COVID 19 i suicid
Ljiljana Dešević, psiholog i psihoterapeut
Psiha je u stanju da neutrališe delovanje imunološkog sistema do mere u kojoj može čak i ugroziti ljudski život . Ona čoveku može da oduzme san i apetit i da tako naruši njegovo zdravlje i život. Može da mu oduzme mogućnost da se druži, da radi i da voli. Psiha je čak u stanju da navede čoveka na suicid. S tim u vezi postoji jedna anegdota o kugi koja je harala u srednjem veku. Anegdota glasi: Kada je kuga ulazila u jedan grad, rekla je: “U ovom ću gradu ubiti hiljadu ljudi”. Kada je izašla iz grada za njom je ostalo mrtvih deset hiljada ljudi. Kada su je podsetili na to šta je obećala, ona je odgovorila: “Ja sam ubila hiljadu ljudi. Ostale je ubio njihov strah”.
Savremeni čovek u svakoj fazi svog života ima lakše ili teže psihološke tegobe, na primer: tremu, depresiju, strah, paniku i sl. Kada čovek živi u povoljnim životnim uslovima on spontano otkrije kako da takve svoje tegobe ublaži pa čak i da ih otkloni. Izlazak i druženje su najčešći način otklanjanja psiholoških tegoba. Ipak, neki od nas se „spasavaju“ tako što se osamljuju, neki su zavisni od rada, neki od putovanja, neki se opuštaju kupujući, itd.
I onda se svima nama koji, dakle, po definiciji imamo lakše ili teže psihološke probleme desio kovid.
Zbog kovida, veliki broj država, a i naša, pod pretnjama i krivičnom odgovornošću, od ljudi su zahtevali socijalnu distancu, izolaciju i karantin. Generalno, nametnut je rad, učenje i druženje preko interneta. Time je deci oduzet osnov socijalizacije, oduzeta im je podrška i ukupan dobar vaspitni uticaj njihovih vaspitača. Odraslima je oduzet lekoviti učinak rada u kolektivu. Starim osobama je oduzet zagrljaj dece i unuka, čak i sahrana van kruga porodice. Istovremeno, od proglašenja pandemija pa do danas svuda a i kod nas, neprekidno smo izloženi strahu od povećanja broja obolelih i umrlih.
Iako sve rečeno slabi temelj na kome stoji mentalno zdravlje ljudi, Krizni štab u svom sastavu nije imao i još nema stručnjaka za mentalno zdravlje te iz tog razloga nema ni odgovora na pitanje: “Kako se postojeći status mentalog zdravlja u ovoj situaciji može očuvati i unaprediti, odnosno šta u ovako nepovoljnim uslovima možemo da učinimo za svoje mentalno zdravlje?“
Stručnjaci za mentalno zdravlje koji su se građanima povremeno obraćali preko medija najčešće su savetovali on lajn komunikaciju sa drugim ljudima, on lajn konzumiranje raznih formi umetnosti i vežbanje, naravno u svojoj kući.
Ipak, ma kako neki savet bio dobar, on ne može da pomogne svim ljudima. Postoje osobe koje se ne osećaju dobro u socijalnoj komunikaciji, oni koji ne vole muziku, pozorište, „laku“ zabavu, knjige. Neki ne vole fizičku aktivnost dok neke uznemirava duboko disanje koje se takođe često savetovalo kao relaksirajuća metoda koja navodno može da pomogne čak i u stanju panike.
Ukoliko imate neku psihološku tegobu koju niste uspeli da otklonite na drugi način moj vam je savet da pokušate da kroz unutrašnji razgovor sebi odgovorite na pitanje: Šta bih ja savetovao drugoj osobi ukoliko bi ona imala problem koji imam ja. Iskustvo nam govori da osoba koja se ne opušta uz čitanje nikome neće preporučiti da čita, već će mu preporučiti ono što sama voli. Dakle, ova metoda je način da vam postane jasno, savremena psihologija za to kaže: „da pojasnite sebi“ što je to što ste oduvek spontano radili da bi se dobro osećali. Na taj način otkrićete nešto o sebi što niste znali, a to je lekovito.
Ukoliko vam ovaj postupak ne pomogne trebalo bi da o svojim tegobama kontinuirano razgovarate sa nekim iz vašeg okruženja u čiju dobronamernost imate poverenje. Takav razgovor može da bude on lajn. Poznato je da je dubok i istinit razgovor o psihološkim tegobama lekovit ili da je makar u stanju da ublaži oštricu psihološke boli.
Ukoliko i pored toga vaše psihološke tegobe opstaju, posebno ako su intenzivne i praćene suicidalnim mislima, neophodno je da potražite stručnu pomoć psihoterapeuta. Danas postoji velika ponuda psihoterapijskih usluga, pa čak i on lajn usluga.
Može vam se desiti da vam ne pomogne ni prvi, ni drugi, ni treći psihoterapeut. Ipak, nemojte odustajati u traženju osobe koja će vam pomoći da rešite svoj problem. Ovo je XXI vek, on nudi mnoge mogućnosti. Nemojte dozvoliti da vam tamo neki kovid oduzme imunitet, razboli vas ili vas navede na suicid.
Važno je da znate da iako psiha može da nas ubije, ona nije naš neprijatelj. Psiha voli život i to srećan život. Ona u sebi nosi potencijal koji čoveku može da pomogne da reši i najveće psihološke tegobe. Potrebna vam je samo prava ruka da vas povede u tom pravcu.
Pogledajte galeriju