Dolaskom jeseni pripremamo telo za hladnije vreme koje nam dolazi. Zbog obilja ukusa i mirisa koje donosi ovo godišnje doba, svi se unapred radujemo bogatim pijacama, dugim šetnjama, šoljici toplog čaja, kolaču od bundeve i šargarepe...
Kako bismo pripremili telo za hladne dane, potrebno je da ojačamo imunitet, akcenat da stavimo na namirnice koje su bogate vitaminima i mineralima. Na trpezi obavezno da uvrstimo cveklu, bundevu, patlidžan, beli luk, kelerabu, celer, ren, šargarepu, crni luk, brokoli, kelj, tikvice..Uvrstite više u ishranu čorbice i variva od povrće, potaže sa začinima, semenkama..
Da bismo dodatno ojačali imunitet, obavezan je unos na dnevnom nivou voća – jabuka, limun, pomorandža, grejp, banana, šljiva, kruška, mandarina. Idealna užina može da bude i suvo-dehidrirano voće sa puterom od orašastih plodova, kompoti sa cimetom, muskatnim oraščićem, anisom..
Jabuku oguliti i iseći na kockice ( izblanširati i obavezno sačuvati vodu bujon ). Napravite smesu od 1 supene kašike ovsenih pahuljica, 6,7 sitno seckanih lešnika, kafena kašika kokosovog ulja, malo vanil-extrakta, pola kafene kašike cimeta, 1 kafena kašika meda ( sve izmešati zajedno ). Kockice jabuke ostavite na ubrus na nekoliko minuta, pa prebaciti na pek papir i dodajte napravljenu smesu. Sve zapecite oko 20 minuta u predhodno zagrejanoj rerni ( 180 stepeni ). Servirati u tanjir i na kraju preliti sa bujonom u kojem se kuvala jabuka.
Da bismo se sačuvali od virusa i bakterija koje nam dolaze, stalna hidratacija je obavezna. U toku dana je neophodno uneti minimum 1l vode. Vodu možete da obogatite sa cedjenim sokom od limuna, rendani đumbir, limeta..Uvrstite i sveže cedjene sokove od voća i povrća, biljne čajeve od kamilice, nane, žalfije, koprive, đumbira, brusnice, smokve. Kafu zamenite sa šoljicom kafe, ili probajte belu kafu sa kurkumom ( napraviti u kombinaciji sa domaćim bademovim mlekom ).
Jesen je idealno vreme i za neagresivnu detoksikaciju sa hidrolatima, napravite svoju idealnu kombinaciju za eliminaciju toksina:
U 1l vode dodati 1 supenu kašiku hidrolata od matičnjaka i 1 kafenu kašiku hidrolata od origana, nakapati nekoliko kapi limuna i malo cimeta. Sve izmešati zajedno i piti u manjim gutljajima u toku dana.
Odabir namirnica i pravilna kombinacija zavisi od mnogo faktora, pokušajte da sebi prilagodite ishranu prema trenutnim individualnim potrebama. Pravilna kombinacija namirnica je od ključnog značaja, jer nedovoljno izbalansiran obrok može da se vari 6-8h duže, pri čemu dolazi i do procesa truljenja hrane u želucu i dodatno gubimo energiju na varenje hrane. Pametno birajte hranu – hrana je gorivo koje treba da nam pruži energiju, a ne da nam je odnosi. Prvi simptomi da smo opteretili naš digestivni trakt su nadimanja, bol u želucu, opstipacije, stvaranje velike količine gasova, kiselo podrigivanje..
Nije jesen samo simbol početka za školarce, nego i za nas malo starije. Napravite nedeljni plan svojih obroka, organizaciju kupovine namirnica, druženje uz zalogaj zdrave poslastice, pronadjite novi hobi i ne zaboravite da na spisak stavite i fizičku aktivnost. Pronadjite vrstu treninga koja vam trenutno odgovara, idite u duge šetnje sa prijateljima ili napravite plan treninga kod kuće.