Ljuta papričica je prava termogenetska hrana. Kada je konzumirate u dovoljnoj količini, vaša tjelesna temperature se povećava i zapravo možete osjetiti kako se znojite. Ukoliko uložite svjestan trud da se hranite zdravo, dodavanjem papričica zapravo pospješujete sposobnost vašeg tijela da spriječi nagomilavanje masti. Kako ove papričice sadrže veoma mali broj kalorija, konzumacijom ne dodajete puno više energije u Vaš obrok kada ih konzumirate u velikim količinama.
Što učiniti: dodajte ljute papričice jajima, krem siru, salatama, mesu ili tradicionalnoj meksičkoj hrani (ako želite pojačati njihovu inače ljutu prirodu). Da biste iskoristili najbolji termogenetski efekt ljutih papričica, napravite pametan izbor hrane, stavljajući naglasak upravo na niskokaloričnu hranu kao što je nemasno meso ili povrće bogato vlaknima. Ali, znajte da ovaj termogenetski efekt nije toliko snažan da poništi sve pretjerano unesene kalorije ili masti koje se nalaze u hrani poput pizze ili slatkiša.
Pokazalo se da jaja pospješuju proces mršavljenja, da ona pojačavaju osjećaj sitosti i da doprinose manjem unosu kalorija kasnije tijekom dana. U jednom istraživanju je otkriveno da dva jaja za doručak pomažu u smanjivanju apetita i unosa kalorija u razdoblju od 24 sata u usporedbi sa doručkom napravljen od peciva s istim brojem kalorija. Oni koji su jeli jaja izgubili su znatno više kilograma, kao i masti u predjelu trbuha, od onih koji su jeli pecivo.
Pored toga, protein u jajima sadrži jedan od najboljih profila aminokiselina koji se nalazi u hrani, zbog čega je ova hrana odlična za izgradnju misica. Masti koje se nalaze u žumanjku pomažu da se uspori probava, time smanjujući osjećaj gladi i istovremeno pružajući veliki broj korisnih svojstava.
Što učiniti: jedite dva ili više jaja do pet dana u tjednu kao dio jednog zdravog doručka. Također, obratite pozornost da za doručak smanjite unos ugljikohidrata koji se brzo probavljaju kao što su peciva, jer oni mogu dovesti do inzulinske reakcije koja stimulira apetit i potiče tijelo da pohranjuje masti.
Izvor fotografije: http://www.anamariap.com/
Primarni sagorjevač masti u zelenom čaju, pored kofeina, je Katehini epigalokatehin galat (EGCG) koji blokira enzim koji razgrađuje norepinefrin.Kao što smo već spomenuli, ovaj neurotransmitter je od krucijalnog značaja za reguliranje rada metabolizma. Time što zaustavlja razgradnju norepinefrina, zeleni čaj efikasno ubrzava metabolizam. Kofein i EGCG imaju blago individualni učinak, tako da ima logike u tome da se iskoriste njihovi zajednički efekti u jednom zdravom i ukusnom napitku.
Što učiniti: zeleni čaj možete piti koliko želite, ali suplementi na bazi ekstrakta zelenog čaja su mnogo efikasnijiza sagorijevanje masti. Za one najbolje rezultate, trebali bi uzimati tri doze od po 500 mg svakog dana.
Istina je - masti mogu zapravo pomoći da izgubite na težini. Nezasićene masti poput onih u maslinovom ulju mogu učiniti da osećaj gladi prestane, dok samo maslinovo ulje sadrži oleinsku kiselinu, koja pomaže razgradnji viška masti u organizmu. Slobodno ga isprskajte preko salate ili koristiti kao zdravu alternativu puteru ili suncokretovom ulju.
Definitivno je vredno ostaviti prostora za pomorandžu ili dve u vašoj ishrani. Kao i jabuke, visok sadržaj vlakana koji sadrže daje osećaj punoće i pomaže u održavanju stabilnog nivoa šećera u krvi. Ali klonite se soka - ima više kalorija i šećera, što bi moglo učiniti vaš metabolizam usporenim.
Često se preporučuje kao dodatak ishrani, jer pomaže da se suzbije rastući nivo šećera u krvi tako što stimuliše proizvodnju insulina. Postoje neki dokazi koji ukazuju da ekstrakt cimeta takođe čini da masne ćelije više reaguju na insulin, što znači da su mnogo manje šanse da se zadrži višak energije, a mnogo šanse da se umesto toga sagore postojeće količine.
Izvor fotografije: http://www.independent.co.uk/
Đumbir se odavno koristi kao digestivna pomoć, za smirivanje želuca i smanjuje upala digestivnog trakta. Kada se jede poboljšava metabolizam podizanjem unutrašnje temperature tela i prisiljava ga da sagori više kalorija. Iseckajte u jelo ili pijte kao čaj da bi dobili najviše iz svog korena.
Voda je bitna za niz tjelesnih procesa, a jedan od njih je i metabolizam. Tko dnevno pije između osam i dvanaest čaša vode ima brži metabolizam od onih koji piju manju količinu. Piješ li hladnu vodu, dodatno ćeš ubrzati metabolizam jer će tijelo trošiti energiju na zagrijavanje vode.
Mješanje šake svježeg bosiljka u obrok prije postavljanja porcija ima više zdravstvenih koristi nego što vaše nepce može da povjeruje. Ova biljka je puna gvožđa i magnezijuma, koji pomažu da se poboljša cirkulaciju krvi u tijelu, dok eterično ulje eugenola obezbeđuje anti-upalne efekte slično kao aspirin ili ibuprofen. Sve u svemu, odlično za metabolizam...
Origano, pored ruzmarina, žalfije i nane, ima visoka antioksidatna svojstvima te se često koristi u mediteranskoj kuhinji.
Đumbir i bijeli luk povećavaju tjelesnu temperaturu i pomažu u stimulisanju mehanizma kojim organizam sagorijeva masti. Osim toga, ove biljke su odlični diuretici. Redovna konzumacija đumbira i bijelog luka ojačava vaš imuni sistem i odlična je prevencija protiv gripa i prehlade.
Izvor fotografije: https://www.livestrong.com/
Kiselina iz jabukovog sirćeta usporava varenje skroba i održava nivo insulina stabilnim. Ovo svojstvo sirćeta može smanjiti nivo šećera u krvi i za 30% kada se uzima uz obrok. Ovo je efikasno u ubrzavanju metabolizma i liječenje poremećaja metabolizma.
Sastojci:
1. Šolja mlake vode
2. 1 kašičica meda
3. 1 kašičica domaćeg jabukovog sirćeta
4. 1/4 kašičice ljute paprike
5. 1 kašičica cimeta
Priprema:
Svako jutro pomješajte u šolji mlake vode gore navedene sastojke i neka to bude prvo što ćete popiti ujutru kada otvorit oči.