Zdravstvo

20 FEB 2019
Autor:
Medicicom

Predstavljamo:
Dom zdravlja Bijeljina

Primarijus dr Duško Milovanović

Dom zdravlja Bijeljina je javna zdravstvena ustanova koja obavlja djelatnost primarne zdravstvene zaštite na području Grada Bijeljina i opština Pelagićevo i Donji Žabar. Po svom kapacitetu i po broju korisnika zauzima jednu od liderskih pozicija u pružanju primarne zdravstvene zaštite u Republici Srpskoj.
Osnivač Doma zdravlja Bijeljina je Skupština opštine Bijeljina, sada Grad Bijeljina. Skupština opštine Bijeljina svojom Odlukom o osnivanju Doma zdravlja Bijeljina od 24. juna 1994. godine faktički je i formalno-pravno potvrdila pravni subjektivitet Doma zdravlja Bijeljina, kao javne zdravstvene ustanove za primarnu zdravstvenu zaštitu od kada i počinje samostalan razvoj ove zdravstvene ustanove, koja ima nezamjenjivu ulogu u zaštiti zdravlja i liječenja stanovništva. Na svom razvojnom putu Dom zdravlja Bijeljina je prošao nekoliko etapa i svaka od njih je značila novi korak na putu stvaranja moderne zdravstvene ustanove, osposobljene da stanovništvu pruži sveobuhvatnu i svima pod jednakim uslovima dostupnu zdravstvenu zaštitu.
Dom zdravlja Bijeljina svoj rad zasniva na sistemu ključnih vrijednosti u zdravstvenom sistemu. Osnovne vrijednosti koje njeguju zaposleni, na čelu sa prim. dr Duškom Milovanovićem, su: stručnost, odgovornost, povjerenje, poštovanje pacijenata i njihovih potreba, timski rad, kvalitet te spremnost za sticanje novih znanja i vještina.
Menadžment Doma zdravlja Bijeljina kontinuirano provodi različite aktivnosti koje su usmjerene na obnovu i modernizaciju opreme, kompjuterizaciju, standardizaciju, akreditaciju te unapređenje kvaliteta rada. Vodeći se ovim načelima i po svom kapacitetu kao i po broju korisnika Dom zdravlja Bijeljina danas zauzima značajnu poziciju u pružanju zdravstvene zaštite.
Dom zdravlja Bijeljina pruža usluge:
porodične medicine;
laboratorijske dijagnostike;
radiološke i ultrazvučne dijagnostike;
stomatologije (preventivne, dječje, opšte, ortopedije vilica i oralne hirurgije);
hitne medicinske pomoći;
sanitetskog prevoza;
higijensko-epidemiološke zaštite;
imunizacije protiv zaraznih bolesti;
zaštite i unapređenja mentalnog zdravlja;
rehabilitacije u zajednici;
usluge konsultativno-specijalističke zaštite iz ginekologije i pedijatrije;
obezbjeđivanje lijekova i medicinskih sredstava.
Rad Doma zdravlja Bijeljina organizovan je kroz 12 službi/centara/ambulanti. Prvi nivo kontakta i ulaska pacijenata u zdravstveni sistem je upravo primarni nivo zdravstvene zaštite i porodična medicina kao njen osnovni oblik organizovanja. Kada je riječ o porodičnoj medicini, njen rad je organizovan u 42 ambulante porodične medicine na 26 različitih lokacija, što navodi na zaključak da je pokrivenost stanovništva primarnom zdravstvenom zaštitom izuzetno dobra.
U decembru 2018. godine počela je sa radom Ambulanta porodične medicine u Novom naselju Janja koja je opremljena svom potrebnom opremom po standardima koji se primjenjuju u ovoj oblasti. Danas se s ponosom može reći da Služba porodične medicine i u udaljenim ambulantama porodične medicine posjeduje savremenu opremu za pružanje sveobuhvatne zdravstvene zaštite.
Za adekvatnu zdravstvenu zaštitu jedan od osnovnih preduslova, pored prostora i kadra, je i odgovarajuća oprema. Jedan od ciljeva koji je prim. dr Duško Milovanović sa svojim saradnicima postavio jeste opremanje i početak rada Službe radiološke i ultrazvučne dijagnostike u novoizgrađenom objektu u sjedištu Doma zdravlja Bijeljina.
Služba radiološke i ultrazučne dijagnsotike je koristila prostor koji je pripadao Opštoj bolnici „Sveti vračevi“. U maju 2018. godine Služba je počela da radi u novom objektu. Pored postojeće dijagnostičke opreme iz starog objekta (ortopan za panoramsko snimanje vilice, denzitometar, zubni rendgen, klasični rendgen za snimanje) izvršena je nabavka najsavremenijeg digitalnog rendgen aparata i stacionarnog mamografa.
