Zbog pogoršanja epidemiološke situacije
Reorganizacija Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske
Kao što je javnosti već poznato, Univerzitetski klinički centar RS se sve vrijeme trajanja pandemije novog korona virusa spremao za sve scenarije koji nas mogu zadesiti, a tokom ljeta smo izvršili pripreme za jesen i zimu, jer smo pratili kretanja u svijetu i trudili se da budemo dva koraka ispred korona virusa.
Usljed pogoršane epidemiološke situacije, koja je nastupila u prvoj polovini oktobra, procijenili smo momenat i od 29. oktobra prijemna ambulanta za suspektne i pozitivne osobe na novi korona virus izmještena je iz Klinike za infektivne bolesti UKC RS u Sjeverno krilo (nekadašnji Urgentni centar) tako da je tada praktično formiran COVID Urgentni centar, dok je NECOVID Urgentni centar sve hitne medicinske NECOVID slučajeve počeo da prima u Južnom krilu (zgrada Poliklinike).
COVID Urgentni centar u Sjevernom krilu u svom sastavu ima deset ambulanti za pregled pacijenata, pacijentima je na raspolaganju mnogo veći prostor, o njima brinu timovi od osam ljekara, tu su velike čekaonice i sva neophodna dijagnostika - laboratorija, rendgen, CT, ultrazvuk, kapaciteti za uzimanje uzoraka, što dalje znači da je sve što je neophodno za zbrinjavanje pacijenata skoncentrisano na jednom mjestu, čime malo koja bolnica u regionu i šire može da se pohvali. Po dobijanju svih neophodnih nalaza, medicinsko osoblje odlučuje da li je pacijentu potrebna hospitalizacija ili on odlazi na kućno liječenje, uz adekvatnu propisanu terapiju. Procjene su da dnevno oko 200 pacijenata sa sumnjom na COVID bude pregledano u COVID Urgentnom centru. Ukoliko pacijent ostaje na bolničkom liječenju, brigu o njemu preuzimaju ekipe medicinskog osoblja sa COVID odjeljenja.
Sve ono što je uslijedilo nakon ove reorganizacije, a to je izuzetno pojačan priliv pacijenata, pokazalo je da je svaka odluka koja je donesena bila ispravna i da je, zahvaljujući brzom reagovanju i vizionarskim sposobnostima Poslovodstva UKC RS, na čelu sa generalnim direktorom prof. dr Vladom Đajićem, i uz podršku rukovodstva Republike Srpske, svaki pacijent dobio pravovremenu zdravstvenu zaštitu.
Važno je naglasiti da je fizička podjela Centralnog medicinskog bloka predstavljala težak i iscrpljujući posao. Izuzetno zahtijevno je bilo zadovoljiti sve kriterijume kada je riječ o zaraznoj bolesti, a istovremeno omogućiti da se liječe i pacijenti koji nisu COVID, odnosno ispoštovati sve propise da ne dođe do ukrštanja čistih i nečistih puteva, ali smo u svemu tome uspjeli. Tačno se zna koji su to putevi kojima se kreću inficirani pacijenti i osoblje koje te pacijente zbrinjava i oni su odvojeni od svega ostalog. Sve je to uspješno primijenjeno u praksi. Fizički su pregrađeni hodnici Centralnog medicinskog bloka, fizički su odvojeni liftovi koji su u COVID od onih koji se nalaze u NECOVID dijelu, napravljen je odgovarajući put kretanja. Osoblje koje zbrinjava COVID pacijente oblači odijela i kompletnu opremu u prizemlju i iz toga dijela u prizemlju odlazi u tzv. nečisti dio gdje pregleda pacijente na COVID odjelima. Nakon toga se nečistim liftom spuštaju u prizemlje na mjesto gdje je predviđeno da skinu svu tu opremu i tek onda prelaze u čisti NECOVID dio.
Ovom reorganizacijom dobili smo otprilike novih 350 kreveta za hospitalizovane COVID pacijente, a takođe smo osposobili i novih 80 mjesta za instaliranje respiratora za pacijente kojima je neophodna mehanička ventilacija. Trenutna dnevna potrošnja kiseonika u Univerzitetskom kliničkom centru Republike Srpske je oko 5 500 kg na dan. To je ujedno i prosječna potrošnja za posljednjih 20 dana. Potrošnja je od 25. oktobra 2020. godine počela da raste uporedo sa brojem hospitalizovanih pacijenata, pa je sa 2 000 kg na dan porasla na trenutni iznos. Brojke govore više od riječi, jer je potrošnja za prvih 11 mjeseci ove godine bila oko 550 000 kg, a potrošnja u 11 mjeseci 2019. godine je bila oko 340 000 kg.
Prateći trenutnu epidemiološku situaciju, rukovodstvo Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske na čelu sa prof. dr Vladom Đajićem procijenilo je da jedna od najosjetljivijih kategorija pacijenata – onkološki pacijenti, treba da budu potpuno odvojeni od COVID sistema te da se Klinika za onkologiju preseli na lokaciju u centru grada. U potpunosti renovirane prostore zgrade stare Hirurgije preseljeno je Odjeljenje solidnih tumora Klinike za onkologiju, Odjeljenje radioonkologije te dnevna bolnica ove klinike. Hemioterapije se već primaju na ovoj lokaciji i u toku je preseljenje prijemne ambulante i specijalističke ambulante te da se oformi punkt za testiranje pacijenata i započne sa radom. Cilj je da se sve onkološke usluge pružaju na jednom mjestu, a da onkološki pacijenti budu što je moguće bezbjedniji i zaštićeniji od infekcije novim korona virusom.
U prosjeku, u našoj ustanovi se hospitalizuje oko 50 COVID pacijenata na dnevnom nivou. U periodu mart-novembar ukupno je pregledano 12 000 pacijenata, suspektnih i pozitivnih na novi korona virus. Broj zdravstvenih i drugih nemedicinskih radnika koji učestvuju u liječenju pacijenata oboljelih od Covid-19 je 1700. Broj pacijenata, liječenih u UKC RS od Covid-19 u periodu mart-novembar 2020. godine, je preko 2200. Same brojke govore više od riječi koliki obim posla obavljaju medicinski radnici Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske. Najvažnije od svega je to da je svaki naš pacijent dobio pravovremenu zdravstvenu zaštitu te da su smješteni u moderno opremljene dvokrevetne sobe gdje dobijaju vrhunsku medicinsku njegu.
Saradnici za informisanje, Univerzitetski klinički centar Republike Srpske
Pogledajte galeriju