Oralno zdravlje

24 APR 2017
Autor:
Medicicom

Povodom Svjetskog dana oralnog zdravlja

Mr Ranka Knežević spec. dr stom., direktorica Zavoda za stomatologiju RS

Povodom Svjetskog dana oralnog zdravlja, koji se u Republici Srpskoj i svijetu svake godine obilježava 20. marta, razgovarali smo sa direktorkom Zavoda za stomatologiju Republike Srpske dr Rankom Knežević.

Svjetski dan oralnog zdravlja je prilika da predstavimo dosadašnje uspjehe Zavoda za stomatologiju RS. Prošle godine ste proslavili petogodišnjicu rada, koliko doktora radi u Zavodu, koliko pacijenata godišnje koristi vaše usluge?
U Zavodu za stomatologiju trenutno je zaposleno 56 radnika, od kojih je 16 doktora specijalista svih oblasti stomatologije, devet doktora stomatologije od kojih je pet već na specijalizaciji, a u planu nam je da do kraja tekuće godine još dva doktora stomatologije uputimo na specijalizaciju. Nastojimo da ulažemo u školovanje i edukaciju kadra.
Zavod je jedina specijalistička ustanova sekundarnog nivoa na teritoriji Republike Srpske, osnovana s ciljem pružanjanja specijalističkih usluga iz svih oblasti stomatologije. Ono što je pogodnost za naše pacijente, jeste mogućnost da im na jednom mjestu budu dostupni specijalisti iz svih oblasti stomatologije, čiji timski rad pacijentu obezbjeđuje najbolji mogući tretman, odnosno terapiju.
Želim da naglasim da u Zavodu za stomatologiju Republike Srpske usluge mogu da dobiju svi pacijenti, a ne samo pacijenti sa odgovarajućom uputnicom sa primarnog nivoa. Naime, u Zavodu za stomatologiju osim usluga koje se nalaze na cjenovniku Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske, pružaju se i ostale usluge iz oblasti stomatologije kao što su: ugradnja implantata, protetsko zbrinjavanje pacijenata metalokeramičkim ili bezmetalnim keramičkim nadoknadama te razne estetske stomatološke intervencije za koje su pacijenti u posljednje vrijeme veoma zainteresovani. U Zavodu se godišnje pregleda više od 24.000 pacijenata i pruži više od 80.000 usluga. Međutim, najveća pohvala nisu ove brojke, nego zadovoljstvo naših pacijenata.

Oralno zdravlje je izuzetno važno i sa aspekta prevencije, naročito kod djece?
Oralno zdravlje je izuzetno važno ne samo zbog lijepog osmijeha, već i zbog njegove uloge u opštem zdravlju te dobrobiti cjelokupnog organizma, bez obzira na to koliko imate godina.
U želji da se skrene pažnja na značaj oralnog zdravlja u zdravlju cjelokupnog organizma u septembru prošle godine Svjetska zdravstvena organizacije usvojila je novu definiciju koja ističe da oralno zdravlje nije izolovano već je važan dio opšteg zdravlja i uključuje sposobnost govora, smijeha, mirisa, ukusa, dodira, žvakanja i gutanja, kao i prenosa emocija putem ekspresija lica.
Danas, zahvaljujući napretku nauke, sa sigurnošću znamo da pojedine bakterije iz dentalnog plaka, prodorom u krvotok, mogu dovesti do određenih autoimunih reakcija koje se povezuju sa kardiovaskularnim promjenama, dijabetesom, reumatoidnim artritisom, čak i sa nekim vrstama karcinoma. Samo iz ovih podataka jasno je kolika je važnost oralnog zdravlja.
Dobra je vijest to da svojim načinom života možemo da utičemo na kvalitet i zdravlje naših zuba. Karijes i parodontopatija su najrasprostranjenija oboljenja u usnoj duplji koja nastaju usljed nezdravih navika u ishrani i neadekvatnog održavanja oralne higijene, a riječ je o oboljenjima koja se odgovarajućim preventivnim metodama veoma lako mogu spriječiti.
Ništa manje bitnu ulogu u nastanku karijesa nemaju ni druga rizična ponašanja kao što su: konzumacija rafinisanih ugljenih hidrata, često unošenje hrane te korišćenje zaslađenih i gaziranih napitaka što dovodi do iscrpljivanja puferskog sistema pljuvačke, gdje kisela sredina pogoduje nastanku karijesa, a koji, ukoliko se ne liječi, dovodi do pojave bola, infekcije i, u krajnjem, do gubitka zuba.
Osim karijesa, važno je spomenuti i ostala oralna oboljenja, kao što je parodonopatija koja kao krajnji ishod, takođe, vodi gubitku zuba te razni oralni karcinomi koji se dosta rijetko spominju, a koji spadaju među deset najčešćih vrsta karcinoma.
Kada se sve ovo uzme u obzir, vidi se koliko su bitne redovne kontrole kod stomatologa, bilo da je riječ o djeci ili odraslim osobama.

