Zavod za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju “Dr Miroslav Zotović”
Stručni i motivisani zdravstveni radnici – najznačajniji resurs
Zavod za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju „Dr Miroslav Zotović“ zajednica prepoznaje kao zdravstvenu ustanovu koja bilježi kontinuiran i značajan rast i razvoj zdravstvenih usluga iz domena rehabilitacije i ortopedije i graničnih kliničkih oblasti. Među zaposlenima, ali i kolegama iz drugih zdravstvenih ustanova, prepoznati smo i kao ustanova koja promoviše, planira i aktivno podržava stručno usavršavanje svih članova medicinskog tima.
Vjera da su ljudi ključ svakog uspjeha i opredjeljenje Zavoda „Dr Miroslav Zotović“ da ulaže u najvažniji resurs – ljude, je došla je do izražaja i u godini na izmaku, izrazito teškoj za cijeli zdravstveni sistem. U toku CoViD-19 pandemije, razvijeni su protokoli koji u svakodnevnom radu omogućuju poštovanje preporuka Instituta za javno zdravlje, kao i kontinuirano pružanje usluga operativnog i neoprerativnog liječenja te rehabilitacije djece i odraslih. Stručni timovi i dalje svakodnevo zbrinjavaju veliki broj pacijenta sa različitim oboljenjima i povredama čije stanje ne trpi odlaganje liječenja i rehabilitacije.
Pulmološka rehabilitacija je ključna u rehabilitaciji post-CoViD-19 pacijenata i pulmološki tim Zavoda je bez odlaganja povećao kapacitete kako bi vanbolnička i bolnička rehabilitacija ispunila zahtjeve sve većeg broja pacijenta koji su preboljeli CoViD-19.
Da izdržljivost i snagu čine fleksibilnost i brzo prilagođavanje naučili smo u oktobru kada je došlo do pogoršanja epidemiološke situacije. U koordinaciji sa resornim Mistarstvom, a sa ciljem rasterećenja bolničkih kapaciteta Univerzitetskog kliničkog centra RS, 6. novembra 2020. je na Odjeljenju Zavoda u Slatini otvoren Odsjek za zbrinjavanje CoViD-19 pacijenata. Vodeći se načelima sigurne i kvalitetne zdravstvene usluge, sa rukovodstvom i kliničarima sa UKC-a RS su usaglašeni kriterijumi za kontinuirani premještaj CoViD-19 pacijenata koji se nalaze u završnoj fazi bolničkog liječenja u UKC-u RS.
Kao i u drugim zdravstvenim ustanovama i u Zavodu je otvaranje Odsjeka za zbrinjavanje CoViD-19 pacijenata zahtijevalo značajnu reorganizaciju – od pripreme prostora, uspostavljanja funkcionalnih jedinica do formiranja i obuke medicinskih timova, kao i timova službi podrške.
Rukovodstvo Zavoda je sa kolegama iz UKC-a RS koordinisalo proces obuke doktora i sestara iz Zavoda na COVID odjeljenjima, uspostavljeni su kanali komunikacije, preuzeti protokoli liječenja, kao i protokoli organizacije medicinske službe i službi podrške.
O procesu priprema Daliborka Golić, pomoćnik direktora za sestrinstvo, kaže:
„Veliki izazov je bio prilagoditi objekat, edukovati osoblje i organizovati proces rada u vrlo kratkom vremenskom roku. Zajedničkim snagama smo proveli veliki broj aktivnosti za prilagođavanje bolnice za rehabilitaciju u COVID bolnicu kao što su korištenje LZO, prijem pacijenata, ishrana pacijenata i obuka osoblja kuhinje, uzimanje uzoraka za laboratorijske analize, izrada različitih lista provjere, uključivanje i obuka vozača za prevoženje pacijenata, uzoraka za laboratoriju, odlaganje medicinskog otpada i još brojne aktivnosti kako bi medicinski i nemedicinski radnici sigurno obavljali svoj posao. Sav naš napor nadjačala je želja da se uključimo u zbrinjavanje Covid pacijenta i ponosna sam na članove naših timova zbog njihove posvećenosti, znanja i velike motivacije da pomognu pacijentima ne razmišljajući da bi mogli i sami da se inficiraju i infekciju prenesu na svoje najmilije“.
