Zdravstvo Srbije

22 DEC 2021
Autor:
Medicicom

VELIKI JUBILEJ

Vek postojanja Medicinske škole u Beogradu na Zvezdari

Samo godinu dana nakon osnivanja Medicinskog fakulteta u Beogradu (1920) osnovana je i Srednja medicinska škola na Zvezdari 

Srednja medicinska škola u Beogradu, na Zvezdari , ove godine obeležava veliki jubilej - 100 godina od osnivanja. Angažovanjem Crvenog krsta iz Ženeve i Crvenog krsta iz Beograda, osnovana je 1921. godine kao škola za nudilje. Cilj je bio školovanje domaćih medicinskih kadrova koji bi zamenili medicinske sestre iz inostranstva, koje su bile u Srbiji tokom Prvog svetskog rata. Nakon rata, one su se vraćale u svoje zemlje i trebalo je da ih neko zameni. Prva direktorka škole bila Engleskinja Edit Njutn. U početku bio je samo jedan smer za medicinske sestre, a od 1946. osnivaju se i drugi smerovi. Prvi predavači bili su profesori Medicinskog fakulteta, zatim lekari Vojne bolnice i Centralnog higijenskog zavoda. Posle Drugog svetskog rata, škola se intenzivno razvija, povećava se broj učenika i osnivaju se novi smerovi. Za sve te decenije, iškolovano je preko 50.000 učenica i učenika. Danas, nekadašnji učenici te škole rade u zdravstvenim ustanovama Srbije, Republike Srpske, Crne Gore, ali i širom sveta.

Direktorka Medicinske škole na Zvezdari Snežana Milanović magistrirala je higijenu i završila specijalizaciju iz epidemiologije na Medicinskom fakultetu u Beogradu.

Obeležavanje velikog jubileja, zbog opštih okolnosti proteklo je radno

Direktorko, kako biste predstavili Medicinsku školu?

Naša škola je savremena stručna škola koja je u stalnom napretku. Nalazi se na obodu zvezdarske šume, često je popularno zovu Medicinska škola na Zvezdari. Škola ima oko 1600 učenika, 190 zaposlenih, 52 odeljenja i četiri odseka. Najveći odsek su medicinske sestre i tehničari - u prvoj godini ima 180 đaka, zatim farmaceutski smer ima tri odeljenja i 90 đaka, a smerovi laboratorjiski tehničar i sanitarno-ekološki tehničar imaju po dva odeljenja.

Škola prati sve trendove, dobitnik je brojnih priznanja, Svetosavske nagrade, Oktobarske nagrade grada Beograda, republičkih nagrada iz svih mogućih takmičenja, zatim sportskih takmičenja, takmičenja u likovnoj umetnosti, ekoloških takmičenja, deo smo ekoloških projekata i svih oblasti kojima smo okruženi,

Škola obeležava vek postojanja?

Značaj je veliki, škola je osnovana 1. novembra 1921. godine. Tada su pitomice - nudilje ušle u školu -zavod, koja se sastojala iz internatskog života i onog redovnog u nastavi. Svakako da lekar, sestra, tehničari i svi zdravstveni radnici uvek idu zajedno kao tim. Veliki broj profesora u Školi za nudilje bili su profesori beogradskog Medicinskog fakulteta. Vrlo su interesantni predmeti koje su pohađali. To su: anatomija i fiziologija, higijena, zarazne bolesti, venerične bolesti, tuberkuloza, dezinfekcija, bakteriologija i nega unutrašnjih i hirurških bolesnika. Škola je osnovana pod misijom američkog Crvenog krsta, naročito se istakao dr Rajder koji je osnovao mnoge odbore vezane za školu, kao i Društva Švajcarskog crvenog krsta, ali i Srpskog crvenog krsta na čelu sa Milošem Vladisavljevićem.

Bila su tri odbora, Odbor za vaspitanje i propagandu, Odbor za nastavne planove i programe i najvažniji, Finansijski odbor, koji je dao potporu za sve. Član velikog odbora ispred ova tri, bio je naš čuveni vladika Nikolaj Velimirović. Znači, ovo je jedna stara škola sa velikom tradicijom, dobra škola za sva vremena.

Direktorka Milanović naglašava da završetkom školovanja veliki broj đaka odlazi na Medicinski fakultet.