Kakvi su Vaši podaci, koliko vodimo računa o oralnom zdravlju i da li djeci dajemo dovoljno podrške da usvoje ispravne navike održavanja oralne higijene?
Podaci koje mi posjedujemo za teritoriju grada Banjaluka ukazuju na izuzetno lošu epidemiološku situaciju vezanu za oralno zdravlje. U uzrastu do dvije godine već 30% djece boluje od karijesa mliječnih zuba, dok je kod 90% šestogodišnjaka ustanovljen karijes mliječnih zuba. U uzrastu od 12 godina utvrđeno je čak sedam oboljelih zuba po djetetu.
Usna duplja sa karioznim zubima mliječne denticije predstavlja izuzetno nepovoljnu sredinu za rast zuba stalne denticije, a koji niču u uzrastu od šest godina. Inače kod 50% šestogodišnjaka je pronađen karijes na tek izniklim stalnim zubima, što su zabrinjavajući podaci.
Sve ovo ukazuje da je sa prevencijom neophodno početi već u prvoj godini života djeteta, kako bi se roditelji edukovali o pravilnom načinu održavanja oralne higijene, odnosno zdravlja usta i zuba svoje djece. Veoma je važno da djeca u najranijem uzrastu usvoje zdrave navike o održavanju higijene usne duplje.

Često ljudi imaju predrasude da naše javne zdravstvene ustanove nemaju savremenu opremu koja je neophodna kako bi dobili kvalitetne specijalističke usluge iz svih oblasti stomatologije - oralne hirurgije, bolesti usta, bolesti zuba, ortodoncije, preventivne i dječje stomatologije i stomatološke protetike?
Mislim da zaista nema osnova za takve predrasude. Ono što uvijek sa ponosom ističemo u našoj ustanovi, jeste timski rad specijalista svih oblasti stomatologije na jednom mjestu, što je od velikog značaja za uspjeh terapije. Oprema i materijal koji se koriste u našoj ustanovi su visokokvalitetni i zadovoljavaju i najstrože kriterijume. Od osnivanja, konstantno radimo na unapređenju kvaliteta stomatoloških usluga. Takvom poslovnom politikom ispunili smo zahtjeve nacionalnih standarda, što je rezultovalo time da postanemo prvi zavod u Republici Srpskoj koji je dobio status sertifikovane zdravstvene ustanove.
Isto tako, 2015. godine implementirali smo ISO standard 9001:2008, čime smo dokazali da je kvalitet pružanja stomatoloških usluga i bezbjednost zaposlenih i pacijenata jedan od naših vodećih prioriteta.

Kakvi su vam planovi za budući rad, imajući u vidu da je u oblasti stomatologije neophodno ići u korak sa vremenom?
U narednom periodu planiramo da unaprijedimo usluge koje pacijenti mogu da dobiju u Zavodu. Tu je, prije svega, riječ o uslugama iz preventivne i dječje stomatologije te bolesti usta i parodontologije. Jedan od osnovnih problema sa kojim se Zavod susreće jeste prostor za smještaj kompletne ustanove, a za koji se iskreno nadamo da će u budućem periodu biti riješen, što bi omogućilo uvođenje novijih, savremenijih usluga.


Medici.com

 

Pogledajte galeriju

Naši partneri

Pročitajte još...

24 APR 2017 Autor: Medicicom

Riječ urednika