Suočeni sa novim izazovom, specijalizanti i mladi doktori Zavoda su pokazali veliki kapacitet za brzo učenje, snalaženje u novim situacijama i sposobnost traženja najboljih rješenja za pacijente, uz podršku i brojne konsultacije sa kolegama sa COVID odjeljenja UKC-a. Preuzimanje odgovornosti i za COViD-19 pacijente je tražilo primjenu i novih i starih znanja. U radu mladih doktora su svakodnevno vidljivi motivacija, solidarnost i želja da se doprinese borbi koju sa pandemijom vodi čitav zdravstveni sistem.
„Pandemija korona virusa je promijenila svijet u mnogočemu. Zavod Zotović, kao lider u oblasti fizikalne medicine i rehabilitacije, je dao svoj doprinos u liječenju CoViD-19 pacijenata, a ja kao ljekar sam ponosna što sam dio ovog tima iz vise razloga. Jedan od njih je mogućnost pružanja pomoći kolegama sa UKC i drugih ustanova RS, koje su u ovoj borbi puno duže od nas, a drugi je taj što osiguravamo dodatnu brigu o pacijentima čime im stvaramo veću sigurnost u zdravstveni sistem i skraćujemo put ka ozdravljenju.“
Dr Biljana Šarić, specijalizant interne medicine
„Rad u Covidu je svakodnevni izazov i u ljudskom i medicinskom smislu. Često je isrcpljujuci i ulažemo nadljudske napore da bismo pomogli svakom pacijentu. Zdrav i nasmijan pacijent nam je najveća nagrada za sav uložen trud i motiv za dalji rad.“
Dr Andrej Blagojević, spacijalizant neurologije
Pred izazov je stavljen i naš farmaceutski tim koji od početka pandemije SARS-CoV-2 prati preporuke lokalnih, regionalnih, ali i svjetskih institucija nadležnih za farmaceutsku djelatnost.
„U skladu sa vodičem Internacionalne federacije farmaceuta (International pharmaceutical federation – FIP), uspostavljena je satelitska apoteka na COVID punktu Zavoda.
Kontinuirano snabdijevanje svim neophodnim lijekovima, medicinskim sredstvima, ličnom zaštitnom opremom i dezinficijensima bio je naš osnovni zadatak. Pored toga, kroz pružanje informacija o lijekovima, konsultacije u vezi sa farmakoterapijskim problemima te praćenje i distribuciju preporuka i aktuelnih terapijskih protokola farmaceuti Zavoda su uključeni u sve aspekte primjene lijekova, a dostupnost kliničkog farmaceuta za svakodnevne konsultacije predstavlja dodatnu podršku našim medicinskim timovima koji se bave liječenjem oboljelih od COVID-19.“
Prim. mr ph. Gordana Ljubojević, specijalista kliničke farmacije, specijalista farmaceutske zdravstvene zaštite
Medicinske sestre i tehničari zauzimaju posebnu ulogu u liječenju pacijenta oboljelih od COVID-a. Organizovani u 24-časovne smjene u saradnji sa ostalim članovima tima, svakog dana pokazuju svoju stručnost i odlučnost da se prilagode novom profilu pacijenta i obezbijede da svaki pacijent dobije visokokvalitetnu medicinku njegu.