Dom zdravlja Bijeljina je opredijeljen da upravlja rizicima od nastanka intrahospitalnih infekcija, kao jednim od ključnih uslova za kontinuirano poboljšanje kvaliteta života korisnika zdravstvenih usluga i zaposlenih. Iako podaci ukazuju da je rizik od nastanka infekcija manji na primarnom nego na sekundarnom i/ili tercijarnom nivou zdravstvene zaštite, proces pružanja zdravstvene zaštite u Domu zdravlja Bijeljina podrazumijeva provođenje različitih dijagnostičkih i terapeutskih procedura, uz kontakt između zaposlenih, pacijenata i drugih posjetilaca, što može dovesti do nastanka i prenošenja infekcija. Zbog izuzetne važnosti dezinfekcije i sterilizacije u sprečavanju intrahospitalnih infekcija, jedan od strateških ciljeva u ustanovi je i opremanje i početak rada centralne sterilizacije i vešeraja u novoizgrađenom objektu u sjedištu Doma zdravlja Bijeljina. Krajem 2018. godine izvršeno je kompletno opremanje centralne sterilizacije na posebnoj, izdvojenoj lokaciji s ciljem podizanja nivoa kavaliteta procesa sterilizacije. Opremanje centralne sterilizacije obuhvatilo je nekoliko segmenata: izgrađen je namjenski prostor; nabavljen je namještaj od nerđajućeg čelika; instalirana je mašina za pranje i dezinfekciju instrumenata; nabavljen je prolazni autoklav kapaciteta 250 litara; te je nabavljen i instaliran plazma sterilizator kapaciteta 50 litara. Centralna sterilizacija se nalazi u okviru Higijensko-epidemiološke službe, koja je osposobljena da obavlja poslove iz oblasti epidemiologije, imunizacije, higijene i sanitarnih pregleda. Takođe, u novom objektu funkcioniše i vešeraj u cilju što jednostavnijeg, boljeg i bržeg održavanja higijene rublja na zadovoljavajućem nivou za sve organizacione jedinice Doma zdravlja Bijeljina.
Služba hitne medicinske pomoći Doma zdravlja Bijeljina organizacijom rada obezbjeđuje pružanje hitne medicinske pomoći (primarnog nivoa) u i izvan ustanove na teritoriji koju pokriva Grad Bijeljina kontinuirano u toku 24 sata. Polazeći od normativa u Službi je angažovano10 radnih timova. Jedan tim čine doktor medicine i dvije medicinske sestre-tehničari. Služba hitne medicinske pomoći raspolaže sa svom neophodnom opremom za pružanje usluga hitne medicinske pomoći kako u stanu bolesnika, tako i u ordinaciji.
Služba laboratorijske dijagnostike Doma zdravlja Bijeljina obavlja laboratorijske usluge primarnog nivoa zdravstevene zaštite. Pored centralnog objekta, organizuje rad i u ambulantama: Janja, Gornje Crnjelovo i Pelagićevo. Služba raspolaže kako sa savremenim hematološkim i biohemijskim analizatorima, tako i sa drugom opremom koja je neophodna za kvalitetne laboratorijske analize. Opremanje Službe laboratorijske dijagnostike sa sofisticiranom opremom ohrabrilo je zaposlene da implementiraju i rade u skladu sa akreditacionim standardima za medicinsku laboratoriju. Tako je Služba laboratorijske dijagnostike akreditovala 15 metoda laboratorijskog ispitivanja kod Instituta za akreditovanje Bosne i Hercegovine (sedam metoda je akreditovano 2014. godine i osam metoda je akreditovano 2016. godine) prema standardu ISO 15189:2012. U 2018. godini izvršena je reakreditacija prema novoj verziji standarda 15189:2018 izdato je Rješenje o produžetku akreditacije za 15 metoda.
Služba preventivne, dječje i opšte stomatologije smještena je u centralnom objektu Doma zdravlja Bijeljina i radi u dvije smjene. Dva stomatološka tima rade u objektu Doma zdravlja Bijeljina u Janji. Služba preventivne, dječje i opšte stomatologije upotrebom savremenih materijala, tehnike i opreme pruža vrhunsku stomatološku uslugu. Prednost ove službe je što obuhvata stomatologiju u cijelosti, počevši od vađenja zuba, plombiranja, do planiranja i izrade protetskih nadoknada po potrebi, koristeći hirurške i ortodontske intervencije. Zubotehnička laboratorija je osposobljena za izradu fiksnih metalokeramičkih nadoknada. U Službi se pored usluga preventivne, dječje i opšte stomatologije pružaju usluge sekundarnog nivoa zdravstvene zaštite iz oblasti oralne hirurgije. Usluge oralne hirurgije, osim za građane Bijeljine, Pelagićeva i Donjeg Žabara, pružaju se i stanovnicima lokalnih zajednica Zvornika, Srebrenice, Bratunca, Milića, Vlasenice, Šekovića, Ugljevika i Lopara.
Centar za fizikalnu rehabilitaciju obezbjeđuje promociju zdravlja, prevenciju invalidnosti, kao i fizikalnu rehabilitaciju te brigu i pomoć onesposobljenim. Smješten je u prostoru koji odgovara svim standardima i potrebama za obavljanje fizikalne rehabilitacije i opremljen je svim savremenim aparatima koji su neophodni za funkcionisanje savremene fizikalne medicine. Centar za fizikalnu rehabilitaciju posjeduje visokosofisticiranu opremu (aparati za laseroterapiju, za elektroterapiju, elektroterapiju u kombinaciji sa vakuumom, mehanoterapiju biofidbek koji se koristi za pacijente sa perifernim neurološkim lezijama). Terapije su organizovane u tri odjeljenja:
termoterapija,
elektroterapija,
kineziterapija.
Centar je akreditovan prema akreditacionim standardima za centre za fizikalnu rehabilitaciju u zajednici 2012. godine, a reakreditovani 2014. i 2018. godine.

