Razgovor sa dr Draganom Trifunović Balanović, predsednicom Sekcije opšte medicine SLD
Hoćemo da budemo porodični lekari u Srbiji
Medici.com je od početka svog postojanja imao izuzetno sadržajnu saradnju sa Sekcijom opšte medicine SLD. Pratili smo stručne skupove konferencija i kongresa lekara opšte medicine Srbije, promovisali njihove aktivnosti, ali iznenadne smrti uvaženih doktorki Mirjane Mojković i dr Nevenke Dimitrijević, predsednica Sekcije OM, te period korone je poremetio saradnju i nedavno nam se ukazala prilika da porazgovaramo sa aktuelnom predsednicom dr Draganom Trifunović.
Posle dugogodišnjeg iskustva na mestu direktora Doma zdravlja Zvezdara izabrani ste za predsednicu Sekcije opšte medicine SLD. Koliko dugo ste predsednica sekcije?
Tačno pre dve godine sve nas je zatekla užasna vest da je preminula naša predsednica Sekcije prim. dr Nevenka Dimitrijević, a da se nismo ni osvestili od smrti naše drage Mirjane Mojković, koja je vodila Sekciju opšte medicine duže od devet godina sa uspehom koji je teško dostići. U vreme njenog rukovođenja Sekcijom uspostavila je izuzetnu saradnju ne samo sa zdravstvenim ustanovama u Srbiji, već i u celom regionu.
Sekcija opšte medicine glasanjem jednoglasno donosi odluku da na čelo Sekcije, kao prva među jednakima, bude izabrana prim. dr Dragana Trifunović Balanović, specijalista opšte medicine. Tada v.d. direktora Doma zdravlja Zvezdara 2020. god. Bio je to veliki izazov da Sekcija zadrži nivo koji je dr Mojković godinama gradila, ali i drugi predsednici Sekcije, a opet dati lični pečat svemu što radite.
Vaša Sekcija je i najbrojnija. Koliko ukupno ima lekara opšte medicine u Srbiji i kako je Vaša sekcija organizovana?
Precizni podaci nisu baš uvek validni jer veliki broj naših kolega odlazi u inostranstvo, ali podaci Komore kažu da specijalista opšte medicine ima 2100, a ukupno lekara opšte medicine 10000, naravno, broj članova sekcije je oko 3000.
Da u pravu ste. Naša sekcija jeste najbrojnija. Ona je organizovana i deluje pod okriljem Srpskog lekarskog društva i deli sve nedaće i uspehe. Mi smo, pre svega, organizacija koja se bavi strukom, Postoji Naučni odbor koji donosi odluke o akreditacijama temama kojima se bavimo, razmenjujemo iskustva i donosimo novine iz Evrope i sveta, jer pratimo sve što se novo dešava i u našem neposrednom okruženju, ali i na svetskom nivou što se tiče novih smernica i preporuka. Takođe, učestvujemo u međunarodnim projektima dajući značajan doprinos nauci. Imamo sopstvenu istraživačku delatnost, sopstveni časopis, funkcionišemo po modelu delegata koji čine skupštinu iz koje se bira predsedništvo, odnosi sa javnošću, etički odbor…..
Vaša uloga predsednice Sekcije, a i uopšte lekara opšte medicine u protekloj borbi protiv pandemije Covid-19.
Veliki ponos i velika zahvalnost na stručnosti, vrhunskoj profesionalnosti koju su lekari opšte medicine u prvim redovima i rovovima ovog rata i pošasti, pokazali. Rame uz rame u vatru su “bacani” mladi lekari koji su zajedno sa svojim starijim kolegama, pokušavali da sačuvaju svoj narod i svoje sugrađane. Nije bilo dovoljno samo sanirati Covid-19, borili smo se i nepokretnima, redovno zbrinjavali sve ostale necovid pacijente, trudnice. Obolevali smo i sami, ali čim je bilo bolje vraćali smo se na položaje, svesni da smo potrebni i da je to bitka koju moramo dobiti.
Sekcija je i u to vreme bila aktivna, obezbeđivali smo on lajn testove, učestvovali u raznim vebinarima, gladno upijali sve novine u lečenju Covida i primenjivali u svom svakodnevnom radu. Ipak, održali smo kontinuitet kongresa i Dana opšte medicine, čim je epidemiološka situacija to dozvolila. Zato su nam teme konferencije i bile rad lekara opšte porodične situacije u kriznim situacijama i rad na vakcinaciji i kako smo se snašli. Sa ovakvom “vojskom” svakome je lako da bude vojskovođa. Naravno, mi u Sekciji radimo timski, radimo zajedno, svako daje svoj doprinos, radimo besplatno, a najveća radost nam je kada u našim redovima imamo mlade kolege koji će nas naslediti i marljivo uče i rade.
