Zdravstvo Srbije

21 DEC 2024
Autor:
Medicicom

„Medici.com“ у Куала Лумпуру

Нова коцкица у мозаику мостова цивилизацијске, културне и научне сарадње

Наша вриједна сарадница и, без претјеривања то можемо рећи, истински амбасадор српске науке у свијету проф. др Елизабета Ристановић, чије се име јасно препознаје на свјетској научној позорници, а допире чак и до егзотичних култура и нама мање познатих, али веома напредних цивилизација југоисточне Азије, које посљедњих година биљеже веома динамичан развој и процват, боравила је од 9. до 15. новембра у прелијепом Куала Лумпуру, гдје је на позив Националног универзитета одбране Малезије одржала предавање на тему „Микроорганизми као здравствени и безбједносни изазов: Реалности и посљедице напретка и злоупотребе науке, епидемије и пандемије, климатске промјене, миграције и биотероризам - шта смо преживјели и шта нас тек очекује“ . Предавање је трајало два сата, а обухватило је све аспекте комплексних биолошких ризика у актуелном геополитичком моменту, сагледаних кроз призму изузетног напретка науке и њене могуће злоупотребе, прије свега генетичког инжењеринга, биотехнологије, нанотехнологије и вјештачке интелигенције, искуства и научене лекције претходних епидемија и пандемија, као и припреме за одговоре на биолошке пријетње у будућности, на националном и интернационалном нивоу и могућности интегрисаног приступа и међународне сарадње у том контексту, као и утицају климатских промјена и великих миграција на ове појаве. 

Предавању су присуствовали ректор, проректори, као и декани факултета који улазе у састав Националног универзитета одбране Малезије (Војне академије, Факултета за медицину и војно здравство, Факултета за менаџмент одбране), истакнути професори, одабрани студенти и јавни дјелатници. Својим присуством је домаћинима, али прије свега предавачу, посебну част учинио актуелни амбасадор Уједињених Арапских Емирата (УАЕ) у Малезији ЊЕ Мубарак Саид Буршаид Ал Дахери, некадашњи амбасадор УАЕ у Републици Србији. Он је том приликом, бираним ријечима говорио о нашој земљи и њеним огромним капацитетима, стручним кадровима и добрим људима, као и могућностима сарадње које се отварају у свијету који се мијења истичући, у име своје земље и своје лично, спремност да буде мост сарадње и успостављања научних, образовних, политичко-економских, културних и спортских веза Републике Србије и Малезије. 

Оригинално излагање наше сараднице које је започело поздравом на малајском језику и представљањем Републике Србије, наших великана Тесле, Пупина, Миланковића, али и хероја нашег времена Новака Ђоковића, као и архитектонских симбола Београда међу којима је и зграда њене Војномедицинске академије, установе коју бескрајно воли и о чијим капацитетима, историји и неимарима увијек радо говори, изазвало је пажњу присутних и велико интересовање, а у богатој дискусији која је услиједила непосредно након предавања и током радне посјете апострофирано је задовољство свеобухватним приступом у сагледавању здравствених и безбједносних пријетњи данашњице, а посебно биолошких ризика, пријетњи нових епидемија/пандемија и њихових могућих посљедица, као и других видова биолошког угрожавања. Разматрана су и питања етичности биолошких истраживања, законске регулативе, жестоких геополитичких сучељавања са којима се на том фону суочавамо посљедњих година, посебно интензивно од почетка кризе изазване пандемијом КОВИД-19. Високопозитивно је оцијењен и став о потреби за јачањем механизама примјене Биолошке конвенције и формирања независног експертског тијела у оквиру система УН, што активно подржава и сама Малезија и велики број земаља свијета, а на чему посебно инсистирају Руска Фдерација и НР Кина. Осим тога, исказан је и интерес за сарадњу са нашом земљом у сфери регенеративне медицине, другим областима медицинске и војне науке, здравствене економије и политике, као и у оквиру примјене Резолуције 1325 УН „Жена, мир, безбједност“ али кроз призму специфичног контекста очувања традиционалних вриједности које се данас налазе под посебним ударом, а у малезијском друштву се изузетно његују. 

