Zdravstvo

24 DEC 2020
Autor:
Medicicom

Rezultati Fonda od 2016. do 2020. godine

Nova prava i pojednostavljenje procedura za bolji zdravstveni sistem

Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske u proteklih pet godina znatno je unaprijedio zdravstvenu zaštitu osiguranika, posebno u smislu finansiranja zdravstvenih usluga koje do sada nikada nisu bile dio obaveznog zdravstvenog osiguranja. U proteklim godinama akcenat je naročito stavljen na uvođenje novih, savremenih terapija koje ranije nisu bile dostupne našim osiguranicima, a koje značajno doprinose efikasnijem liječenju i pozitivnim ishodima liječenja te poboljšanju kvaliteta života oboljelih od najtežih oboljenja. Osim toga, FZO RS je u posmatranom periodu intenzivno radio i na pojednostavljenju procedura ostvarivanja pojedinih prava, kako bi osiguranici na što jednostavniji i brži način ostvarivali svoja prava.

Istovremeno, preduzete su mjere maksimalne racionalizacije troškova na svim stavkama gdje je to bilo moguće, a zahvaljujući tome FZO je u posmatranom periodu smanjio svoje obaveze za više od 220 miliona KM.

Budući da je već kraj godine, pravo je vrijeme za kratki podsjetnik koje je to novine uveo Fond u zdravstveni sistem Srpske. 

 

Nove usluge u zdravstvenim ustanovama

Fond je u posmatranom periodu počeo da finansira više od 200 novih usluga u našim zdravstvenim ustanovama zbog kojih su osiguranici ranije odlazili na liječenje izvan RS. Riječ je o uslugama koje su savremene, visokodiferencirane dijagnostičke skupe usluge, koje se sada uglavnom mogu da rade u Univerzitetskom kliničkom centru Republike Srpske. Primjera radi, u ovoj ustanovi sada se radi više visokosofisticiranih procedura koje se primjenjuju kod liječenja karcinoma prostate, onkoloških oboljenja sa bolnim koštanim metastazama, karcinoma štitne žlijezde i drugih teških onkoloških oboljenja. Osiguranicima su sada dostupne u RS savremene metode liječenja, poput operacionih metoda uz korišćenje VATS tehnologije, ugradnje karotidnog stenta koju nije radila nijedna naša zdravstvena ustanova, itd. Pored toga, nove usluge su uvedene iz brojnih drugih oblasti medicine. 

Zbog uvođenja novih usluga, edukacije kadra i nabavke savremene opreme smanjen je i broj pacijenata koji se liječi izvan RS i to sa oko 20.000 na 6.000 osiguranika na godišnjem nivou.

 

Lijekovi

U periodu 2016-2020. godina uvedeno je više od 30 novih, savremenih lijekova za specifična i teška oboljenja (maligne i nemaligne bolesti) koje su pacijentima dostupne u bolnicama. Osim toga, Fond oboljelim od multiple skleroze i hepatitisa C finansira najsavremeniju terapiju koja postoji u svijetu za ova oboljenja. 

Takođe, osiguranicima na recept u apotekama u proteklom periodu dostupno je 40 novih lijekova generičkih naziva za razne bolesti, a za hronične bolesti omogućeno je podizanje lijekova za tri mjeseca. 

 

Medicinska sredstva

Fond je u proteklom periodu počeo da finansira kohlearne implantate za djecu, insulinske pumpe za oboljele od dijabetesa, koncentrator kiseonika, inhalator namijenjen oboljelima od cistične fibroze, kao i iglice za djecu koja koriste hormon rasta.

Skraćeni su rokovi trajanja pojedinih pomagala, a ukinuta je i gornja starosna granica (od 65 godina) za dobijanje invalidskih kolica za sobnu i vanjsku upotrebu.

Osim toga, prošireno je pravo i na slušne aparate, a umjesto 60 pelena za odrasle osiguranici imaju pravo na 80 pelena mjesečno. 

Takođe, ratni vojni invalidi mogu umjesto pomagala da od resornog ministarstva dobiju novac kako bi sami birali pomagalo koje im najviše odgovara. 

