Simpozijum „Prim. dr Zoran Paovica“, Trebinje
Dvadeset godina Udruženja kardiologa Republike Srpske
U Trebinju je od 23-25. septembra ove godine održan tradicionalni simpozijum Udruženja kardiologa Republike Srpske, od ove godine pod nazivom „Prim. dr Zoran Paovica“, Odabrane teme iz kardiologije.
Simpozijum je otvorila predsjednica Udruženja kardiologa Republike Srpske prof. dr Tamara Kovačević Preradović, a prvi dio simpozijuma je bio svečanog karaktera, posvećen obilježavanju 20 godina od osnivanja Udruženja kardiologa Republike Srpske. Naime, Kardiološka sekcija Republike Srpske osnovana je 22. novembra 2000. godine u okviru Društva doktora medicine Republike Srpske. Za prvog predsjednika izabran je prof. dr Milovan Milanović, a za prvog počasnog člana Kardiološke sekcije Republike Srpske izabran je akademik prof. dr Miodrag Ostojić, koji je od samog početka najviše doprinio njenom razvoju. Dana 3. oktobra 2002. godine skupština Kardiološke sekcije donijela je odluku da se sekcija transformiše u Udruženje kardiologa Republike Srpske, a za prvog predsjednika izabran je doc. dr Aleksandar M. Lazarević.
Od svog osnivanja Udruženje kardiologa Republike Srpske je jedno od najaktivnih udruženja u okviru Društva doktora medicine Republike Srpske, učešćem u svim edukativnim aktivnostima, organizacijom kongresa, simpozijuma, seminara i predavanja iz najsavremenijih tema kardiovaskularne medicine. Uspostavljena je stalna saradnja sa tadašnjim Udruženjem kardiologa Jugoslavije, a od 2013. godine uspostavljene su specijaline veze sa Udruženjem kardiologa Srbije. Udruženje je posvećeno saradnji sa svim drugim strukovnim udruženjima u Republici Srpskoj, kao i provođenju kontinuiranih razgovora i saradnje sa Udruženjem kardiologa iz Federacije BiH.
Godine 2015. formiran je 34. ogranak Američkog koledža kardiologa za Srbiju i Republiku Srpsku sa ciljem unapređenja saradnje i povezivanja Američkog koledža kardiologa sa Udruženjem kardiologa Srbije i Udruženjem kardiologa Republike Srpske. Za prvog predsjednika izabran je prof. dr Milan Nedeljković, a iz Republike Srpske prof. dr Duško Vulić.
Udruženje kardiologa Republike Srpske je 2021. godine organizovalo 5. kongres kardiologa Republike Srpske sa međunarodnim učešćem koji je, uprkos izazovnim vremenima uzrokovanim pandemijom, ostvario do sada najveći uspjeh u pogledu sadržaja naučnog programa kao i praktičnih radionica, koje su realizovale radne grupe Udruženja. Tom prilikom uručena je specijalna zahvalnica predsjednici Republike Srpske Željki Cvijanović za podršku kako kroz pokroviteljstvo 5. kongresa kardiologa Republike Srpske, tako i kroz podršku realizaciji projekata Udruženja iz oblasti venskog tromboembolizma i sekundarne prevencije koronarne bolesti srca.
Tokom svečanog dijela simpozijuma u Trebinju, predsjednica Udruženja prof. dr Tamara Kovačević Preradović i predsjednik Upravnog odbora prim. dr Dragan Unčanin uručili su zlatne medalje za izuzetan doprinos razvoju, promociji i afirmaciji Udruženja kardiologa Republike Srpske prethodnim predsjednicima: Prof. dr Aleksandru Lazareviću, prof. dr Dušku Vuliću, prim. dr Milenku Krneti i prim. dr Draganu Unčaninu, kao i posthumno prof. dr Milovanu Milanoviću, doc. dr Marku Šobotu i prim. dr Zoranu Paovici.
Stručni dio simpozijuma je bio posvećen najnovijim stavovima iz oblasti kardiovaskularnih komplikacija u sklopu gojaznosti i dijabetesa melitusa, a u okviru sesije mladih kardiologa prezentovani su klinički slučajevi iz oblasti ishemijske bolesti srca, kardiomiopatija i poremećaja srčanog ritma.
Jedno od najznačajnijih ostvarenja Udruženja kardiologa Republike Srpske i Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske u proteklih 20 godina postojanja je uvođenje elektrofiziologije srca u zdravstveni sistem Republike Srpske. Zapravo, 6. 2. 2018. godine smo otpočeli sa elektrofiziologijom srca i radiofrekventnim ablacijama uz pomoć kolega sa Instituta za kardiovaskularne bolesti „Dedinje“ i to, prije svega, dr Milosava Tomovića, dr Dejana Kojića i dr Dejana Vukajlovića. U ovom momentu je moguće u UKC RS obaviti elektrofiziološko ispitivanje srčanih aritmija i radiofrekventnu ablaciju paroksizmalnih supraventrikularnih tahikardija (AVNRT, AVRT, AT, AFll), ventrikularnih ekstasistola i kriobalon ablacijom izolaciju plućnih vena, kojom se trajno zbrinjava atrijalna fibrilacija. Ove godine, pored 20 godina UK RS, obilježavamo i 30 godina od ugradnje prvog trajnog pejsmejkera u Republici Srpskoj. Jubilej je proslavljen u UKC RS, svečano, u prisustvu većeg broja gostiju i zvanica, uz podsjećanje na dosadašnje rezultate i dostignuća, a naglasak je stavljen na praćenje savremenih modaliteta elektrostimulacije srčanog mišića – Hiss bundle pacing i LBBB pacing.
Pogledajte galeriju