JZU Bolnica “Sveti vračevi”, Bijeljina
Intervju: Prim. dr Mikajlo Lazić
Rješenjem Vlade Republike Srpske, 11. aprila tekuće godine, prim. dr Mikajlo Lazić, specijalista dječje hirurgije i specijalista pedijatrije, imenovan je za v.d. direktora JZU Bolnica “Sveti vračevi” Bijeljina. U ovoj zdravstvenoj ustanovi radi od 1999. godine. Posebno je cijenjen i kao čovjek i kao izuzetan stručnjak u oblasti dječje hirurgije ne samo u Bijeljini, već i u regionu. S obzirom na preuzimanje funkcije v.d. direktora značajno je naglasiti da prema riječima prim. dr Lazića, medicinski dio posla, odnosno dječja hirurgija neće biti uskraćena za njegovo angažovanje jer, kako je naglasio, “ne odriče se medicinskog dijela posla pored direktorske funkcije”.
Nalazite se na čelu najveće i najznačajnije zdravstvene ustanove u sjeveroistočnom dijelu Republike Srpske. Kako bijeljinska bolnica danas posluje i funkcioniše? Sa kakvim se izazovima svakodnevno susrećete?
Bijeljinska bolnica je danas jedna stabilna zdravstvena ustanova koja pruža sve potrebne usluge iz domena sekundarnog nivoa zdravstvene zaštite i dijelom tercijarnog nivoa. Finansijski je stabilna i moram da naglasim da smo lideri u pojedinim granama medicine kao što je kardiologija, prvenstveno elektrofiziologija, zahvaljujući prof. dr Lazaru Angelkovu koji je vrhunsko ime u ovom domenu. Možemo se slobodno pohvaliti da se pojedine procedure iz ove oblasti rade samo u našoj bolnici. Naravno, pored kardiologije, moram pohvaliti i druge grane, prvenstveno hirurgiju, oftalmologiju, radiologiju, ali i sve ostale.
Bolnica “Sveti vračevi” ima izuzetnu hirurgiju, odličan tim ljekara na koji ste posebno ponosni.
Vrijednost jedne zdravstvene ustanove zapravo se mjeri po razvoju i nivou na kojem se nalazi njena hirurgija. Naglasiću da naša hirurgija danas obavlja vrhunske zahvate. Iz domena hirurgije obavljaju se zahvati iz svih oblasti i iz opšte, odnosno abdominalne i ortopedije – i nju moram da pohvalim, i iz domena urologije. Naime, nabavkom savremenih aparata i instrumenata ovdje se radi i endourologija, naravno, tu je i vaskularna hirurgija. Zahvaljujući konsultantima i grudna hirurgija napreduje. Pomenuću i svoju oblast – dječju hirurgiju, gdje se većina stvari iz ove oblasti radi kod djece preko tri godine starosti zbog specifičnosti anestezije. Ali u saradnji sa anesteziolozima iz Instituta za majku i dete “Stevan Čupić” i iz Univerzitetske dečje klinike “Tiršova” namjeravamo i taj dobni uzrast da spustimo, tako da će se do kraja ove godine raditi operacije i ispod tri godine starosti djece.
Bijeljinska bolnica posebno je postala prepoznatljiva po razvoju kardiologije i pejsmejker centra. Uveli ste, pored interventne kardiologije, i elektrofiziologiju srca. Podsjetimo, nedavno je otvorena i druga angio-sala koja će služiti za potrebe elektrofiziologije.
Bijeljinska bolnica može da se pohvali posjedovanjem dvije angio-sale. Jedna je rezervisana za rad interventne kardiologije, a druga je namijenjena za elektrofiziologiju i pejsmejker centar. Time će se broj procedura koje radimo povećati. Nabavljena je i oprema za 3D mapping, tako da će se gotovo sve procedure iz elektrofiziologije i elektrostimulacije srca moći raditi u našoj zdravstvenoj ustanovi.
Kakva je saradnja sa drugim odjeljenjima?
Saradnja je odlična, odjeljenja odlično funkcionišu. Glavni teret rukovođenja je na načelnicima, a oni to besprijekorno obavljaju i moram sve da ih pohvalim.
I sve to ne bi bilo moguće bez sinergije svih, od vođstva bolnice, preko resornog ministarstva, Vlade, Fonda zdravstvene zaštite…
Saradnja sa nadležnim institucijama, odnosno osnivačima, je odlična. Moram da pohvalim saradnju sa FZO Republike Srpske i sve što uradimo on pokrije troškove tako da smo finansijski stabilni. Zahvaljujući Fondu uspjeli smo da razvijemo nove procedure koje do sada nisu rađene u našoj ustanovi pa neke čak ni u Republici Srpskoj. Naravno, pohvaliću i Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite i Vladu ali i sve ostale institucije sa kojima sarađujemo. Bez saradnje sa nadležnim institucijama ne bismo mogli ništa da učinimo i koristim ovu priliku da im se najsrdačnije zahvalim.