Исказана је и жеља за унапређењем сарадње са нашом земљом на платформи Покрета несврстваних, чији је Малезија активни члан, Асоцијације нација југоисточне Азије (АСЕАН-а) којом ова земља, која се налази и међу њеним оснивачима, ускоро почиње да предсједава, али је истакнуто и да платформа БРИКС-а чији је Малезија, са Индонезијом и Тајландом, управо постала партнер, као невојна, већ пословно-економска организација људи и земаља различитих нација, конфесија, развојних нивоа, друштвених и државних уређења, отвара потенцијално много могућности сарадње, јер се у оквиру подкомитета и њених радних група разматрају и питања биолошке безбједности и етике у примјени нових наука, а прије свега вјештачке интелигенције, која заузима све више простора у здравству и другим областима живота и рада, тако да је истинско питање да ли ћемо ми контролисати њу или она нас? 

Током посјете уприличен је и обилазак Универзитета националне одбране Малезије у коме се школују будући припадници малезијске војске, али и цивилни полазници и упознавање са његовим капацитетима. Наглашена је и могућност сарадње у смислу образовања будућих кадрова на нивоу основних и послиједипломских студија. Држава је, иначе, јако посвећена модернизацији војске која учествује и у мировним мисијама УН. Служење војног рока је добровољно. Такође, уприличена је и посјета Националном универзитету Малезије у Куала Лумпуру и обилазак Факултета за историју, културу и малезијску цивилизацију и богате Универзитетске библиотеке.

У оквиру социјалног програма, који је организовао домаћин у циљу упознавања са културним и историјским насљеђем ове земље и малезијске цивилизације, организована је посјета граду Мелака, који представља живи музеј и поноси се богатом и бурном историјом и архитектонским наслијеђем из периода рођења Перанаканске културе, засноване на мјешавинама кинеске и малајске традиције, али и траговима португалских, холандских и британских освајања. Том приликом, наша сарадница посјетила је и Музеј палате Султаната, рушевине тврђаве Фамосе и барокну цркву Светог Павла. Током боравка у овој прелијепој земљи, организована је посета административном центру државе који се налази у граду Путраџаји у коме се налази сједиште Владе, свих министарстава, бројних банака, Палата правде и чувена Ружичаста - Путра џамија која представља једну од највећих туристичких атракција и сврстава се међу 10 најљепших џамија у свету.

Малезија је, иначе, савезна уставна монархија која се састоји од тринаест савезних држава и три вилајета. Ова, дијелом континентална, а дијелом острвска држава окружена је Јужнокинеским морем. Већину становника чине Малајци, затим Кинези, Индуси и други народи. Државна религија је ислам, мада је у друштву карактеристична и расна, културолошка и вјерска разноликост и спој традиционалних и модерних вриједности. Ова земља добрих и изузетно љубазних људи има око 30.000.000 становника, бурно се развија, прије свега, захваљујући налазиштима нафте и другим природним богатствима која поседује. Посебна пажња посвећује се напретку науке, медицине, развоју образовања, здравственог туризма. Правни систем земље представља спој англосаксонског и шеријатског права, а за тероризам и посједовање психоактивних илегалних супстанци изриче се смртна казна. 

Наша сарадница је уживала у природним љепотама, зачињеној, веома укусној и витаминима богатој храни, разговору са сјајним људима и у поптуности освојила срца својих нових пријатеља који су у њој препознали изузетну интелектуалну снагу и образовање и са радошћу је позвали да их поново посјети да размијене ставове на различите теме, од историје, геополитике, духовних садржаја, сличности и разлика православља и ислама, сагласни у оцјени да будућност припада онима који његују праве истинске вриједности и који су посвећени људском добру и који истински у њу вјерују. 

Разгледнице и мозаик слика који Вам доносимо можда ће и наше читаоце привући да посјете ову дивну земљу, а Елизабета ће им помоћи драгоцјеним савјетима, као што ће, сигурни смо, помоћи и здравственим, научним и образовним институцијама на нашим балканским просторима да направе контакте и комуникације са својим тамошњима колегама, у служби општег добра, како би она рекла. 

Medici.com

 

Pogledajte galeriju

Naši partneri

Pročitajte još...

21 DEC 2024 Autor: Medicicom

Zdravstvo Srbije