„Sama spoznaja da postajem dio tima za zbrinjavanje pacijenata oboljelih od CoViD-19 probudila je u meni različita osjećanja. Naravno da je podsvjesno bio prisutan strah za bezbjednost moje porodice, kolega i, naravno, mene same. Kratak vremenski rok za pripremu je u meni izazvao još veću dozu odgovornosti. Prije svega, volim svoj posao i posvećenost pacijentu jer medicinske sestre su profesionalci u svom poslu. U središtu medicinskog tima je pacijent i medicinski radnici funkcionišu u ovako teškoj situaciji samo ako su naši pacijenti odgovorni i iskreni od čega zavisi njihov oporavak. Dodatnu snagu za svoj posao pronalazimo u osmijehu i zahvalnosti koju dobijemo od naših pacijenata, vanjskoj podršci kolega i osjećaj humanosti da nekom pomognemo u ovako teškim uslovima. Iz svega što sam vidjela u radu sa CoViD-19 pacijentima poručujem svima da se ponašamo odgovorno i poštujemo mjere prevencije kako bi ova teška situacija što prije bila iza nas“.
Mirjana Bera, dipl. medicinska sestra
Epidemiološka situacija među osobljem i pacijentima je povoljna i budno se prati uz visoki stepen sumnjičavosti prema prisustvu virusa. U definisanju pravila postupanja tokom pandemije i kontinuiranoj internoj edukaciji članova tima, kao i brojnim drugim aktivnostima, uljučujući i otvaranje COVID odsjeka, veliki doprinos je dao i koordinator za bolničke infekcije.
„Pandemija korona virusa predstavlja veliki izazov za mene kao profesionalca u oblasti prevencije i kontrole infekcija. Moj glavni zadatak je osigurati bezbjednost svih pacijenata i zaposlenih kroz svakodnevno praćenje epidemiološke situacije, provođenje mjera za kontrolu i prevenciju infekcija i kontinuiranu obuku osoblja. Sve navedene aktivnosti provode se uz aktivnu saradnju sa Institutom za javno zdravstvo RS.
Ovom prilikom zahvaljujem se svim pacijentima Zavoda na odgovornom ponašanju i poštovanju protivepidemijskih mjera.
Takođe bih se, u ime Zavoda, zahvalio Vladi Republike Srpske i Republičkoj upravi civilne zaštite, koji su nam, u više navrata, putem donacija obezbijedili dovoljne količine LZO i sredstava za dezinfekciju“.
Vladimir Srdić, koordinator za bolničke infekcije i upravljanje medicinskim otpadom
Članovi tima laboratorije i radiološkog tima organizuju svoj rad na način da su dostupni kliničarima i svim pacijentima.
Nemedicinske službe Zavoda – od nabavki, preko sanitetskog prevoza do službe ishrane i higijene, svojim dodatnim angažmanom i fleksibilnošću prema zahtjevima medicinskih timova doprinose svekupnom kvalitetu usluge koja se pruža CoViD pacijentima, kao i svim drugim pacijentima u Zavodu.
Prepoznajući da su kompetencija i motivacija osnovne karakteristike takozvanog ljudskog kapitala, godinama smo planirali i izdvajali sredstva, vrijeme i trud kako bismo naše medicinske timove osnažili i povezali. U proteklim decenijama pokazali smo kvalitet i stabilnost, a teško vrijeme nam je pokazalo da je ulaganje u ljude zalog za adekvatan odgovor i u potpuno nepredviđenim okolnostima. To našim kolegama i nama, ali najviše našim pacijentima, daje dodatnu sigurnost u nas.
Izreka kaže da vas mirno more neće učiniti vještim mornarima i zadovoljni što u trenucima oluje imamo vještine, znanja i snagu čijem građenju smo bili posvećeni.
Nadamo se mirnijem moru za sve nas u narednoj godini, kako bismo mogli sumirati naučene lekcije, ljudski i profesionalno rasti i biti spremni za nove izazove.
Do tada, timovi Zavoda će istrajati u paralelnim aktivnostima priprema za zbrinjavanje većeg broja COVID pacijenta i održati aktivnosti pružanja usluga iz oblasti djelatnosti Zavoda na dobrobit svih pacijenata kojima su naše usluge neophodne.
Mr sc. Nataša Tomić, pomoćnik direktora za medicinske poslove sa saradnicima
Pogledajte galeriju