Kvalitet pružanja zdravstvenih usluga u JZU Bolnica “Sveti vračevi” prepoznali su pacijenti ne samo iz RS, već i iz BiH, Srbije, Crne Gore, Hrvatske i Makedonije…
Naša bolnica je prvenstveno ustanova za pružanje zdravstvenih usluga građanima regije Semberije i Majevice. Međutim, za razvoj bijeljinske bolnice čulo se daleko tako da su počeli da pristižu i pacijenti iz regiona, čak i iz drugih republika. Prevazilazimo nivo regionalnog centra. Što se tiče naše Republike, imamo jako puno pacijenata od Hercegovine do zapadnog dijela Republike Srpske.
Jedan od prioriteta vaše ustanove je usavršavanje i kontinuirana medicinska edukacija kadra.
Tačno tako. Dosta doktora imamo na specijalizacijama i subspecijalizacijama koji se vraćaju i donose novo znanje. Bolnica je u tehničkom smislu dobro opremljena i napreduje. Specijalizanti i subspecijalizanti nakon položenog ispita imaju mogućnost da primijene nešto novo, a oni to i čine, tako da i u kadrovskom i u tehničkom smislu napredujemo. Naravno, ništa ne bismo mogli bez ostalih kolega, medicinskih sestara i tehničara ali i bez pomoćnog osoblja, kuvarica, servirki, spremačica, vozača, majstora, dakle, kompletne tehničke službe. Svako ima svoju ulogu u bolnici i, koliko vidim, dobro je obavlja.
Nastavlja li se saradnja sa drugim zdravstvenim ustanovama u Republici Srpskoj, BiH i iz regiona?
Nastavljamo praksu dobre saradnje sa najboljim zdravstvenim ustanovama u regionu jer je sve to u interesu što bolje zdravstvene zaštite naših građana. Najbolji stručnjaci iz raznih oblasti dolaze kod nas. Prije svega iz UKC Republike Srpske Banjaluka i sa Medicinskog fakulteta Foča. Najveći broj kolega je iz Beograda i Novog Sada, prvenstveno iz Instituta za kardiovaskularne bolesti “Dedinje”, Instituta za plućne bolesti Sremska Kamenica, Kliničkog centra Srbije i, na šta sam naročito ponosan, iz Instituta za zdravstvenu zaštitu majke i deteta Srbije ,,Dr Vukan Čupić” i Univerzitetske dečje klinike ,,Tiršova” iz Beograda. To su moje najdraže kolege. U našoj ustanovi su imena kao što je prof. dr Lazar Angelkov, koji živi i radi u Bijeljini, prof. dr Nenad Arsović, prof. dr Dragan Sagić, prof. dr Marko Dragaš, prof. dr Milorad Bijelović, prof. dr Mirko Jovanović, prof. dr Siniša Dučić, prof. dr Radoje Simić, doc. dr Ognjan Skrobić, prof. dr Nebojša Tasić koji je vrhunsko ime u oblasti kardiologije, tu je i prof. Nikola Tanić, molekularni biolog. Nadam se da nekoga nisam zaboravio i da se neće naljutiti.
Prepoznali ste značaj kontinuiranog unapređenja kvaliteta kao bitnu i neophodnu komponentu zdravstvene zaštite. Proces standardizacije započet je još 2016. godine i ova zdravstvena ustanova ima brojne standarde i akreditacije. Da pomenemo najznačajnije.
Bijeljinska bolnica je prva zdravstvena ustanova sekundarnog nivoa u BiH koja je uvela standard ISO 22301 - očuvanje kontinuiteta poslovanja u vanrednim okolnostima. Bolnica je akreditovana i prema zahtjevima standarda ISO 15189 za medicinske laboratorije čime je postala jedina zdravstvena ustanova sekundarnog nivoa koja ima akreditovanu PCR dijagnostiku i hematološko-biohemijsku laboratoriju. U toku je priprema za novu verziju standarda, čime ćemo potvrditi našu kompetentnost.
Naravno, prostora za napredak uvijek ima. Šta planira menadžment za naredni period, koji su ključni koraci za dalji razvoj bolnice i dodatno jačanje usluga koje se pružaju pacijentima?
Nakon što smo kardiologiju izdigli na najviši nivo na redu su ostale grane. Prostora za napredak ima prvenstveno u hirurgiji, zatim u razvoju otorinolaringologije, neurologije, skoro u svakoj oblasti… Naravno, i u radiologiji, ne smijemo zapostaviti dijagnostiku. Biohemija takođe i mikrobiologija. I da ne zaboravimo, nama veoma značajnu PCR laboratoriju kojom rukovodi prof. Tanić. Tu imamo velike planove za naredni period da naša laboratorija postane laboratorija za molekularnu patologiju i srodne oblasti.
Medici.com
Pogledajte galeriju