Ministarka zdravlja, prof. dr Dana Grujičić se i ranije, a sada kao ministarka posebno zalaže za veću ulogu i značaj lekara opšte medicine u sistemu zdravstva Srbije. Da li Vaša sekcija sa svojim predlozima doprinosi da Ministarstvo zdravlja, na čelu sa prof. dr Danom Grujičić, taj cilj što pre i što bolje ostvari?
Dolaskom naše koleginice, nove ministarke zdravlja prof. dr Dane Grujičić vraća nam se vera i nada da će mesto i uloga lekara opšte medicine ponovo biti postavljena na mesto koje mu pripada, i da će mlade kolege ponovo želeti da se bave opštom medicinom kao životnim pozivom. Pogrešno je mišljenje našeg naroda da su lekari u opštoj medicini prepisivači lekova, da su skretničari i da samo pišu upute za sekundarni i tercijarni nivo. Istina je drugačija, sve više i sve veći broj naših kolega ima zvanje magistra, doktora nauka, primarijusa. Naša specijalizacija traje četiri godine, jako je zahtevna i sveobuhvatna. Biti specijalista opšte medicine znači, pre svevga, biti dobar čovek. Kolege sa sekundara i tercijara leče bolest, mi na primaru lečimo pacijenta koji je oboleo od jedne bolesti, a pri tome boluje i od još najmanje jedne, da ne kažemo i mnogo drugih pridruženih bolesti. Odgovornost za zdravlje pojedinca, ali i njegove porodice, a samim tim i zajednice je na plećima izabranog lekara kako nas sada trenutno u Srbiji nazivaju u sistematizaciji radnih mesta. Mi smo jedina zemlja koja nema instituciju porodičnog lekara, ali nemamo ni katedru za dodiplomsku nastavu. Nebrojeno puta smo se obraćali prethodnim ministrima i dekanima i prodekanima, ali su svi ostajali nemi, nisu želeli ni da razgovaraju, a kamoli da nas pozovu na razgovor šta je to i šta bi nama odgovaralo da institucija porodični lekar zaživi u Srbiji. Nadamo se da ćemo zajedno sa ministarkom i njenim saradnicima ostvariti višegodišnji cilj da opšta medicina dobije katedru i da šef katedre bude specijalista opšte medicine.
Kako doći do većeg broja specijalista opšte medicine među mladim lekarima?
Tim pitanjem se bavimo svi već decenijama unazad. Još su i prethodni predsednici sekcija iznosili primere iz dalekog sveta, ali i iz neposrednog okruženja, da je institucija porodični lekar prisutan u svim zdravstvenim sistemima, jedino Srbija i naše zdravstvo nema porodičnog lekara. Sada već mislimo da je to stvar političke odluke. Voleli bismo da se što više mladih lekara nakon završenih studija opredeli za rad u opštoj medicine, ali bez obezbeđivanja boljih uslova rada i boljeg plaćanja u primarnoj zdravstvenoj zaštiti, ali i poverenje koje je ponovo počelo da se vraća za vreme Covida je pokazalo da su naši lekari dobro naučeni i obrazovani ljudi. Šta se to desilo u srpskom zdravstvu da lekari ne žele da specijaliziraju opštu medicinu, da ne žele, kako oni kažu, da rade u rudniku. Kod nas su svi termini popunjeni, svi pacijenti, ipak, budu primljeni, a svi ljuti na lekare i kolege sa sekundara i tercijara i pacijenti. Retki primeri naših dragih kolega kao što je naša ministarka i nekolicina poznavaoca rada u opštoj medicini znaju koliko je teško za tri minuta postaviti dijagnozu, razdvojiti hitno od nehitnog, bitno od nebitnog i znati šta dalje sa svojim pacijentom. Mi smo najčešće neko ko prvi put vidi osobu koja ima zdravstveni problem i neko ko je vidi nakon otpusta iz bolnice, ali brine i o njegovoj porodici pružajući reči utehe kada je ishod lečenja nepovoljan. Mišljenja smo da smo kompetentni za sprovođenje edukacija, pružamo mentorstvo svojim kolegama, Domovi zdravlja su nastavne baze, a katedre nema……
Uloga lekara opšte medicine u preventivi i kako doći do cilja, odnosno obezbeđenja pravih porodičnih lekara?
Osnovna delatnost lekara u primarnoj zdravstvenoj zaštiti jeste prevencija i skrininzi, najveći deo vremena nam oduzimaju administrativni poslovi, jer se sve svelo na lekara opšte medicine i komisije za bolovanja i banje i rehabilitacije… Pružanje hitne medicinske pomoći trebalo bi da se odvoje od svakodnevnog rada lekara i sijaset drugih poslova, gde bi više vremena dobili u preventivnom radu sa svojim pacijentima. Za sada, svi se nekako bavimo najviše kurativom, koja je najskuplja, ali i lečenjem posledica bolesti koje nismo otkrili na vreme, a samim tim poskupeli cenu lečenja osnovne bolesti.
Koje su najuspešnije aktivnosti Sekcije od kada ste Vi predsednica?
