Zdravstvo

21 DEC 2022
Autor:
Medicicom

Прим. др Милан Латиновић, помоћник министра
Сестринство, једна професија много улога

Здравствени професионалци су се у старту опредијелили да континуирано буду посвећени учењу и унапређењу својих знања и способности. У Министарству смо препознали да је врло важан сегмент за квалитетан рад здравствене установе и пружање добрих здравствених услуга - едукација, односно цјеложивотно учење медицинских сестара/техничара, са циљем подизања њихових вјештина и способности у пружању здравствене његе и организације посла.

У протеклих десетак година планове и активности Министарства је подржала Влада Швајцарске и Швајцарска агенција за развој и сарадњу (СДЦ) кроз Пројекат сестринства у БиХ (ПроСес), који имплементира Фондација „Фами“ у конзорцијуму са са Универзитетском женевском болницом.

Са циљем подизања стандарда и квалитета здравствених услуга, у претходном периоду радили смо на изради приручника Стандардне оперативне процедуре (СОП) и то су први приручници такве врсте који су урађени код нас, намијењени су медицинским сестрама/техничарима на примарном нивоу здравствене заштите, а посебно онима који раде на секундарном и терцијарном нивоу здравствене заштите. То је, у ствари, један приручник, који на прикладан начин објашњава све оне процедуре које медицинске сестре/техничари проводе у свакодневном раду, када је у питању брига и њега везана за пацијенте, када су у питању процеси вођења документације и комплетан њихов рад. Циљ је да све медицинске сестре/техничари у Републици Српској имају на располагању водиче, да се упознају са садржајем у самим водичима и да их примјењују у свакодневном раду, како би, без обзира на то у којем дијелу здравственог система радили, пружали исти квалитет услуга.

Медицинске сестре/техничари долазе из различитих образовних установа, постоје медицинске школе и одјељења у многим градовима и оне долазе са добрим теоретским знањем, везано за здравствену његу, али постоје и одређене разлике, везано за праксу и способности за практични рад.

Увиједјели смо да је јако битно са њима проводити континуирану едукацију, а она је приоритетно усмјерена на три поља знања: то су приоритетно унапређење њихових медицинских знања, као што су хитна медицинска стања, хроничне болести са врло незгодним компликацијама, заразне болести, као што је случај и са пандемијом изазваном корона вирусом, дакле, оно што им је потребно за њихов свакодневни рад. 

С друге стране, примијетили смо да је јако важно и да им је потребно унаприједити знање када су у питању њихове комуникације. Комуникације, које су унутар самог здравтсвеног система, унутар тимова, посебно са пацијентима, потенцијалним пацијентима и грађанима. Добра комуникација је предуслов за добар рад сваког здравственог радника, за стварање добре слике код грађана о медицинској професији. 

Посао медицинске сестре/техничара је професија која је врло захтјевна и тешка, ти људи улажу јако много свог ентузијазма и енергије, потребна је велика емпатија за потребе другог човјека, све то за посљедицу има сагоријевање на послу, тако да је Министарство покренуло активности у борби против сагоријевања на послу, кроз програм супервизије, како бисмо им помогли да науче како да се штите од сагоријевања у свом свакодневном послу. 

Медицинске сестре су у претходном периоду пандемије, изазване корона вирусом, поднијеле највећи терет од свих здравствених радника. Можда чак највиши терет су поднијеле оне које раде у стационарним здравственим установама, гдје су лијечени најтежи болесници, а оне су биле директно укључене у третман њихових врло тешких и сложених стања, међу којима је значајан број људи завршио борбу са ковидом лошим исходом. Морамо се трудити и тражити начин да једни друге разумијемо, да поправимо комуникацију здравствени радник - пацијент. Јако је битно то што смо покренули одређене активности да наше медицинске сестре/техничари изађу у јавност представљајући свој посао.

Човјек када има здравствени проблем, онда он себе и свој проблем ставља у центар, то му је приоритет, тражи начин како да га ријеши. Често се дешава да те личне потребе морају да се уклопе у систем који постоји, морају да на неки начин прођу кроз одређене процедуре које су успостављене да би систем могао да функционише и због тога често долази до одређених проблема у комуникацији. Зато смо то препознали и изненађујуће је колико смо видјели да је битно да се медицинске сестре упознају са правима пацијената, али и обавезама грађана. Јер, за здравље становништва нису одговорни само здравствени радници. Свјетска здравствена организација процјењује да је одговорност здравствених радника и здравственог система за здравље становништва око 15%, а за остало су одговорни сами људи, окружење у којем живе, начин живота, и друго. То је оно на чему ћемо у наредном периоду интензивније радити у свим здравственим установама, у јединицама локалне самоуправе да постигнемо холистички приступ у бризи о здрављу, да сви узмемо активну улогу у очувању и унапређењу нашег здравља. 

У Републици Српској постоји потреба за запошљавањем још већег броја медицинских сестара/техничара, запослени су оптерећени, постоје оправдане потешкоће у раду у комуникацији са грађанима. 

Оне се не јављају само на телефон, већ пружају различите услуге: заказивања, медицинску његу, евиденцију и извјештавање, амбулантни рад, рад на терену да би услуге добили људи у својим кућама у мјесту становања. Едукација ће унаприједити организацију и способност сестара, смањити незадовољство грађана али, с друге стране, треба и кроз свој рад да се грађанима подигне свијест о њиховом раду и обавезама, тежини и значају посла који обављају. 

То је комплексан рад гдје сви треба да изградимо свијест и начин размишљања и о колективизму и о појединачним потребама. То је процес који ће континуирано трајати.

У БиХ је све мање међународних организација и донатора који конкретно подржавају унапређења у области здравства па и сестринства. 

Швајцарска влада је један од ријетких донатора који ће то наставити да ради и у наредном периоду. Министарство је са партнерима припремило садржај за наставак Пројекта „Сестринство у БиХ“, фаза 3. Трећа фаза трајаће од децембра 2022. године до децембра 2026. године. Донатори су прихватили да подрже активности које ће допринијети успјешној реализацији наших стратешких опредјељења у области сестринства. Наше дјеловање одвијаће се кроз управљачку структуру пројекта и координацију свих пројектних активности у Републици Српској и координацију са партнерима у Федерацији БиХ и Дистрикту Брчко.

У наредном периоду наставићемо да дјелујемо у неколико кључних поља а то су: едукација, односно подизање клиничких знања код медицинских сестара у свим здравственим установама, а превасходно на примарном нивоу здравствене заштите; унапређењу комуникације за све медицинске сестре и на примарном, секундарном и терцијарном нивоу; супервизија - односно подршка медицинским сестрама у њиховој борби против сагоријевања; холистичком приступу у бризи о здрављу грађана кроз већу сарадњу система здравствене заштите и социјалне заштите; низ других активности у области регулације сестринске професије.

Професија медицинске сестре заслужује максималну пажњу креатора здравствених политика и цијелог друштва.

ХВАЛА ПАРТНЕРИМА!

 

 

 

Pogledajte galeriju

Naši partneri

Pročitajte još...

21 DEC 2022 Autor: Medicicom

Uvodna reč