Razgovor sa prof. dr Miloradom Mirilovićem, dekanom Fakulteta veterinarske medicine Beograd
Srpska veterinarska medicina danas
Uspon veterinarske medicine
Fakultet veterinarske medicine Univerziteta u Beogradu je naučnoistraživačka visokoškolska institucija, jedina takva u Srbiji, koja se bavi edukacijom studenata, čini trougao Medicinskog i Stomatološkog fakulteta i povezuju ih čuveni parkovi Kliničkog centra, Karađorđev park, a zajednički su im spomenici Tesla, Milanković, Karađorđe, odnosno Hram svetog Save i Narodna biblioteka.
Ideja o osnivanju fakulteta veterinarske medicine nastala je početkom dvadesetog veka. Međutim, ovaj fakultet je osnovan rešenjem Ministarstva za obrazovanje još 1936. godine pod imenom Veterinarski fakultet Univerziteta u Beogradu.
Devetnaestog avgusta 1936. godine izabrani su prvi profesori, mahom sa Medicinskog i Poljoprivrednog fakulteta, koji su u skladu sa odlukom Senata Univerziteta dobili zadatak da urade nastavne programe i pokrenu nastavu. Prvi dekan fakulteta bio je prof. dr Živojin Đorđević. Te 1936. godine upisano je ukupno 149 studenata, a nastava je izvođena u prostorijama Medicinskog fakulteta koji je nedavno proslavio 100 godina postojanja.
Prve godine postojanja ovog fakulteta dekan dr Živojin Đorđević je otvorio radna mesta za redovne i vanredne profesore, docente i asistente. Eminentne ličnosti, zaslužne za razvoj fakulteta su prof. dr Ilija Đuričić, dr Antonije Vuković, dr Čedomir Simić, dr Jovan Dimić, dr Vladeta Simić i drugi bili su prvi koji su izabrani u kolegijum. S ponosom treba naglasiti da do danas pet profesora fakulteta veterinrske medicine su bili članovi Srpske akademije nauka i umetnosti (SANU).
Neposredno pred početak Drugog svetskog rata započeta je izgradnja sadašnje zgrade fakulteta čija je izgradnja prekinuta 1941. godine i nastavljena 1946. godine, a završena je 1948. godine i danas se nalazi u Bulevaru oslobođenja 18. Fakultet je danas izrastao u visokoškolsku naučnu organizaciju sa tri visokoškolska studijska programa na kojemu se organizuju brojni kongresi, kursevi i seminari za dodatno individualno usavršavanje veterinarskih stručnjaka, doktora veterinarske medicine.
Za izvanredne zasluge i naučna dostignuća, postignuta u obrazovanju stručnih kadrova, i značajan doprinos razvoja i unapređivanju veterinarske delatnosti Predsedništvo SFRJ odlikovalo je Veterinarski fakultet Beograd, novembra 1981. godine ordenom zasluga za narod sa zlatnom zvezdom.
Povodom drugog izbora prof. dr Milorada Mirilovića za dekana Fakulteta veterinarske medicine Beogradskog univerziteta i uspešnog završetka ovogodišnjeg upisnog roka studenata veterinarske medicine razgovarali smo u Dekanatu krajem jula 2024. godine.
Srpska veterinarska medicina danas
Beogradski Fakultet veterinarske medicine odškolovao je preko deset hiljada studenata sa zvanjem doktora veterine, a odškolovao je i više od preko dve hiljade specijalizanata, a sa ponosom ističemo da je naš fakultet odškolovao preko devetsto doktora nauka. Trenutno na našem fakultetu se školuje hiljadutrista do hiljadupetsto studenata veterine.
Beogradski Fakultet veterinarske medicine Univerziteta u Beogradu je vodeća visokoškolska institucija u Republici Srbiji u oblasti veterinarske medicine i kao takva teži naučnim dostignućima, odnosno ide u korak sa Evropskom unijom i svetom. Sve naše naučne programe usklađujemo sa visokoškolskim institucijama veterinarske medicine Evropske unije i sveta. Inače, misija Fakulteta veterinarske medicine Univerziteta u Beogradu je da u skladu sa svojim profesionalnim mogućnostima i bogatim iskustvom obezbedi, zapravo osavremeni, edukaciju omni-kompententnih veterinara u cilju poboljšanja i afirmacije veterinarske profesije u oblasti zdravlja i dobrobiti životinja, odnosno bezbednosti hrane i prevencije širenja zaraznih bolesti. Veoma smo posvećeni i obezbeđenju izvrsnosti kliničkih i istraživačkih laboratorija fakulteta.
