NMK - skupovi

20 JUN 2019
Autor:
Medicicom

Studenti banjalučkog Medicinskog fakulteta u radnoj posjeti Insititutu „Dedinje“

Edukacija u riznici znanja

Na Institutu za kardiovaskularne bolesti “Dedinje” 9. i 10. maja ove godine boravila je grupa od 35 studenata treće godine Medicinskog fakulteta Univerziteta u Banjaluci, predvođena dekanom Medicinskog fakulteta prof. dr Rankom Škrbićem, akademikom prof. dr Duškom Vulićem i asistentkinjom dr Jelenom Jovanić,
Domaćinski i gostoprimljivo dočekao ih je direktor Instituta „Dedinje“ prof. dr Milovan Bojić sa svojim najbližim saradnicima.
“Vaša poseta i edukacija u našem Institutu je potvrda uspešne realizacije prošlogodišnjeg potpisanog sporazuma o saradnji po kojima je Institut za kardiovaskularne bolesti „Dedinje“ postao nastavna baza Medicinskog fakulteta Banjalučkog univerziteta na planu obrazovanja budućih lekara”, istakao je prof. Bojić.
-Došli ste u kuću koja je vodeća u regionu u oblasti dijagnostike i operativnog lečenja kardiovaskularnih bolesnika. Učićete u instituciji koja je proteklu kalendarsku 2018. godinu završila među najprestižnijim u Evropi, deleći šesto i sedmo mesto. Na tako visoku poziciju preporučili su nas rezultati rada: 2206 operacija na otvorenom srcu, ali i parametri kao što su broj bolničkih dana, minimum bolničkih komplikacija i zadovoljstvo pacijenata, utvrđeno istraživanjem nezavisnih organizacija i instituta. Cilj nam je da dotaknemo i sami vrh, jer naš stručni kadar poseduje sve što taj vrh traži. Isto tako je u vaskularnoj hirurgiji i u kardiologiji. Nastavna smo baza Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu za predmete interna medicina, hirurgija, radiologija i anesteziologija. Nema razloga da to ne budemo i za studente iz Banjaluke, jer ništa nije daleko, ako se voli i nosi u srcu. Sporazumu o specijalnim i paralelnim vezama Srbije i Republike Srpske i vi i mi moramo dati svoj, jedinstven, obrazovni i naučni pečat. Za to ima mesta ne samo u redovnoj, već i u postdiplomskoj nastavi, specijalističkim, subspecijalističkim i doktorskim studijama, ali i kroz velike svetske naučnoistraživačke projekte u kojima naš Institut učestvuje. Ovde ima ogroman broj kvalitetnih kadrova koji će vam, zajedno sa vašim profesorima iz Banjaluke, pomoći da „pokupite“ što više znanja.
Dakle, što se tiče Medicinskog fakulteta u Banjaluci, on je već u svojoj kući, a što se tiče UKC Republike Srpske i njihovih stručnjaka, odavno imaju poziv, sve im je ovde otvoreno, sve što je u kardiohirurgiji novo, kao i za obuku u svakoj oblasti kardiohirurgije - rekao je prof. dr Milovan Bojić.

