Univrzitetski klinički centar Republike Srpske
Spremni smo za prijem pacijenata pozitivnih na novi korona virus
Republika Srpska i zdravstveni sistem se uspješno bore protiv pandemije izazvane novim korona virusom koja je uzdrmala cijeli svijet. Poslovodstvo Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske, na čelu sa prof. dr Vladom Đajićem, na vrijeme je preduzelo niz mjera kako bi na adekvatan način zbrinulo pacijente u novonastaloj situaciji.
Tokom pandemije na snazi je novi sistem rada. Osoblje Klinike za infektivne bolesti pojačalo je svoja dežurstva i angažovanost kako bi adekvatno odgovorilo na eventualni pojačani priliv pacijenata. Sve druge klinike stavile su na raspolaganje 30% svog radnog osoblja Infektivnoj klinici. Klinički zavod za mikrobiologiju UKC RS jedna je od najvažnijihh karika u sistemu i raspolaže sa dovoljnim brojem testova za novi korona virus.
Kompletna zgrada u kojoj su, inače, smještene Klinika za infektivne i Klinika za kožne i polne bolesti dodijeljena je Infektivnoj klinici za liječenje pacijenata oboljelih od bolesti Covid-19 koju izaziva novi korona virus. Od početka pandemije je izgrađena i u funkciju puštena operaciona sala za akutno hirurško zbrinjavanje pacijenata sa virusom korona, a u njoj će se obavljati i porodi carskim rezom trudnica, pozitivnih na ovaj virus, kojih do ovog momenta srećom nije bilo. Do sada je već obavljena operacija slijepog crijeva jednog od pacijenata pozitivnih na novi korona virus. Takođe, na drugom spratu Klinike za infektivne bolesti je po prvi put uveden sistem gasifikacije koji je omogućio priključak još 50 respiratora.
Adaptacija Stare hirurgije
Još na samom početku epidemije UKC RS je započeo sa aktivnostima adaptacije prostora na staroj lokaciji u centru grada te postavio u prvom talasu 115 kreveta u nekadašnjoj Klinici za plućne bolesti za priliv pacijenata pozitivnih na novi virus. U proteklom periodu u tom prostoru je bilo smješteno nekoliko desetina pacijenata. Na lokaciji Stare hirurgije pripremljene su i dvije hirurške sale za operacije pacijenata, potvrđenih i suspektnih na korona virus, kao i Jedinica intenzivnog liječenja, a ukupan broj kreveta za pacijente u međuvremenu je dostigao broj 400.
Sanirani su krovovi koji su prokišnjavali, kao i srušeni stropovi, zamijenjen je oronuo i trošan namještaj te ponovo uvedene instalacije struje, vode, grijanja, kao i medicinskih gasova. Najvećim dijelom, koristeći sopstvena sredstva kao i radnu snagu, prostor je očišćen, okrečen i doveden u potpuno funkcionalno stanje. Postavljeni su novi kompresor i agregat, uz mogućnost priključivanja novih respiratora. Takođe, ovaj objekat je i informatički umrežen što će omogućiti komunikaciju svakog odjela sa dijagnostičkim centrom i drugim ljekarima koji nisu sa pacijentima u izolaciji, kao i realizaciju projekta tele-medicine i video-vizita.
Kako je rekao generalni direktor UKC RS prof. dr Vlado Đajić, Stara hirurgija je opremljena kako bi se zaraženi od novog virusa korona isključili iz srca zdravstvenog sistema UKC RS. Prof. dr Đajić je istakao značaj podrške rukovodstva Srpske u borbi protiv novog virusa korona, zahvaljujući kojoj ima dovoljno zaštitnih maski, odijela te testova na virus. Naglasio je da naša ustanova normalno funkcioniše, da je snabdjevena te da nijedan pacijent u Srpskoj nije ugrožen bez respiratora. Takođe je rekao da je prioritet da se od infekcije zaštite zdravstveni radnici, kako bi mogli da pruže najkvalitetniju uslugu pacijentima, ali i to da su medicinski radnici u ovom trenutku najugroženija profesija i da daju sve od sebe da se zaštite, o čemu govori i podatak da nijedan zdravstveni radnik nije zaražen u ustanovi.
Prema njegovim riječima, nijedan zdravstveni sistem ne može da izađe na kraj sa problemom koji je uzrokovao novi virus korona i potrebni su odgovornost i angažman svakog pojedinca, kao i državnog rukovodstva, kako bi neophodne mjere na suzbijanju epidemije bile donesene i primijenjene na vrijeme. Naglasio je da su najvažnije mjere koje su donesene zabrana rada osnovnih i srednjih škola, bolja kontrola granica i vanredno stanje te da te mjere nisu donesene na vrijeme sigurno da bi zdravstvene ustanove sada bile pune bolesnika. Zahvalio je rukovodstvu Srbije za pomoć u vidu medicinske opreme koja je stigla u UKC RS, te naveo da će biti ravnomjerno raspoređena na sve bolnice u Srpskoj.
OSTANITE KOD KUĆE i pomozite zdravstvenim radnicima da pobijede nevidljivu silu, zvanu korona virus.
Pripremili: saradnici za informisanje UKC RS
Pogledajte galeriju