Centar za zaštitu mentalnog zdravlja, počeo je sa radom 2008. godine a obezbjeđuje promociju i prevenciju mentalnog zdravlja, kao i rehabilitaciju mentalno oboljelih lica. Centar za zaštitu mentalnog zdravlja je reakreditovan 2017. godine prema Akreditacionim standardima za CMZ centre.
Ambulanta za specijalističke konsultacije iz pedijatrije organizovana je kao osnovna organizaciona jedinica za konsultativno-specijalistički rad specijalističkih djelatnosti pedijatrije. Svrha rada ove ambulante je da obezbijedi unapređenje i očuvanje zdravlja djece, sprečavanje i liječenje bolesti i komplikacija koje bolesti mogu da izazovu, sprovođenje obavezne imunizacije, a sve u cilju sprečavanja zaraznih bolesti, praćenje rasta i razvoja, uz rano otkrivanje poremećaja.
U Domu zdravlja funkcioniše i ambulanta za specijalističke konsultacije iz ginekologije u okviru koje se obavljaju pregledi pacijentkinja, dijagnostika i liječenje, ultrazvučni pregledi, kolposkopija sa poslovima citologije. Dvije medicinske setre su prošle obuku za psihofizičku pripremu trudnica, koju su pohađale u Centru za obrazovanje „Đuro Salaj“ Beograd – Autorizovana škola „Prenatal“. Obuka trudnica za porođaj u Domu zdravlja Bijeljina počinje sa radom u februaru 2019. godine.
Imajući sve navedeno u vidu može se zaključiti da Dom zdravlja Bijeljina u svom radu ide ka ostvarenju svoje vizije: „Da Dom zdravlja Bijeljina postane vodeća zdravstvena ustanova primarnog nivoa zdravstvene zaštite i da bude prepoznatljiva u pogledu pružanja pouzdane, sveobuhvatne i kvalitetne zdravstvene zaštite u cilju ostvarivanja visokog stepena povjerenja korisnika usluga u njen stručni i kompetentni rad’’.

„Medici.com“

 

Pogledajte galeriju

Naši partneri

Pročitajte još...

20 FEB 2019 Autor: Medicicom

Riječ urednika