Koliko često se budite umorni bez energije za svakodnevne poslove koji vas čekaju? Aditivi u namirnicama, kućanstvo, instekticidi i herbicidi sve su to otrovi koje tijelo podnosi zbog malih količina kojima smo svakodnevno izloženi. Međutim, dugoročno djelovanje može imati drugačije efekte.
Vrlo često sitne boljke poput glavobolje, tromost i osjetljivost na mirise ne shvaćamo ozbiljno, ali upravo zbog njih dnevne obveze ne uspijemo završimo.
Zbog nepravilne ishrane i nedovoljne fizičke aktivnosti, toksini ostaju zarobljeni u tijelu i usporavaju njegove prirodne funkcije . Kako da ih se riješimo i koji je uzrok ovim neugodnim pojavama odgovor možemo potražiti u višku toksina koji konstantno unosimo.
Pogledajte simptome koji upozoravaju na toksine u organizmu i naučiti kako da ih otklonite.
Iako ste dobro spavali, trudite se da nekako pregurate dan. Ovo može biti znak da se vaše tijelo trudi da izbaci sav toksin koji ste unijeli. Kako se izborite s ovim? Ako je vaš odgovor na ovo pitanje “više kave” ili “slatkiša” krenuli ste pogrešnim putem. Kofein i šećer samo će vaš problem napraviti još većim jer njima samo opterećujete već “zagušene” metaboličke procese u tijelu.
Nije lako skinuti višak kilograma, ali ako pored svakodnevnog vježbanja i pažljivo odabranih namirnica kilaža je i dalje prekomjerna, možda je vaš problem hormonski. Veza s toksinima nije uvijek očigledna, ali je činjenica da prekomjerne količine toksina s kojima se tijelo bori mogu poremetiti i rad žlijezda. Potreban vam je kompletan detox tijela kako bi povratili prirodnu ravnotežu hormona. Toksini poput dioksina, PCB-a, i mnogi pesticidi su lipofilni, što znači da se u našim tijelima spajaju sa masnim ćelijama. Kada je tijelo njima preopterećeno, može biti nemoguće skinuti tu dodatnu težinu.
Ključno je pobrinuti se da tijelo na pravilan način izbacuje toksine. To znači poboljšati prirodnu sposobnost tijela da to učini i pronađe ravnotežu. Neki siguran način čišćenja ili detoksikacije može pomoći, ali smanjivanje izloženosti toksinima je vrlo važno.
Odaberite čistu, organsku hranu kad god je to moguće i pobrinite se da se dobro oznojite, obavite veliku nuždu, hidrirajte organizam i kvalitetno dišete svakoga dana.
Loš zadah nije samo nešto što može da vam pokvari sastanak sa potencijalnim partnerom, on takođe može biti pokazatelj toga koliko toksina ima u vašem organizmu. Loš zadah iz usta može da nastane zbog bakterija, ali može biti i znak toga da vaša jetra i crijeva imaju problem sa izbacivanjem otrova. Koristite čistač za jezik kako biste eliminisali bakterije koje prekrivaju jezik, a uzimajte i svježe začinsko bilje poput peršuna i korijandera, koji su fantastični detoksifikatori jetre.
Koristite žvakaće gume, pazite na oralnu higijenu, ali problem sa zadahom je i dalje tu. Loš zadah je uglavnom uzrok problema s probavom, ali može biti znak da previše toksina unosite u organizam.
Naša crijeva svakodnevno primaju dosta toksina i pomažu da se tijelo s njima izbori. Kada imamo problema sa zatvorom, svi toksini ostaju u dijelu probavnog trakta što utječe negativno na cijelo tijelo. Bol u glavi ili drugim dijelovima tijela i umor su samo neki od posljedica opstipacije. Ukoliko je u vašoj hrani previše kemikalija i pesticida, toksini su neizbježni, a samim tim i dodatni problemi zbog neredovitog pražnjenja crijeva.
Jaka reakcija na mirise, posebno parfeme, jednostavno znači da vam ne prijaju oni koje koristite. Međutim, ako postanete preosjetljivi na sve malo jače mirise nije problem u parfemu već u višku toksina koji se skuplja u tijelu. Ukoliko osjetite i glavobolju čim osjetite neki jači miris, gotovo je sigurno da su toksini uzrok vašeg problema.
Mnogo puta postajemo preosetljivi na mirise ukoliko jetra ima problem sa eliminisanjem različitih toksina iz tijela. Kad su putevi detoksikacije zatvoreni, tijelo to osjeća, pa čula postaju izoštrena i mogu izazvati reakcije poput glavobolje i mučnine. Pomozite svojoj jetri začinskim biljem poput mlječnog čička i maslačkovog korjena, koje možete piti u obliku čaja. Možete probati i popularnu praksu detoksikacije ricinusovim uljem.
Što češće idete u toalet, više toksina ima u vašem organizmu! Ipak, ovo ne treba da vas uplaši, jer se na taj način izbacuju. U suprotnom se vraćaju u krvotok i mogu napraviti velike probleme, zato oni koji imaju problema sa zatvorom treba da piju što više vode, čajeva i neki probiotik, kako bi osigurali pražnjenje crijeva barem jednom dnevno.
Ako ne možete ponoviti vježbe koje ste radili jučer, ponovno razmislite da nije uzork u toksinima. Ovo se naročito odnosi ako se bolovi u mišićima javljaju iako nikakav ne činite nikakve posebne napore.
Akne, miteseri i ostali problemi koji se javljaju na koži znak su da je organizam pun štetnih tvari. Akne se mogu pojaviti zbog preparata koje nanosimo, dok ekcem i psorijaza pokazuju da su se organizam teško bori s toksinima.
1. Čaj od maslačka, peršun, korijander, gujina trava.
2. Pijte puno vode – to će pomoći u izbacivanju toksina iz tijela
3. Vježbajte bar 30 minuta dnevno. Vježbanje potiče cirkulaciju i pomaže negativne tvari nestanu iz tijela.
4. Potrudite se da u vašoj prehrani bude dovoljno probiotika, što znači: jogurt, kefir, kombuha čaj, miso juhu.
5. Uvijek operite i jezik prilikom pranja zuba
6. Vježbajte duboko disanje – unosimo svakodnevno dosta toksina kroz pluća
7. Koristite samo prirodne proizvode za kožu koje u sebi ne sadrže mirise, sulfate, parabene i druge tokične tvari.
8. Organska hrana je najzdravija, zato je jedite kad god imate prilike za to.