 

Medicinska rehabilitacija

Osiguranici sa amputacijama te paraplegijom i tetraplegijom ostvaruju pravo na obnovu medicinske rehabilitacije samo na osnovu uputnice porodičnog ljekara. Djeci do 15 godina može se odobriti medicinska rehabilitacija svake kalendarske godine, ukoliko za to postoje indikacije, a izuzetno i više puta u toku godine. Osim toga, djeci do 18 godina omogućena je rehabilitacija bez komisijskog odlučivanja i ograničavanja trajanja rehabilitacije. 

Takođe, povećan je i broj dana predviđen za medicinsku rehabilitaciju za određene bolesti i stanja, a osiguranici koji su preležali infekciju virusa korona imaju pravo na produženu medicinsku rehabilitaciju. Pravo na produženu medicinsku rehabilitaciju mogu da ostvare i osiguranici koji su imali akutni infarkt miokarda, što ranije nije bio slučaj. 

Pojednostavljena je procedura kada je u pitanju produžetak banjske rehabilitacije, pa zahtjev za produžetak medicinske rehabilitacije podnosi specijalizovana ustanova u kojoj je odobrena rehabilitacija, a ne osiguranik kao što je to bilo ranije. 

 

Vantjelesna oplodnja 

Na inicijativu tadašnjeg predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika uveden je treći postupak vantjelesne oplodnje 2017. godine. FZO RS je počeo da finansira i čuvanje embriona a, zahvaljujući tome, žene ne moraju da prolaze kompletnu proceduru vantjelesne oplodnje.

 

Rijetke bolesti

Svi oboljeli od rijetkih bolesti u Srpskoj, koji su registrovani u Centru za rijetke bolesti, su trajno oslobođeni plaćanja participacije, bez obzira na godine života i od koje rijetke bolesti boluju. Takođe, poboljšana je dostupnost dijetetskih preparata za oboljele od rijetkih bolesti, a na recept ove preparate sada mogu podizati svi oboljeli koji ih koriste u svojoj ishrani.

 

Dijaliza i radioterapija

Zahvaljujući pregovorima sa privatnim partnerom smanjene su cijene hemodijalize i hemodijafiltracije sa 110 evra, odnosno 130 evra na jedinstvenu cijenu od 103 evra. Zahvaljujući tome svim pacijentima u RS omogućena je kvalitetnija dijaliza -hemodijafiltracija. Osim toga, smanjena je i cijena radioterapije za oko devet odsto.

FZO RS je u kontinuitetu uspijevao da snizi cijene pojedinih usluga (npr. za liječenje izvan RS) i lijekova, zahvaljujući čemu su stvarane mogućnosti za uvođenje novih prava iz zdravstvenog osiguranja.

 

KSZ

Pored odranije mogućeg slobodnog izbora ljekara porodične medicine i bolnice, uveden je i slobodan izbor ustanove za pružanje konsultativno specijalističke zdravstvene zaštite (KSZ). Pacijenti sami biraju ustanovu, jedini uslov je da ta ustanova, bilo privatna ili javna, ima ugovorene usluge sa FZO RS.

 

Bolovanje 

Roditelji djeteta koje se nalazi na bolničkom liječenju imaju pravo na bolovanje u trajanju bolničkog liječenja djeteta. Maksimalno je pojednostavljena procedura odobravanja ovog bolovanja. Za odobravanje nije potrebno komisijsko odlučivanje, već samo otpusno pismo iz bolnice ili potvrda da se dijete nalazi na bolničkom liječenju uz pratnju roditelja. 

Omogućeno je i da osiguranici koji se nalaze na bolovanju zbog povrede na radu ili profesionalnog oboljenja imaju pravo na povezivanje dana privremene nesposobnosti za rad ukoliko nadležna ustanova za penzijsko-invalidsko osiguranje donese ocjenu da liječenje nije završeno. To znači da za vrijeme ovog bolovanja osiguranik ima pravo na naknadu plate u iznosu od 100 odsto, jer je riječ o profesionalnom oboljenju ili povredi koja se desila na radnom mjestu. Ranije je bila praksa da ukoliko ustanova za penzijsko-invalidsko osiguranje donese ocjenu da liječenje nije završeno, dani privremene nesposobnosti za rad se nisu povezivali u pogledu osnova, visine i isplatioca naknade plate, nego je bolovanje otvarano po drugom osnovu.