Naša plućna krila deli samo reka
Zahvaljujući na toploj dobrodošlici, dekan Medicinskog fakulteta Banjalučkog univerziteta prof. dr Ranko Škrbić je izrazio zadovljstvo što se i ova generacija banjalučkih studenata medicine našla u ovoj, kako je rekao, renomiranoj kući.
- Ovo je drugi put da naši studenti Medicinskog fakulteta u Banjaluci dolaze u Beograd, u renomiranu instituciju. Zahvaljujući profesoru Bojiću i njegovim saradnicima naši studenti će, kao i prošle godine, imati priliku da tokom nekoliko dana boravka na Institutu vide šta to Institut radi, da se u manjim grupama uključe u rad kolega, vide kako se pristupa dijagnostici, programu liječenja, kako se izvode komplikovani zahvati u hirurgiji i rehabilitaciji bolesnika sa kardiovaskularnim oboljenjima, uključujući i one sa najtežim komplikacijama i srčanim manama kojima se jedino bave stručnjaci u vašoj instituciji. Učenje u ovako prestižnoj instituciji našim budućim doktorima će biti dragocjeno iskustvo, značajno za budući rad. Nama „Dedinje“ nije međunarodna scena, nama je „Dedinje“ domaća institucija, upravo zahvaljujući specijalnim paralelnim vezama koje smo uspostavili prije mnogo godina. Mi smo dva plućna krila koje samo dijeli jedna rijeka. Mi smo organizam kojem su potrebna oba plućna krila da bi normalno disao i razvijao se. Zato smo još više zahvalni prof. Bojiću koji nam omogućava da se ovdje osjećamo kao kod svoje kuće i dišemo punim plućima. Naša saradnja će sigurno biti primjer i drugim institucijama u zemlji i okruženju da na ovakav način doprinose razvoju struke i nauke - rekao je prof. dr Ranko Škrbić.
- Ovdje su danas studenti treće godine Medicinskog fakulteta u Banjaluci u okviru izbornog predmeta „Pregled bolesnika sa srčanim manama“. Mi smo procijenili da trenutno u našim uslovima u Banjaluci nismo u mogućnosti da sadašnjim generacijama studenata pružimo kompletno sve ono što je potrebno vidjeti vezano za kardiovaskularne bolesti, kardiovaskularnu hirurgiju i posebno za bolesnike sa srčanim manama. Zbog toga smo se opredijelili da razvijemo ovaj program dolaska na Institut „Dedinje“. Prošlogodišnji boravak u vašoj cijenjenoj ustanovi bio je dragocjen za naše studente koji su se za kratko vrijeme teoretski i praktično upoznali sa tretmanom, prije svega bolesnika sa urođenim i stečenim srčanim manama, počev od dijagnostike, hirurgije, do postoperativnog tretmana, što još ne mogu vidjeti kod nas u Banjaluci, gdje pokušavamo da, u okviru našeg Univerzitetskog centra, u dogledno vrijeme razvijemo i kardiohirurgiju. Posebno zahvaljujem kolegama asistentima sa „Dedinja“ koji su prihvatili ovaj program i omogućili da se on realizuje - rekao je akademik, prof. dr Duško Vulić.
-Univerzitetski klinički centar u Banjaluci nudi različite mogućnosti za praktičnu nastavu, ali studenti još ne mogu da se upoznaju sa ovakvim profilom pacijenata.
To je i razlog zašto smo danas ovdje i nadam se da ćemo iskoristiti sve to što nam nudi Institut - kaže Angelina Dulić, student Medicinskog fakulteta u Banjaluci.
Njen kolega iz studenstskih klupa Nikola Batinar, student Medicinskog fakulteta u Banjaluci, sa zanimanjem je pratio sve šta se događalo.
- Prije nisam toliko razmišljao o kardiohirurgiji. Međutim, sve ono što se dešava u ovoj živoj oblasti podstaklo me na razmišljanje o mojoj karijeri - riječi su Nikole Batinara.
Studentima su institutsku riznicu znanja, uz profesore, otvorili: dr Ivana Petrović, dr Olivera Đokić, dr Branko Lozuk i dr Slobodan Tomić, koji su kao mentori dali sve od sebe da budući doktori Republike Srpske na Institutu dobiju odgovore na sve ono što ih je zanimalo.
Profesor Bojić vjeruje da će buduće generacije studenata ugostiti u novoj zgradi Instituta „Dedinje 2“ za koje će uskoro biti postavljen kamen temeljac. U novih 15.000 kvadrata i adaptiranom postojećem prostoru, Nacionalni centar za srce i krvne sudove Republike Srbije, biće institucija evropskog i svjetskog ugleda.

“Medici.com”

 

Pogledajte galeriju

Naši partneri

Pročitajte još...

20 JUN 2019 Autor: Medicicom

Riječ urednika