Na našim prostorima, ovo kiselo voće, bogato C vitaminom, posebno ako se bere posle prvog mraza (kada dostigne zrelost) i od nje se uglavnom pravi čaj, vino, liker,sok ili pekmez trnjine.. Ne samo što će pružiti niz zdravstvenih prednosti, potvrdiće i svoju kulinarsku upotrebu, posebno tokom zimskih dana, jer ćete u ostavi imati ne samo ukusnu već i zdravu, slatku zimnicu u kojoj ćete posebno uživati tokom snježnih dana.
Kako se ljeto bliži kraju, grmlje počinje gubiti lišće što je znak da se zima približava, iza ugla sa svojom hladnoćom. Razlog više da se pripremite kako bi ste uživali u nevjerovatnim aromama.
Krajem oktobra-početkom novembra, plodovi trnjina su zreli, lijepe plavo – crne, ljubičaste boje, spremni za upotrebu, izgledom poput borovnice, ali potpuno nejestive. Prilikom njihovog sakupljanja ne zaboravite staviti rukavice, jer su grane prepune trnja.
Nije potrebno mnogo truda da napravite idealan liker od trnjine. Nakon što ste ih prikupili, izaberite najljepše plodove, operite ih pod mlazom hladne vode i dobro prosušite. U veliku staklenu posudu (možete i u veću teglu) sipajte litru rakije u koju ćete dodati pola kilograma crnog trna i ostavite ih tako narednih četrdeset dana na tamnom mestu, zaštićenom od svjetlosti. Nakon ovog perioda filtrirajte mješavinu (dobro je procjedite).
U veću šerpu sipajte litru dobrog crnog vina pomješanu sa oko četiri šolje šećera. Mješavinu dobro zagrijte i stalno mješajte da bi se šećer lijepo istopio. Konačno, kombinujući, odnosno mješajući ove dvije pripremljene tečnosti, rakije sa trnjinama i slatkog vina, dobijate prelijepi liker. Ostavite ga da odstoji još dvadesetak dana a onda ga procjedite i sipajte u male bočice. Takođe, možete unaprediti aromu ovog likera dodavajući jedan štapić cimeta i koru od jednog limuna.
Ovim jednostavnim receptom postižete značajan uspjeh, u vidu likera boje rubina, intenzivnog mirisa, sa neizostavnom notom divljeg voća i snažnog ukusa. Uživaćete u prelepom ukusu, naročito kada su prilike posebne!
Izvor fotografije: http://www.countrylife.co.uk/
Većina nas se sjeća kako su naše bake nekada pravile domaće sokove. Danas je to drugačije. Danas većina nas pije kupovne sokove a da ni ne znamo šta pijemo. Možda zbog toga što živimo u takvom vremenu. Vjerujem da svi mi imamo bar toliko vremena da napravimo nešto domaće.
Ovaj sok se pravi u kasnu jesen, možda je baš to idealno vrijeme kada možemo izdvojiti nekoliko sati za sebe. Ne traži mnogo vremena, a vi i vaša porodica ćete piti nešto zdravo, nešto domaće. Pravi domaći sok od trnjine.
Za ovaj recept potrebni su vam sljedeći sastojci:
• Trnjine 5 kg
• Šećer 2,5 kg
• Konzervans – pola kesice
* Saznajte sve o trnjini i njenim ljekovitim svojstvima*
Kao što smo rekli na samom početku teksta, trnjine je najbolje brati posle prvog mraza jer su tada mnogo ukusnije, a i mekše. Sa njih odstranite samo peteljke i dobro ih operite.
Stavite ih u šerpu i prelijte vodom, i neka voda bude 4-5 cm iznad njih. Kuvajte jedan sat i nakon toga ih procedite, možete koristiti cediljku ili gazu. Dobijeni sok od trenjine vratite nazad u šerpu. Kuvajte još dva sata, a na pola kuvanja sipajte šećer. Kada šerpu skinete sa vatre sipajte konzervans.
Ukoliko ste ljubitelj zaslađenijih sokova, možete povećati količinu šećera. Jednostavno sve prilagodite vašem ukusu.
Sok od trnjine sipajte u flaše. Dobićete izuzetno lep sok od trnjine, koji se razblažuje sa vodom.
Sok od trnjina koji se ne kuva, čuva sva svojstva jer se termičkom obradom ona gube. Pošto se naberu i dobro operu, trnjine preliti vodom, jer je važno da omekšaju. Zatim ih pasirati, dodati malo šećera i limuna, kako bi ukus bio ljepši. Trnjina je po sastavu slična aroniji, a njen sok sadrži puno vitamina C, pa se može reći da je prirodan lijek za detoksikaciju organizma, malokrvnosti, sprečavanje prehlade...
Trnjine rastu u ataru i pored puteva i sama riječ kaže da su pune bodlji, tako da ih nije lako nabrati. Trnjina je za berbu pogodna posle tri mraza jer tada gubi kiselinu. Sok od trnjine sadrži puno vitamina C.
Sviđa vam se sok od trnjina, a još niste napravili pekmez, pa šta čekate! Evo kako se pravi:
Operite dva kilograma bobica trnjine, prelijte ih vodom i ostavite preko noći. Sutradan ih ocjedite a potom skuvajte u mješavini vina i vode. Nakon što ih iscjedite dodajte im 50 g šećera, a potom nastavite kuvanje još 20 do 25 minuta. Vreo pekmez sipajte u sterilisane tegle i dobro zavrnite čepove.
Uzimajte dva do tri puta dnevno po jednu kašiku između obroka. Smirićete tegobe u želucu, pojačali apetit i ubrzati varenje.
Uz izvanredni liker i sok od trnjina, fitoterapeuti preporučuju i pravljenje blagog čaja. Njega možete pripremiti na dva načina:
U litar ključale vode ubacite punu kašiku bobica koje ste prethodno izmrvili. Nakon 4 minute tečnost skolonite sa vatre i ostavite je nek se potpuno ohladi. Nakon toga je iscedite, sipajte u bokal i lagano je ispijajte u toku dana.
Za drugu varijantu biće vam potrebne dve kašičice osušenih cvetova ove biljke. Prelijte ih vrelom vodom, sačekajte par minuta, a potom iscedite. Preporučujemo dodavanje domaćeg meda radi prijatnijeg ukusa. Ovaj ritual možete ponavljati više puta dnevno bez ustručavanja.
Izvor fotografija: https://www.thespruce.com/
Treba napomenuti kako konzumacija navedenih napitaka od trnjina u trudnoći nije preporučljiva. Razlog leži u visokoj koncentraciji voćnih kiselina koje mogu naštetiti zdravlju ploda. Sa druge strane, za decu je izrazito preporučljiv jer će im pomoći kod stomačnih tegoba i povećaće im apetit.
Ako želite izgubiti kilograme onda pijte sok od trnjina za mršavljenje. Već smo napomenuli kako ovo žbunasto rastinje ima diuretičko svojstvo zbog koga je sastavni deo čajeva za gubitak težine. Za postizanje optimalnih rezultata konzumirajte ga uz držanje neke lagane dijete.
Sve ove proizvode možete konzumirati bez ikakve bojazni za vaše zdravlje. Jedino na šta trebate obratiti pažnju jeste količina. S obzirom na blago laksativno dejstvo koje biljka poseduje lako može doći do neželjenih stomačnih problema.