Najuspešnija aktivnost jeste upravo uspeh u borbi protiv Covida-19, dve godine mog mandata prošle su u brizi za naše kolege, za njihovo zdravstveno stanje, za uspešno sprovođenje svih protokola u lečenju Covida, kao i uspeh u sprovođenju vakcinacije koja i jeste osnova našeg rada, odnosno rad na preventivi. Ipak, održali smo naš kontinuitet u održavanju kongresa i tradicionalnih dana opšte medicine.
Koliko nam je poznato Vaša sekcija ima dobru međunarodnu saradnju u celom regionu Jugoistočne Evrope, čak i šire u svetu. Kako to postižete?
Mi kao sekcija prsustvujemo svim važnim sastancima kako u Evropi, tako i u svetu. Član smo WONKE, članica smo Asocijacije lekara opšte/porodične medicine Jugoistočne Evrope ČLANOVI EURACT-a kao i mnogih drugih organizacija koje su deo velike porodice lekara opšte porodične medicine. Takođe smo organizatori velikih i značajnih konferencija i kongresa, a naše kolege su svojim radovima zastupljeni na značajnim skupovima i svetskim sastancima na kojima dajemo značajan doprinos.
Kakva je uloga i značaj predsednika Sekcije u nastavi, mentorima na Medicinskom fakultetu, predavača na završnim godinama medicine, Lekarskoj komori Beograda i Srbije, stručnim komisijama?
Naravno da ću pokušati da sve ono što sam naučila u načinu rukovođenja Domom zdravlja koji broji 700 ljudi u trajanju 12 godina pokušati da primenim i u Sekciji na čijem sam čelu. Kao mentor radiću na promociji opšte medicine kao broj jedan specijalizacije u našoj stručnoj javnosti, kao sudija časti RLK, videti koje su greške u radu lekara i poboljšanjem edukacije raditi na njihovom otklanjanju.
Jedna smo od najuspešnijih sekcija u SLD-u, poznati smo po danima opšte medicine, Kongresu opšte medicine sa međunarodnim učešćem, ali i organizacijom mnogobrojnih edukativnih seminara i simpozijuma.
Lekari opšte medicine su skromni, radni, profesionalni, a nadasve stručni ljudi, koji vole svoj posao i u nekim danima to je čist entuzijazam, ali tako shvatamo posao kao način života. Za lekare opšte medicine se kaže: “Oni ne rade kao lekari oni žive svoj životni poziv”.
Vi kao predsednica Sekcije i lično imate veliki ugled u zdravstvenom sistemu Srbije. Kako ste to uspeli za kratko vreme da postignete?
Velika je čast biti predsednica Sekcije opšte medicine, ali takođe i saradnik u nastavi, mentor na medicinskom fakultetu, predavač na VI godini Medicinskog fakulteta, sudija časti Regionalne lekarske komore Beograda, član Republičke stručne komisije za primarnu zdravstvenu zaštitu, potpredsednica Asocijacije lekara opšte/porodične medicine Jugoistočne Evrope. Ako sam i uspela u tome to je zahvaljujući organizovanjem tima saradnika, nadam se da ćemo svi zajedno u nastupajućem vremenu podsetiti ljude na značaj lekara u primarnoj zdravstvenoj zaštiti, gde radimo timski kao timovi lekar sestra/tehničar, da možemo da rešimo zaista 85% potreba građana, jer opšta medicina se bavi, pre svega, prevencijom i skrininzima.
Pozivamo sve kolege na Dane opšte medicine koji će biti održani 25-26.3, a teme će biti upravo imunizacija, prevencija i skrininzi, ono čime se lekari u primarnoj zaštiti prvenstveno bave. Da ste nam živi i zdravi zajedno sa nama vašim izabranim, a nadamo se u skorašnje vreme, vašim porodičnim lekarima. A mi se vidimo na našim Danima opšte porodične medicine i, ako da Bog i dobri ljudi, sledeći intervju bude zajedno sa našom ministarkom i prvim porodičnim lekarima. Svesni smo da je to proces i da su potrebne doedukacije, ali da bez nas u Sekciji opšte medicine ne može da se zamisli rad na projektu porodični lekar.
Zato hvala vašem časopisu na prilici da ispričamo svoju priču i ponudimo teme za razgovor sa ministarkom zdravlja. Veliki pozdrav i uzdravlje!
Poštovana predsednice, hvala Vam mnogo što ste ekskluzivno za čitaoce časopisa “Medici.com” odvojili znatno vreme za ovaj razgovor. Želimo Vam da sve planirane aktivnosti ostvarite, a uz podršku ministarke zdravlja prof. dr Dane Grujičić, verujemo da ćete u tome i uspeti.
Konstatujem da smo ovim razgovorom osvežili našu saradnju, očekujući da ćemo naš razgovor nastaviti na predstojećim Danima opšte medicine koji će biti održani krajem marta ove godine.
Razgovor vodio: Rade-Radenko Karalić
Pogledajte galeriju