 

Participacija

Smanjena je participacija osiguranika za najskuplje usluge (npr. kod koronarografije, balon dilatacije, ugradnje stenta), čime je poboljšana dostupnost ovih usluga pacijentima. 

Takođe, smanjena je participacija i za medicinska pomagala za djecu (ortopedske cipele, okviri za naočare, ortoza za kičmu, slušni aparat...

 

Novi osnovi osiguranja

Po prvi put u Republici Srpskoj moguće se prijaviti na zdravstveno osiguranje i po osnovu godina života, posebnog društvenog statusa, specifičnog oboljenja i sl.

Ovim je obezbijeđena veća zaštita prava, prije svega, socijalno-medicinski ugroženih kategorija stanovništva i manja je vjerovatnoća da neko lice ostane bez mogućnosti prijave na zdravstveno osiguranje (trudnice, lica starija od 65 godina, teško oboljeli i dr.) 

 

Informacione tehnologije

Pojednostavljena i unapređena komunikacija sa osiguranicima (redizajnirana internet stranica, omogućena android aplikacija, pokrenuti nalozi FZO na društvenim mrežama, razvijene nove e-usluge - omogućena provjera statusa osiguranja putem e- servisa, kao i provjera termina za MR i KT preglede). 

Počelo se s realizacijom Integrisanog zdravstvenog informacionog sistema (IZIS) koji čini zdravstveni sistem još efikasnijim i dostupnijim. 

 

Ostalo

Potpisan je Sporazum o saradnji iz oblasti zdravstvenog osiguranja Republike Srpske i Srbije. Zahvaljujući ovom sporazumu sve zdravstvene ustanove koje djeluju u okviru zdravstvenog sistema u Srbiji biće dostupne i našim pacijentima čije liječenje nije moguće u Srpskoj. 

FZO RS je potpisao Sporazum sa Unijom udruženja poslodavaca RS, zahvaljujući kojem je izmiren stari dug za bolovanja prema poslodavcima. 

 

Rezultati poslovanja

Obaveze FZO RS smanjene su za više od 220 miliona KM. Takođe, deficit Fonda smanjivan je iz godine u godinu te je krajem 2019. godine ostvaren suficit u iznosu od 18,4 miliona KM.

Glavna služba za reviziju javnog sektora RS dala je pozitivno mišljenje za finansijske izvještaje FZO RS za 2019. godinu.

 

Rezultati FZO RS u vrijeme pandemije

Fond zdravstvenog osiguranja RS je u vrijeme pandemije izazvane virusom korona, u saradnji sa Vladom Srpske, donio odluku da sve dok traje vanredno stanje, a zatim i vanredna situacija, svi građani u RS imaju pravo na zdravstvenu zaštitu, bez obzira na to da li su osigurani ili ne i da osiguranici ne moraju da ovjeravaju zdravstvene knjižice.

Republika Srpska je jedinstvena po ovoj odluci, jer, npr. u Federaciji BiH, veliki broj radnika koji nisu radili u pandemiji i kojima nisu uplaćeni doprinosi ne mogu da ostvaruju ni prava iz zdravstvenog osiguranja.

Osim toga, Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske za vrijeme pandemije izazvane virusom korona sprovodio je nabavke zaštitne opreme, medicinskih sredstava i sredstava za održavanje higijene za naše zdravstvene ustanove, a prema potrebama koje je Fondu dostavljao Republički štab za vanredne situacije. U vrijeme pandemije ovaj posao je povjeren Fondu zbog hitnosti i procjene da će FZO zbog dosadašnjih iskustava sa centralizovanim nabavkama najbolje odgovoriti ovom zadatku, što je u praksi i potvrđeno. Naime, u najkraćem mogućem roku Fond je sproveo nabavke, kako je predviđeno Zakonom o javnim nabavkama BiH, i zdravstveni sistem imao je svu neophodnu opremu pravovremeno i prije nekih daleko razvijenijih zemalja. Upravo zahvaljujući tome, spriječeni su katastrofalni scenariji i posljedice virusa korona, kakve su imale pojedine zemlje, poput Italije i drugih.

Nikolina Dušanić, rukovodilac Odjeljenja za odnose s javnošću

 

Pogledajte galeriju

Naši partneri

Pročitajte još...

24 DEC 2020 Autor: Medicicom

NMK