezi masne i upaljene kože.

 

Stolisnik (Achillea millefolium) 

djeluje snažno protivupalno i zaustavlja krvarenje, pa je koristan u slučaju sitnih ranica od akni, brijanja ili ožiljaka koji krvare.

 

Tamjan arapski (Boswellia carteri)

smirujuće ulje dubokog mirisa, vrlo dobro za njegu zrele kože, ožiljaka i strija.

 

Naši partneri

Pročitajte još...

27 JUN 2019 Autor: Medicicom

Tip i stanje kože - Znate li razliku?