U okviru međunarodne saradnje 2021. godine smo akreditovali nove studijske nastavne naučne programe za naše studente na integrisanim studijama, specijalističkim studijama i doktorskim studijama.
Takodje smo 2023. godine uspeli da akreditujemo sve naše nastavne programe studiranja na engleskom jeziku što nam je omogućilo da se studije i kod nas izvode na engleskom jeziku čime nam je omogućeno da upisujemo strane studente na beogradski Univerzitet iz oblasti veterinarske medicine.
Kao rezultat uspešnosti u naučnopedagoškoj oblasti veterinarske medicine Fakultet veterinarske medicine Beograd je dobitnik Svetosavske nagrade kao visokoškolska ustanova za nemerljivi doprinos u obrazovanju u Republici Srbiji. To je najveća nagrada koju je fakultet dobio.
Da bismo išli u korak sa Evropom i mogli da se poredimo sa evropskim univerzitetima kako bismo bili prepoznati kao jedna od vodećih veterinarskih institucija Republike Srbije i Jugoistočne Evrope uspeli smo da se akreditujemo kod ASIM (akreditorska kuća u Nemačkoj), član smo EAEVE (European Association of Establishments for Veterinary Education) od 2002. godine, član smo Međunarodne agencije za atomsku energiju Beč, fondacije EVA CRANE TRUST, agencije za istraživanje Republike Slovenije, Evropske organizacije za saradnju u nauci i tehnologiji, Austrijske agencije za međunarodnu saradnju u obrazovanju i istraživanju...
Naša težnja je da uskoro budemo u Asocijaciji evropskih fakulteta veterinarske medicine i da sa njima usklađujemo naše naučne programe i inovacije sa ciljem da budemo primljeni najverovatnije do 2026. godine. Cilj nam je takođe da upisujemo i školujemo studente iz Evropske zajednice jer bi to bilo značajno za Srbiju i na korist celog Balkana.
Kongresi, naučni skupovi, seminari...
Fakultet veterinarske medicine Beogradskog univerziteta godišnje u Srbiji i okruženju održi oko petnaestak skupova od kojih pet vodećih skupova i kongresa organizuje Fakultet veterinarske medicine Beograd; inovacije znanja iz oblasti veterinarske medicine održan je na našem Veterinarskom fakultetu. Na Fruškoj gori u junu je održan Skup klinika veterinarija, zatim Reprodukcija domaćih životinja održava se u septembru i imamo centralno savetovanje Republike Srbije koje organizuje Srpsko veterinarsko društvo u oktobru.
Učešće u međunarodnim seminarima u Republici Srpskoj, gde je najveći broj naših profesora, je vezano za tehnička dostignuća. Mnogi naši profesori učestvuju i na savetovanjima u Hrvatskoj i Sloveniji... U septembru ćemo na Ohridu održati zajednički kongres svih republika bivše Jugoslavije. Najznačajniji seminari održavaju se u Tesliću.
Predmet svih skupova je uglavnom razmena naučnih dostignuća i iskustava na obostranu korist i dogovaranja oko specijalističkih studija i studentske prakse.
Saradnja kroz razmenu kadrova i specijalizacije
Međunarodna razmena kadrova, kako smo već i naglasili, odvija se putem seminara, savetovanja, kongresa... Danas imamo video-razgovor sa dekanom Moskovskog fakulteta veterinarske medicine u okviru razmene njihovih i naših studenata. Razgovor će biti u vidu proširenja saradnje u obostranom smeru (video-komunikacija će biti održana 24.7.2024. godine).
