Ministarstvo zdravlja Srbije
Preventiva u prvi plan
Obavezno skraćivanje liste čekanja za skener i preventivne preglede lično pratio ministar zdravlja Zlatibor Lončar. Otvaranje i izgradnja novih bolnica biće ubrzana kao i nabavka nužne i neophodne savremene opreme. Preventivni program zaštite zdravlja prerasta u obavezu.
Septembar u Beogradu, odnosno Srbiji, protekao je u znaku dosledne odluke ili predloga da se iskoriste preventivne mogućnosti pregleda stanovništva Srbije. Ministar Zlatibor Lončar, odnosno Ministarstvo zdravlja Srbije, septembarskom akcijom za zaštitu zdravlja stanovništva gotovo kroz „naredbu“ je napravio izvestan podvig da se liste čekanja ukinu ili ublaže koliko je god to moguće. Uspeh nije izostao. Liste čekanja za skener u Srbiji skoro više i da ne postoje, a brojne druge liste čekanja su smanjene i trend se nastavlja.
Dogovor svih direktora kliničkih centara, kao i bolnica, doprineo je da se smanjenje liste čekanja shvati veoma ozbiljno i da su, osim u obavezi korišćenja, nabavljene najsavremenije opreme koje treba da se ona koriste i primenjuju u celosti, a s tim u vezi i prošire i ubrzaju specijalizacije.
U septembru je najavljena nova bolnica po francuskim standardima kad je u pitanju Institut za onkologiju i radiologiju Srbije. Uveliko se uvodi veštačka inteligencija koja pomaže u očitavanju mamografskih snimaka na osnovu čega će žene znatno brže dobijati specijalističke izveštaje posle snimanja grudi. Veštačka inteligencija ima veliki značaj i u efikasnijoj dijagnostici i proceni kardiovaskularnog rizika kod, nažalost, naših brojnih pacijenata.
U septembru u Beogradu ove 2024. godine Klinika za vaskularnu hirurgiju Kliničkog centra Srbije, odnosno Beogradskog univerziteta dobila je prvu „hibridnu“ salu. Ova moderna sala može da se poredi sa najrazvijenijim hirurgijama u evropskim centrima čime su stvoreni svi uslovi za izvođenje najkomplikovanijih procedura.
Zahvaljujući Ministarstvu zdravlja Srbije i ulaganju u modernizaciju zdravstva sada i u ovoj modernoj sali svoju šansu za posebne operacije dobijaju stariji i visokorizični bolesnici kojima se jedino tako mogu tretirati aorte aneurizme sa prihvatljivim rizikom.
Kako je istakao prof. dr Lazar Davidović, vaskularni hirurg i dekan Medicinskog fakulteta u Beogradu, do ovog momenta bili su jedna od nekoliko vodećih evropskih ustanova kada je u pitanju tzv. otvorena vaskularna hirurgija uključujući najkomplikovanije operacije na grudnoj i trbušnoj aorti. Zbog toga su od 2009. godine do sada imali preko 60 mladih vaskularnih hirurga iz Evrope i sveta na edukaciji. Time se ne može pohvaliti niko ni u našoj zemlji ni u regionu, pa ni Evropi. Mogu jedino visokorenomirane evropske vaskularne institucije. “Treba napomenuti da smo već pre tri-četiri godine operisali i inostrane pacijente. Ne mislim samo na ove iz Republike Srpske, Crne Gore, Hrvatske, već iz Rumunije, Estonije...“, istakao je na samom otvaranju „hibridne“ sale dekan prof. dr Lazar Davidović.
Marko Radoš
Pogledajte galeriju