Naša škola će se pamtiti po njihovim uspesima. Nekad naših učenika, sada uspešnih studenata, ima dosta, ali najuspešniji je Nebojša Brezić. On je pet puta student godine na Medicinskom fakultetu sa prosekom ocena – deset (10).

Na Farmaceutskom fakultetu je dosta studenata, nekad naših odličnih učenika, zatim na Stomatološkom fakultetu, visokim medicinskim školama, molekularnoj biologiji, čak i fakultetima društvenih nauka, gde su naši đaci među najboljim studentima - ističe direktorka Snežana Milanović.

To je veliki kompliment nastavnom kadru!

Nastavni kadar je izuzetan i opšteobrazovni profesori su uvek posvećeni đacima. Priprema se detaljno nastavni plan, ali i druge nastavne aktivnosti. Tu su i stručni profesori, koji se stalno usavršavaju, za bilo koji odsek imamo veliki broj specijalista, strukovnih specijalista, mastere, magistre i doktore nauka .To su nastavnici koji se permanentno bave medicinom i usavršavanjem.

U školi gostuju profesori i predavači iz različitih oblasti!

Dolaze nam razni predavači, svaki aktiv ili stručno veće poziva profesore po svojim oblastima i kompetencijama. Oni drže interesantna predavanja, vezana za njihove oblasti. Tako imamo predavače iz Zavoda za transfuziju, predavače sa Medicinskog fakulteta, predavače iz Zavoda za zaštitu zdravlja. Znači, širok spektar i to uvek planiramo i realizujemo.

Vi gostujete i u drugim ustanovama!

Mnogi naši profesori rade i u drugim srednjim školama kao honorarci ili u visokim školama gde su predavači u teoriji.

Koliko je školska oprema savremena, medicina je zahtevna, traži skupu opremu?

Naša škola je dosta dobro opremljena. Međutim, ako hoćemo da hvatamo korak sa savremenom medicinom, onda tu treba još ulaganja. Mada se mi trudimo da kada naši đaci odu na svoje radno mesto da tu ne bude nikakvih razlika između onoga što vide u svojim kabinetima i laboratorijama i onoga što će ih zateći na radnom mestu.

Kako vidite trenutnu situaciju u pandemiji?

Mi se držimo protokola, preventivnih mera i svakodnevno prijavljujemo broj onih koji su pozitivni ili koji su izolovani. Radimo svakodnevnu dezinfekciju, pozivamo kompetentne kuće da nam dezinfikuju ustanovu više puta. Naši đaci su aktivni učesnici masovne imunizacije protiv KOVID-a, koja je trajala od 18. januara do 3. maja, ove godine. Tu su bili oduševljeni đaci, ali i naše lokalno stanovništvo. Posebno, kako su ih naši đaci primali i pomagali im u toj vakcinaciji, zajedno sa svojim profesorima. Takođe, učestvovali smo i na Sajmu opštine Zvezdara gde se govorilo o popularizaciji vakcinacije.

Šta biste preporučili mladim ljudima za upis u Medicinsku školu?

Preporučila bih, pre svega, odličnu mogućnost zaposlenja nakon završene škole i nastavak školovanja na prestižnim fakultetima. Đaci imaju takvu osnovu da mogu da polože prijemni ispit i da se dalje školuju.

Jednostavno, imaju svoja sigurna radna mesta, nema čekanja za posao i imaju mogućnost da se bave humanim zanimanjem gde se ljudima pomaže u nevolji.

Dosta đaka odlazi u inostranstvo!

Nemam precizan broj, ali po onome kad nam dođu kandidati sa zahtevom za fondove časova, pretpostavimo da to ide dalje na prevod i da kandidati idu dalje u inostranstvo, nemam tačan broj. Uvek mi je to žao i normalno da želite svojim đacima i bivšim i sadašnjim da budu ovde, deo naše sredine i da rade u našoj Srbiji, ali svakako im poželimo srećan put zato što je to težak i neizvestan put.

Savet za pandemiju?

Pošto je to nepoznat i novi virus, držimo se svega što je prepručeno. Vodimo računa o ličnoj higijeni, o distanci, uzdržavamo se od socijalnih kontakata, kojih smo svi željni, ali da sačekamo neko malo bolje vreme. Budimo odgovorni prema sebi, porodici, ali i prema čitavom društvu 

 

Pripremili: Dario Mirović i Marko Radoš

 

 

Pogledajte galeriju

Naši partneri

Pročitajte još...

22 DEC 2021 Autor: Medicicom

Uvodna reč