Razmenu naučnih dostignuća i iskustava svake godine proširujemo sa studenatima i profesorima, a uspešnu saradnju imamo i u razvoju laboratorijskih istraživanja gde je naš fakultet među vodećim u Evropi. Nedavno je profesorka fizike našeg fakulteta Jelena Antić bila jedan semester na Univerzitetu u Ajovi, razmenjujući bogata iskustva u obostranom smeru. Takođe, jedan broj profesora je gostovao u Brnu, Beču, Gracu kao i u Košicama, a njihovi profesori su vrlo često gostujući profesori na našem fakultetu.
Sve bivše republike imaju svoje fakultete veterinarske medicine, Zagreb, Ljubljana, Sarajevo, Skoplje i saradnja je veoma dobra. Prošle, 2023. godine, osnovali smo zajedničku konferenciju, koja ima za cilj da podigne nivo obrazovanja i unapređenja veterinarske medicine i razmene studenata i specijalizanata, odnosno doktoranata. Saradnja je iz godine u godnu sve intenzivnija.
Veterinarska preventivna medicina
Veterinarska medicina se razvija u preventivi za zarazne bolesti i tu smo jedni od najboljih u Jugoistočnoj Evropi. Mi kao fakultet veterinarske medicine pripadamo Ministarstvu poljoprivrede i nauke i nastojaćemo svojim inovacijama i usponom da budemo uvaženi i kod Ministarstva zdravlja u interesu javnog zdravlja srpskih zemalja, kako bismo u korak sa Evropom razvijali laboratorijska istraživanja i kako bismo se kandidovali za novu zgradu, nove laboratorije i novu opremu, zapravo nove nagrade.
Moje kolege i ja, kad smo bili studenti istog fakulteta, nismo mogli ni sanjati da će male životinje i male prakse preuzeti primat nad velikim životinjama i da ćemo biti vodeći u veterinarskim ambulantama i laboratorijama, odnosno sala za operacije vezano za kućne ljubimce i egzotične životinje, gde takođe imamo posebne ambulante za njih. Kad su u pitanju ljubimci, mi imamo gotovo preko hiljadu pacijenata na godišnjem nivou u fakultetskim ambulantama. To su zmije, papagaji, zamorčići, kanarinci... Za egzotične životinje edukujemo naše studente na Veterinarskom fakultetu.
Praktičnu nastavu naših studenata i naučnonastavnog kadra, pored fakultetskih klinika i laboratorija, organizujemo u nastavnim bazama fakulteta – na farmama, ergelama, veterinarskim institutima, klinikama, stanicama, ambulantama i drugim organizacijama sa kojima Fakultet veterinarske medicine poseduje odgovarajuće ugovore o izvođenju nastave.
Nastavu i istraživanja praktikujemo u sistemima za proizvodnju i preradu hrane: Industrija mesa “Đurđević” Subotište, Mlekara “Granice” d.o.o. Mladenovac, Klanica “Ambar” Surčin, Institut za higijenu i tehnologiju mesa Beograd, “Melange” d.o.o. fabrika za preradu jaja Valjevo, DTD “Ribarstvo” Bački Jarak...
Nastavu obavljamo u našim nastavnim bazama: Beogradski zoološki vrt, Vrt dobre nade, Farme korporacije “Al Dahra” i Institutu za stočarstvo u Zemunu, Hipodrom, Konjički klub “Aleksa Dundić”, Ergela Ljubičevo, Specijalni rezervat prirode Zasavica, Lovište Rit, JKP Srbija šume Padinska Skela, JKP Beogradski vodovod i kanalizacija, postrojenje za prečišćavanje vode Makiš...
Praktična nastava se obavlja i u Veterinarskoj stanici Mladenovac, koja je u vlasništvu Fakulteta veterinarske medicine Univerziteta u Beogradu i u veterinarskim stanicama: VS Šabac, punkt Varna; VS Donji Srem, punkt Progor; VS Jagodina, VS Ub, VS Lusa – Vet, salaš “Crnobarski”, VS Veteda Darosava, VS Kragujevac Cerovac kao i u brojnim veterinarskim ambulantama i stanicama na području širom Srbije, istakao je prof. dr Milorad Mirilović.
Razgovor vodio Marko Radoš
Pogledajte galeriju